Čtyři poslanci ANO si v Brně platí z náhrad kanceláře na jedné adrese

  8:31aktualizováno  8:31
Všechny čtyři brněnské poslance hnutí ANO dokáže navštívit i volič s hodně špatnou pamětí. Stačí si vybavit jedinou adresu - Jaselská 25. Výhoda? Má to háček. Čtvery poslanecké náhrady putují společnosti, kde dřív pracoval poslanec a krajský předseda Bohuslav Chalupa.

Společně s Martinem Stropnickým (na snímku) z hnutí ANO má v Brně na stejném místě kancelář i jeho kolega Karel Rais, Bohuslav Chalupa a Rostislav Vyzula. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dům, ve kterém úřadují poslanci Bohuslav Chalupa, Karel Rais, Rostislav Vyzula a Martin Stropnický, patří firmě Separa.

A na stejné adrese pět let sídlila i Chalupova vlastní firma Chalupa CZ. Jakmile se ale začala MF DNES o podmínky pronájmu zajímat, začaly se měnit.

Poslanec za hnutí ANO Rostislav Vyzula

Rostislav Vyzula

Poslanec za hnutí ANO Karel Rais

Karel Rais

Poslanec za hnutí ANO Bohuslav Chalupa

Bohuslav Chalupa

"Ve firmě Separa jsem byl zaměstnán dlouho předtím, než jsem tušil, že bude nějaké hnutí ANO. Spojovat tyto dvě skutečnosti mi přijde přitažené za vlasy. Byl jsem také kdysi na kávě s Václavem Klausem a neznamená to, že nyní budu prosazovat jeho politiku," obhajuje uspořádání Chalupa.

Spojení kanceláří podle něj šetří peníze a umožňuje efektivnější práci mezi poslanci. Podle krajského předsedy přitom vybírali společně mezi dvanácti různými variantami a právě kanceláře firmy Separa zvítězily jako nejvýhodnější.

O šetření veřejných peněz však dosud nemohla být řeč. Poslanecká sněmovna zaplatila za nájem maximum, na jaké mají poslanci v Brně nárok - celkem 120 tisíc korun měsíčně.

Nechtěl jsem trhat partu, říká Rais

"Bylo to tak pouze první dva měsíce kvůli uhrazení ročních nákladů na pronájem parkovacích míst od magistrátu. Od ledna budeme platit každý měsíčně už pouze 17 tisíc korun," dušuje se Chalupa.

Až na přímý dotaz MF DNES připustil, že dalších pět tisíc korun z náhrad každého poslance půjde na pronájem nábytku a dalšího vybavení. Opět na účet firmy Separa. Celkem tedy asi 90 tisíc měsíčně.

V pronájmu kanceláří nespatřují potíž ani další tři zbylí brněnští poslanci za ANO.

"Osobně jsem měl už vyhledanou jinou kancelář. Ale abych netrhal partu, nakonec jsem přijal prostory, které byly zařízené přes pana Chalupu. Poskytují dobrý komfort i kontakt s voličem," popsal například Rais.

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ovšem už tak nadšený není.

"Dal jsem obecně pokyn všem poslancům, aby kanceláře nezřizovali u rodinných příslušníků nebo nějak propojených osob. A také, aby se významně snažili ušetřit. Dám příklad -  my tři poslanci v Olomouckém kraji jsme zřídili kancelář v každém z pěti okresů, abychom byli co nejblíže všem našim voličům. Přesto jsme ještě dvacet tisíc ušetřili," popsal Faltýnek.

Ten si prý během tohoto týdne nechá předložit analýzu, jak poslanci ANO po celé republice náhrady na kanceláře a asistenty využívají.

Poslanci ANO měli v kanceláři i společného asistenta

Brněnské soužití čtyř poslanců ANO má navíc ještě jednu zvláštnost. Lidé si schůzku se svým voleným zástupcem mohou domlouvat s jediným asistentem.

Jmenuje se Jaroslav Černý a vede zároveň oblastní sdružení ANO Brno-sever. Platí ho všichni čtyři poslanci. Černý nejprve MF DNES tvrdil, že od každého z poslanců dostává pouze osm tisíc korun za vedení kanceláře, protože každý z nich má ještě své asistenty. Celkem tedy poskládá přibližně jeden asistentský úvazek.

"Ale když máte tuto informaci od Bohuslava Chalupy, potvrzuji, že až doteď mi on vyplácí 35 tisíc korun. Ostatní poslanci potom po osmi tisících. V Poslanecké sněmovně už je ale připravená změna smlouvy. I Bohuslav Chalupa bude mít svého jiného asistenta," upřesnil Černý, který prý koordinuje práci poslanců, připravuje jejich výjezdy po kraji nebo dělá posudky.

Dosud si za to přišel na šedesát tisíc korun měsíčně. Dostával tedy stejnou odměnu jako normálně téměř dva poslanečtí asistenti.

Podle informací MF DNES ale už Černý není členem strany. Z nejasných důvodů byl vyloučen. "Já nevím," komentuje otázku na své členství Černý. "Zatím členem strany je," tvrdí jeho poslanecký šéf Chalupa.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Další z rubriky

VIDEO: Dáte mi čaj? Ovocný! Domácí kamera natočila ženu okrádající seniory

Žena se vetřela k seniorce do bytu a kradla jí peníze

Policie dopadla pětapadesátiletou ženu, kterou viní z opakovaných krádeží a podvodů v bytech seniorů. V jednom z nich...

Denně menza vyhodí 90 kilo jídla. Výzkumníci z Brna to chtějí změnit

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Do boje proti plýtvání potravinami se pustili výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně. A začali ve své škole....

VIDEO: Mladíci si kopali s ozdobami z brněnského vánočního stromu

Cizinci si kopali s ozdobami z vánočního stromu

Svou fotbalovou vášeň chtěli nad ránem ukojit tři mladí Španělé, kteří se pohybovali na brněnském náměstí Svobody. Jako...

Najdete na iDNES.cz