Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Aplikace pomůže Jihomoravanům zachránit život. Třeba hlasitou sirénou

  • 4
Odradit útočníka či zalarmovat blízké a oznámit jim aktuální polohu. To vše by měla umět nová mobilní aplikace, která bude brzy k dispozici Jihomoravanům. Poslouží zejména dětem a seniorům, kteří se dostanou do krizové situace a nedokáží třeba přes tísňovou linku přesně popsat, co se děje.

Aplikace se nazývá V bezpečí. „Díky vyslanému signálu GPS dokáže přesně lokalizovat člověka v ohrožení. To je základní funkce, od níž chceme odvíjet spoustu dalších,“ popsal Filip Maleňák, jednatel brněnské společnosti Medical Information Technologies, která program vyvíjí.

Lidé si můžou v chytrém telefonu nastavit vlastní strukturu kontaktů na své nejbližší. Jedním kliknutím či zatřesením je pak mobil všechny v případě nebezpečí zalarmuje a zároveň jim sdělí, kde se přesně pohybují. Pokud je náhodou někdo napadne, aplikace dokáže spustit hlasitou sirénu, jež útočníka může odradit.

Stejně má fungovat i falešný hovor, při němž obtěžovaný pomocí aplikace předstírá, že mu někdo telefonuje a nechce být rušen.

Neboj se o mě, jsem na místě, zahlásí telefon za dítě

Zmírnit tradiční obavy a stres může aplikace i rodičům. Na mobilu budou sledovat polohu svých dětí a v případě, že dojdou třeba do školy či kroužků, upozorní je signálem „Neboj se o mě, již jsem dorazil na místo“.

„Kromě toho bychom aplikaci rádi propojili s Policií České republiky a také vytvořili mapu míst podle toho, kde je v kraji zvýšená kriminalita. Zároveň by vše mohlo v případě napadení sloužit jako důkaz, protože mobil může z incidentu pořídit zvukový a obrazový záznam,“ doplnil Maleňák, který stojí i za aplikací Záchranka, jež vznikla ve spolupráci s Jihomoravským krajem a propojuje telefon s linkou 155.

Dodnes se do ní zaregistrovalo téměř 150 tisíc uživatelů a v mnoha případech prý již zachránila lidský život.

„Nemůžeme podléhat iluzi bezpečného světa a sedět jen s rukama v klíně, proto je nutné uvažovat o opatřeních, jež bezpečnost ještě vylepší,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Celý (KDU-ČSL).

Na financování aplikace V bezpečí, která má být opět bezplatná, by se podle jeho slov mohlo vedle kraje podílet také Brno a případně i sponzoři.