Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Antimonopolní úřad Brnu zatrhl nákup startovacích bytů za 150 milionů

  17:59aktualizováno  17:59
Antimonopolní úřad zařízl pokus Brna nakoupit startovací byty přímo od developerů. Připravené smlouvy za více než 150 milionů korun nakonec město vůbec nepodepíše. A na byty si zájemci počkají ještě několik let.
Brno plánovalo koupit startovací byty za více než 150 milionů korun, obchod ale zařízl antimonopolní úřad.

Brno plánovalo koupit startovací byty za více než 150 milionů korun, obchod ale zařízl antimonopolní úřad. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Brno už podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) propáslo okamžik, kdy mohlo byty koupit výhodně. Radní chtěli v první vlně nakoupit 81 startovacích bytů v bytových domech postavených developery za 151 milionů korun.

"Antimonopolní úřad ale vydal předběžné opatření, kterým městu uložil zákaz uzavřít s vybranými firmami smlouvy," řekl místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kamil Rudolecký.

Úřad bude smlouvu zkoumat. Co by na ní mohlo být špatně, to Rudolecký nesdělil.

Zákon není na takový typ nákupu dělaný, míní náměstek

Náměstek Pospíšil lituje, že se byty nepovedlo koupit. Chtěl využít krizi realitního trhu, která srazila ceny.

"Přistupovali jsme k tomu s velkou opatrností, která odpovídá tendru za desítky milionů korun. Chtěli jsme postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Ten ovšem na takový typ nákupů není šitý, to je možná důvod, proč úřad ten obchod zastavil," nastínil Pospíšil.

Radnice se inspirovala Hradcem Králové, kde také startovací byty nakupovali přímo od developerů. Ale v Hradci kupovali pouze domy, které už měly hotovou hrubou stavbu a byly zapsané v katastru nemovitostí. Kdežto Brno mělo zájem i o rozestavěné projekty.

Mělo v plánu nakupovat různé bytové domy, dokud nevyčerpá částku 270 milionů korun. Právě nejistota ohledně konečného počtu nakoupených bytů se pravděpodobně úřadu nelíbila.

Nákup startovacích bytů v minulosti kritizovala i opozice, která ho na rozdíl od vedení města za výhodný nepovažuje. "Spolu s byty město nakupuje i pozemky. Přitom by mohlo nejprve vypsat soutěž na projekt a nechat domy postavit na vlastní půdě," podotkl šéf brněnské TOP 09 a opoziční zastupitel Jan Kacer.

Podle něj by navíc město mělo větší vliv na podobu bytů. "Tady mělo nakoupit jedno a dvoupokojové byty. U vlastního projektu by mohlo mít větší slovo, než když nakoupí domy už hotové," doplnil Kacer.

Město postaví startovací byty na vlastních pozemcích

Právě cestou stavby na vlastních pozemcích se Brno v budoucnu vydá. "Nákup za těchto běžných podmínek by stejně přišel na řadu. Bude to však trvat déle, než kdybychom byty nakoupili už hotové. Máme nějaká místa už vyhlídnutá, nájemníci by se sem mohli nastěhovat zhruba za tři roky," plánuje náměstek.

Prvních pětačtyřicet startovacích bytů bude mít město přesto k dispozici už na konci příštího roku. Od září totiž začne rekonstruovat domov mládeže Juventus v Kohoutovicích. V polovině z devadesáti bytů vznikne ubytování pro seniory, ve zbylých byty pro začínající páry.

Nájemné ve startovacích bytech je padesát korun na metr čtvereční. Běžný byt o výměře padesát metrů čtverečních by měsíčně přišel na dva a půl tisíce korun, což je na úrovni regulovaného nájemného. Mohou o ně požádat manželé do pětatřiceti let, kteří mají stavební spoření a mají určitý stanovený příjem.

Kdo z přihlášených rodin byt dostane, se rozhodne losem. Nájemní smlouva je však maximálně na pět let, pak je rodina považována za "nastartovanou" a musí se přestěhovat jinam.

Město na nákup startovacích bytů stále počítá s investicí 270 milionů korun, za které chce postavit kolem sto padesáti jednotek.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Šnek dorazil z Alp do Podyjí. Naposledy zde byl před osmi tisíci lety

Včelínka ozdobná

Jde o unikátní objev, který se jen tak neopakuje. Zoolog Radovan Coufal v Podyjí nalezl drobounkého alpského šneka...

Najdete na iDNES.cz