Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejkurióznější sochou na jižní Moravě je podle čtenářů brněnský orloj

  12:24aktualizováno  12:24
Časostroj na brněnském náměstí Svobody je podle čtenářů MF DNES a iDNES.cz nejkurióznější sochou na jihu Moravy. Z šesti kandidátů získal v anketě nejvíce hlasů a postupuje do celostátního kola. To začne už v pátek ve 12:00.

Časostroj na brněnském náměstí Svobody oslaví 18. září už tři roky. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Redakce MF DNES a iDNES.cz vybraly do ankety o nejkurióznější sochu jižní Moravy šest kandidátů. Každý čtenář mohl v tajném hlasování, které skončilo ve čtvrtek 21. března v poledne, vybrat dva své favority.

Výsledky ankety si prohlédněte zde

Čtenáři rozdali v anketě celkem 2 172 hlasů, 859 z nich získal právě brněnský orloj. Na druhém místě s 564 hlasy skončil památník přátelství v Břeclavi, třetí místo s 301 hlasy pak plastika kvasinky vinné v Hustopečích.

Vítěz jihomoravské ankety postupuje do celostátního kola. To začne v pátek 22. března. Nejkurióznější sochu Česka budeme znát ve čtvrtek 28. března ve 12:00.

A které sochy na jihu Moravy o účast v celostátním kole bojovaly? Podívejte se na všech šest kandidátů.

1Socha Spravedlnosti

Umělecké dílo akademického sochaře Mariuse Kotrby stojí před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně. Znázorňuje muže zvedajícího těžký kvádr, symbol spravedlnosti.

Socha Spravedlnosti v Brně

"Spravedlnost je záležitost těžká a zároveň křehká. Je údajně v rukou těch, kteří vládnou na zemi. Figura Spravedlnosti nevládne, ale potýká se. Na první pohled ztuha, ale pak hmotu kvádru jen lehce přidržuje a vybalancovává. Proud vody ji zespodu jakoby nadzvedává, někdy zlehka, jindy silou,"  řekl o svém díle autor.

Socha Spravedlnosti je jednou ze série čtyř soch, které budou na Moravském náměstí. Celá série je inspirována čtyřmi ctnostmi starořeckého filozofa Platóna: spravedlností, odvahou, mírností a prozíravostí.

2Nahý Mozart

Rokokový andílek s jedním křídlem balancující na hraně své geniality se vznáší před brněnským divadlem Reduta. Nahota má být symbolem svobody, volnosti a radosti. Tvůrce Kurt Gebauer použil dětské tělíčko s dospělou hlavou génia. Mozartovský motiv odkazuje k vystoupení jedenáctiletého Mozarta v Redutě v prosinci roku 1767.

Socha Mozarta v Brně
Socha Mozarta v Brně

Socha Mozarta stojí od roku 2008 a je prvním dílem v projektu Sochy pro Brno, jehož cílem je osadit město během deseti let deseti novými sochami. Každá z nich bude věnována jednomu velikánovi spjatému s Brnem.

3Orloj na náměstí Svobody

Brněnský "orloj" na náměstí Svobody je dost možná nejkontroverznější z účastníků ankety. V pravém slova smyslu se nejedná o sochu, žulový monument za dvanáct milionů korun je ovšem těžké někam zařadit.

Časostroj na brněnském náměstí Svobody oslaví 18. září už tři roky.

Primárně jde o časostroj ve tvaru střely, který má Brňanům připomínat obléhání města Švédy za třicetileté války. Přesný čas je však pro většinu lidí těžké určit a tak jde hlavně o turistickou atrakci.

Každý den v jedenáct hodin (podle pověsti Brňané nechali zvonit poledne o hodinu dříve, když se dozvěděli, že Švédové právě v poledne obléhání města ukončí - pozn. red.) se totiž po vnitřním obvodu časostroje začne kutálet skleněná kulička, kterou si mohou lidé chytit v několika otvorech.

Kulička je běžně v barvách města Brna, při různých příležitostech ale město nechává vyrobit zvláštní série. O Vánocích tak z orloje padaly kuličky s andělem, při výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela byly zelené a při Dnech Brna zase tmavé.

4Plastika kvasinky v Hustopečích

Netradiční sochou se mohou pochlubit i Hustopeče na Břeclavsku. V květnu roku 2007 bylo na nádvoří tamního domu U Synků slavnostně odhaleno unikátní kamenné dílo - plastika kvasinky vinné v 70000krát zvětšené podobě.

Socha kvasinky vinné v 70 000krát zvětšené podobě v Hustopečích na Břeclavsku.
Socha kvasinky vinné v 70 000krát zvětšené podobě v Hustopečích na Břeclavsku.

Kvasinka je zachycena ve stádiu dělení. Pískovcový výtvor se ihned po odhalení dočkal zapsání do knihy českých rekordů jako největší zvětšenina živého organismu u nás.

5Památník přátelství v Břeclavi

Tvůrcem památníku v břeclavské části Poštorná je Alfred Stohl. Památník podle mluvčí tamní radnice Elišky Windové symbolizuje historickou spolupráci města s rakouským Zwentendorfem. 

Památník přátelství v Břeclavi

"Na památníku a v jeho vnitřní části jsou informace a předměty kulturně-historického významu z Břeclavi a partnerské obce Zwentendorf. Na zadní straně je možné sledovat časovou linii zvýrazňující sounáležitost míst Zwentendorfu a Břeclavi," popisuje mluvčí.

Cílem projektu byla podle Windové hlavně podpora přátelství na česko-rakouském příhraničí. Památník, který se i kvůli plechovkám uvnitř podobá automatu na pití, však svým vzhledem doposud lákal hlavně vandaly.

Ti ho na místě nedaleko kostela v Poštorné několikrát poškodili a radnice ho proto nakonec po poslední opravě nechala přesunout. "Památník je nově umístěný v oploceném areálu ZŠ Na Valtické," dodala Windová.

6Pomník generální stávky roku 1920 v Hodoníně

Nejstarší z účastníků ankety se nachází na křižovatce ulic Národní a Štefánikovy v Hodoníně. Pomník generální stávky postavil v roce 1965 Vladimír Koštoval.

Sousoší na památku generální stávky v Hodoníně.
Sousoší na památku generální stávky v Hodoníně.

Jde o připomínku stávkové vlny, která Československem proběhla v roce 1920 a byla součástí sporů mezi vedením sociálně demokratické strany a její marxistickou levicovou frakcí.

Hodonín s okolím byl tehdy na den paralyzován ozbrojenými dělníky, nápravu zajistily armádní oddíly a stanné právo.

Finalisty ze všech krjaů najdete ZDE

Vyberte nejkurióznější sochu v Jihomoravském kraji

Krajské kolo ankety skončilo v poledne 21. března. Nejkurióznější socha postupuje do celostátního kola.
celkem hlasů: 2172

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 21. března 2013. Anketa je uzavřena.

Orloj na náměstí Svobody
Orloj na náměstí Svobody 859

V pravém slova smyslu není brněnský "orloj" na náměstí Svobody socha. Žulový monument za dvanáct milionů korun, který má připomínat střelu, je ovšem těžké někam zařadit.

Památník přátelství v Břeclavi
Památník přátelství v Břeclavi 564

Tvůrcem památníku v břeclavské části Poštorná je Alfred Stohl a jeho dílo symbolizuje historickou spolupráci města s rakouským Zwentendorfem. Lidem ovšem často připomíná automat na nápoje.

Plastika kvasinky
Plastika kvasinky 301

Netradiční sochou se mohou pochlubit i Hustopeče na Břeclavsku. V květnu roku 2007 bylo na nádvoří tamního domu U Synků slavnostně odhaleno unikátní kamenné dílo - plastika kvasinky vinné v 70 000krát zvětšené podobě.

Socha Spravedlnosti
Socha Spravedlnosti 217

Umělecké dílo akademického sochaře Mariuse Kotrby stojí před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně. Znázorňuje muže zvedajícího těžký kvádr, symbol spravedlnosti.

Nahý Mozart
Nahý Mozart 172

Rokokový andílek s jedním křídlem balancující na hraně své geniality se vznáší před brněnským divadlem Reduta. Nahota má být symbolem svobody, volnosti a radosti. Tvůrce Kurt Gebauer použil dětské tělíčko s dospělou hlavou génia.

Pomník generální stávky roku 1920 v Hodoníně
Pomník generální stávky roku 1920 v Hodoníně 59

Nejstarší z účastníků ankety se nachází na křižovatce ulic Národní a Štefánikovy v Hodoníně. Pomník generální stávky postavil v roce 1965 Vladimír Koštoval.

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.

Autoři: ,Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Muže ve Vyškově zabil jeho známý nožem, sám se přihlásil policii

Vražda (ilustrační foto)

Muže, který byl ve čtvrtek ráno nalezen mrtvý na ulici ve Vyškově, zabil nožem jeho známý. Měli spolu dlouhodobý spor....

Tři děti z vyhořelého domu pohřbili, rodina už v Oleksovicích nebydlí

Dům v Oleksovicích na Znojemsku, ve kterém v pondělí ráno při požáru zemřely...

Bez médií a nezvaných účastníků v úterý pozůstalí pohřbili tři děti, které minulé pondělí zemřely při požáru rodinného...

Na ulici ve Vyškově nalezli mrtvého muže, zemřel násilnou smrtí

(Ilustrační snímek)

Mrtvého muže nalezli ráno obyvatelé Vyškova v Dědické ulici. Podle policistů zemřel násilnou smrtí, bližší podrobnosti...

Najdete na iDNES.cz