Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Antonín Panenka pokřtil fotbalovou lokomotivu

  13:41aktualizováno  13:41
Brnem ve středu poprvé projela rakouská lokomotiva v českých národních barvách. Na českých kolejích má propagovat červnové mistrovství Evropy ve fotbale a podporovat cestování po železnici v době šampionátu. Kmotrem české lokomotivy se stal bývalý reprezentant a mistr Evropy Antonín Panenka.

Antonín Panenka u lokomotivy - Kmotr české fotbalové lokomotivy Antonín Panenka zdobí vlak svým podpisem. | foto: Radek Miča, MF DNES

Rakouské dráhy, jejichž země šampionát se Švýcary pořádá, připravily projekt, který převlékl šestnáct lokomotiv do národních barev účastníků. Kmotr české lokomotivy Antonín Panenka si ve středu nápad pochvaloval. "Je to výborné, jsem rád, že jsem u křtu mohl být zrovna já,“ usmíval se.

Je těsně před devátou hodinou ranní a na konci prvního nástupiště na brněnském hlavním nádraží postává nikým nepozorován bývalý československý fotbalový reprezentant Antonín Panenka. Kdo ho nezná, těžko by ho odlišil od obyčejného cestujícího, kterých po peróně za den projdou stovky.

Na druhém konci nástupiště - u hlavní budovy - se zatím houfují hloučky novinářů, fotografů a dalších zvědavých přihlížejících. Panenka za nimi dochází za pár minut loudavým krokem. Fotografové a zaměstnanci Českých drah, kteří mají dát humbuku nějaký řád, se k němu nedočkavě vrhají. Všichni tu jsou kvůli jedinému.

Na prvním nástupišti se za několik minut má odehrát historická událost. Rychlík z Vídně pravidelně přijíždí v 9.17 a všichni napjatě čekají na lokomotivu, která ho potáhne.

Zaprvé je to lokomotiva v českých národních barvách s fotbalistou na boku. Podobných je ještě patnáct. Jen s tím rozdílem, že jsou vyvedeny v barvách dalších států, které si v červnu zahrají mistrovství Evropy ve fotbale v Rakousku a Švýcarsku. Zadruhé je Taurus lokomotivou, která drží světový rychlostní rekord 357 kilometrů za hodinu.

"Je to trefné spojení nejrychlejší lokomotivy a fotbalu jako rychlé a dynamické hry,“ chválí nápad autorů projektu Panenka, který se za několik okamžiků stane kmotrem české fotbalové lokomotivy.

Vlak přijel se zpožděním
To by však nesměl do všeobecného napětí zasáhnout nezúčastněný hlas z nádražního amplionu. "Hlášení o zpoždění,“ line se z něj. Na českých nádražích notoricky známé hlášení vyvolalo pobavené úsměvy. "Předpokládaná doba zpoždění příjezdu vlaku bude asi deset minut,“ uspokojuje hlas přijatelnou čekací dobou.

Česká fotbalová lokomotivaKdyž deset minut uplyne, pobavené úsměvy na tvářích přihlížejících se objeví znovu. Bylo přesně půl desáté, když vlak s očekávanou lokomotivou skončil svou cestu z Vídně. Pak rychle pár oficiálních slov a obrovský chuchvalec nenasytných fotografů a kameramanů tlačících se co nejblíže k místu křtu.

"Pane Panenko, pojďte sem za námi,“ ozývá se. A bývalý fotbalista pražských Bohemians a Rapidu Vídeň se chápe lahve šampaňského a pak i fixy a na boku lokomotivy vymaluje svůj podpis. "Je to výborný nápad. Hrál jsem fotbal u nás i v Rakousku, tak jsem rád, že u toho můžu být právě já,“ užíval si Panenka.

Fanoušci železnice i fotbalu se zatím budou moct setkat s "českým“ taurusem na rychlících z Vídně do Brna a z Lince do Českých Budějovic.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz