Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Antonín Panenka pokřtil fotbalovou lokomotivu

  13:41aktualizováno  13:41
Brnem ve středu poprvé projela rakouská lokomotiva v českých národních barvách. Na českých kolejích má propagovat červnové mistrovství Evropy ve fotbale a podporovat cestování po železnici v době šampionátu. Kmotrem české lokomotivy se stal bývalý reprezentant a mistr Evropy Antonín Panenka.

Antonín Panenka u lokomotivy - Kmotr české fotbalové lokomotivy Antonín Panenka zdobí vlak svým podpisem. | foto: Radek Miča, MF DNES

Rakouské dráhy, jejichž země šampionát se Švýcary pořádá, připravily projekt, který převlékl šestnáct lokomotiv do národních barev účastníků. Kmotr české lokomotivy Antonín Panenka si ve středu nápad pochvaloval. "Je to výborné, jsem rád, že jsem u křtu mohl být zrovna já,“ usmíval se.

Je těsně před devátou hodinou ranní a na konci prvního nástupiště na brněnském hlavním nádraží postává nikým nepozorován bývalý československý fotbalový reprezentant Antonín Panenka. Kdo ho nezná, těžko by ho odlišil od obyčejného cestujícího, kterých po peróně za den projdou stovky.

Na druhém konci nástupiště - u hlavní budovy - se zatím houfují hloučky novinářů, fotografů a dalších zvědavých přihlížejících. Panenka za nimi dochází za pár minut loudavým krokem. Fotografové a zaměstnanci Českých drah, kteří mají dát humbuku nějaký řád, se k němu nedočkavě vrhají. Všichni tu jsou kvůli jedinému.

Na prvním nástupišti se za několik minut má odehrát historická událost. Rychlík z Vídně pravidelně přijíždí v 9.17 a všichni napjatě čekají na lokomotivu, která ho potáhne.

Zaprvé je to lokomotiva v českých národních barvách s fotbalistou na boku. Podobných je ještě patnáct. Jen s tím rozdílem, že jsou vyvedeny v barvách dalších států, které si v červnu zahrají mistrovství Evropy ve fotbale v Rakousku a Švýcarsku. Zadruhé je Taurus lokomotivou, která drží světový rychlostní rekord 357 kilometrů za hodinu.

"Je to trefné spojení nejrychlejší lokomotivy a fotbalu jako rychlé a dynamické hry,“ chválí nápad autorů projektu Panenka, který se za několik okamžiků stane kmotrem české fotbalové lokomotivy.

Vlak přijel se zpožděním
To by však nesměl do všeobecného napětí zasáhnout nezúčastněný hlas z nádražního amplionu. "Hlášení o zpoždění,“ line se z něj. Na českých nádražích notoricky známé hlášení vyvolalo pobavené úsměvy. "Předpokládaná doba zpoždění příjezdu vlaku bude asi deset minut,“ uspokojuje hlas přijatelnou čekací dobou.

Česká fotbalová lokomotivaKdyž deset minut uplyne, pobavené úsměvy na tvářích přihlížejících se objeví znovu. Bylo přesně půl desáté, když vlak s očekávanou lokomotivou skončil svou cestu z Vídně. Pak rychle pár oficiálních slov a obrovský chuchvalec nenasytných fotografů a kameramanů tlačících se co nejblíže k místu křtu.

"Pane Panenko, pojďte sem za námi,“ ozývá se. A bývalý fotbalista pražských Bohemians a Rapidu Vídeň se chápe lahve šampaňského a pak i fixy a na boku lokomotivy vymaluje svůj podpis. "Je to výborný nápad. Hrál jsem fotbal u nás i v Rakousku, tak jsem rád, že u toho můžu být právě já,“ užíval si Panenka.

Fanoušci železnice i fotbalu se zatím budou moct setkat s "českým“ taurusem na rychlících z Vídně do Brna a z Lince do Českých Budějovic.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Průkopníkem v testování chytrých silnic bude Brno, zrychlí se komunikace

Na Mafra konferenci Smart Region Brno se debatovalo o „chytrých“ technologiích.

Brno jde dál naproti moderním trendům. Po elektronické jízdence nebo plánech na chytrou čtvrť bude také testovat...

Tobogán někdo polil hořlavinou a zapálil, škoda je téměř půl milionu

Vandal způsobil na tobogánu téměř půl milionovou škodu. Popálené je celé koryto.

Kriminalisté pátrají po neznámém pachateli, který na Vyškovsku poškodil zapálenou hořlavou látkou tobogán. V případě...

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Najdete na iDNES.cz