Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Už žádný exekutor. Peníze bude vymáhat speciální software z Brna

  11:15aktualizováno  11:15
Jen třetinu dluhů platí české firmy včas. Ty menší z nich je ale složité a drahé vymáhat. Změnit to má speciální aplikace vytvořená v Brně, která má ambici částečně nahradit exekutora.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Průměrná česká domácnost loni dlužila 132 tisíc korun a zadlužení pořád roste. Celkem Češi dluží zhruba 1,3 miliardy a podobně jsou na tom i firmy. Ty navíc podle nejnovějších statistik poradenské firmy Bisnode včas zaplatí jen zhruba třetinu faktur.

Vymáhat hlavně menší pohledávky cestou soudu a exekutora je ale zbytečně zdlouhavé a drahé. Jak pro věřitele, tak i pro dlužníka, kterému často kvůli exekutorovi dluh nabobtná o desítky tisíc korun.

Nějak tak uvažovali Brňan Tomáš Hradský a Pražan Robert Novotný, když zakládali svůj „startup“ s názvem Inkaso24. V Brně vznikla aplikace, kterou může živnostník či třeba malá firma několika kliky nasměrovat na dlužníka.

Místo živého exekutora pak začne dluhy vymáhat robot. Začínající služba zatím nemá v Česku srovnatelnou konkurenci.

Vymáhání za tři stovky

„Do naší aplikace dotyčný dluhy nahraje, třeba všechny svoje vystavené faktury měsíc po splatnosti. Chceme pomoci všem, kterým někdo dluží, jednoduchým způsobem pohledávky vymoct co nejrychleji. Nemá smysl čekat rok, protože pak už se dají peníze vymáhat jen velmi těžko,“ konstatoval jeden ze spoluzakladatelů firmy Tomáš Hradský.

Jak aplikace funguje

  • Firma či živnostník zadá na webu dluh a naskenuje doklady.
  • Automaticky se spustí upozorňování dlužníka.
  • Chodí SMS, doporučené dopisy i e-maily.
  • Vymožení jednoho dluhu stojí zhruba 300 korun.

V oboru přitom rozhodně není nový. Už osm let vyvíjí software pro advokáty a správce pohledávek, pomocí kterých spravují dluhy, které předtím nakoupili například od bank. To je ale pro ty, kteří takových dluhů nemají stovky či tisíce, zbytečně složité řešení, se kterým je zároveň poměrně náročné zacházet.

V případě Inkaso24 stačí vyplnit pár kolonek o dlužníkovi a pohledávce na webu, naskenovat doklad a pak už automaticky v časových intervalech začnou chodit e-maily, doporučené dopisy i SMS žádající zaplacení dluhu.

Věřitel přitom má přesný přehled, co už aplikace udělala a co se ještě chystá udělat. Za jedno takové vymáhání se platí do tří stovek korun. A ambice má začínající firma velké. Jen živnostníků je v Česku kolem milionu.

Zákon chrání spíš dlužníka než věřitele

Příležitost Hradský a Novotný cítí kvůli českým zákonům. „Pokud se dnes chce zaplacení faktury v prodlení domoci například drobný instalatér, musí za právníkem. Zákon ale spíše chrání dlužníka, než aby chránil věřitele,“ popisuje Novotný, který se jako právník problematice vymáhání pohledávek věnuje už několik let.

„U nízkých pohledávek do padesáti tisíc korun se zásadně snížily stanovené náhrady za náklady řízení, takže právník chce například pět tisíc korun a vyhláška věřiteli přisuzuje 1 500 korun. Zmíněný instalatér pak má často tendenci místo toho dluh neřešit, než aby na vymáhání doplácel,“ dodává.

Inkaso24 zatím využívá díru na trhu, protože vymáhání menších jednorázových dluhů dnes pro většinu advokátních kanceláří či inkasních agentur není zajímavé. Spoluzakladatelé služby přitom nabízejí jednorázové vymáhání dluhů, ale i systematický postup.

„Pak si v účetnictví stačí nastavit, že k nám putují například všechny faktury, které jsou měsíc po splatnosti. Účetní, které to bývá mnohdy nepříjemné, na to už nemusí myslet a stará se o to automatická aplikace,“ dodal Hradský.

I drobný podnikatel tak vlastně dostává k dispozici službu, kterou jinak za mnoho milionů využívají například banky nebo mobilní operátoři.

Družstva jsou odpovědná za správné vymáhání dluhů

Pro ty nejzarytější dlužníky přitom na webu existuje i tlačítko „odeslat právníkovi“. Toho si zatím firma může nastavit sama.

„Plánujeme ale v každém kraji najít právní kanceláře, se kterými budeme spolupracovat. Ty tak dostanou hotový spis se všemi dokumenty a budou se moci věnovat vymáhání u soudu,“ dodal Novotný.

Pečlivé vymáhání má přitom i právní rozměr. Řada firem má totiž jiné vlastníky a jiné jednatele. Ale právě jednatelé jsou zodpovědní za to, že se chovají s péčí řádného hospodáře a dluhy vymáhají.

Jinak se vystavují riziku postihu majitelem sami. „A stejnou povinnost vymáhat dluhy mají i předsedové bytových družstev, i když to často netuší,“ uzavřel Hradský.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Najdete na iDNES.cz