Aleš Svoboda byl v čele archeologického týmu, jenž před deseti lety kostnici objevil.

Aleš Svoboda byl v čele archeologického týmu, jenž před deseti lety kostnici objevil. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Antropology čeká očkování. Při průzkumu kostnice by se mohli nakazit

  • 11
Kostnici pod kostelem svatého Jakuba v Brně obsadí ještě tento měsíc antropologové a stavebníci. Začnou pracovat na dlouho očekávaném zpřístupnění unikátní kostnice. Než však sestoupí do podzemí, budou se muset nechat naočkovat. V pohřebišti se totiž mohly dochovat zárodky nakažlivých chorob.

"Nevíme přesně, na co lidé pohřbení v kostnici zemřeli. Ač je to nepravděpodobné, mohli mít nakažlivé choroby, jejichž zárodky se uchovaly. A prevence je vždy lepší než řešit případné potíže," vysvětlila  Petra Kačírková z brněnského turistického informačního centra.

Zatímco zachovalé kosti a lebky se stanou součástí expozice, rozpadlé ostatky budou pohřbeny na Ústředním hřbitově. Podle Kačírkové je pohřbení kostí nevyužitých v expozici nutné.

"Ukládá nám to zákon. Nemůžeme je jen tak vyvézt na skládku, musí se pietně uchovat," řekla Kačírková.

"Ostatky se převezou na hřbitov ve schránkách a tam se pro ně vytvoří speciální jímka. Do ní budou kosti obřadně pochovány," popsal Aleš Svoboda, který byl v čele archeologického týmu, jenž před deseti lety kostnici objevil.

Zakázku na stavební úpravy kostnice získaly ve výběrovém řízení firmy Imos Brno a Firesta-Fišer. "Zatím jsme ještě nepodepsali smlouvu. Předpokládám, že to bude tak za čtrnáct dní," sdělil Jan Valouch ze společnosti Imos Brno.

Padesát tisíc kosterních pozůstatků

Po podpisu smlouvy už by nemělo nic bránit tomu, aby práce na kostnici začaly. Zpřístupnění bude dohromady stát 40 milionů korun, z toho 12,5 milionu se zaplatí z evropských fondů. Podle plánu se první návštěvníci do kostnice podívají na přelomu roku 2012 a 2013.

Kostnice pod svatým Jakubem byla uzavřena koncem 18. století. Na dlouhá léta se na ni zapomnělo a znovu ji objevili až v roce 2001.

"Je v ní odhadem až padesát tisíc kosterních pozůstatků. To znamená, že je druhá největší v Evropě po pařížských katakombách," doplnil Svoboda.