Keramická plastika středověkého koníka, kterou našli archeologové v Mikulčicích.

Keramická plastika středověkého koníka, kterou našli archeologové v Mikulčicích. | foto: František Kostrouch

Archeologové objevili koníka, se kterým si hrály děti před 500 lety

  • 1
S panenkami, koníky, ale třeba i maketou šavle si děti hrály už ve středověku. Dokazují to nálezy archeologů, i když při vykopávkách právě hračky objevují jen zcela výjimečně. O to cennější je nynější nález keramického koníka, kterého objevili v bývalé odpadní jámě u návsi v Mikulčicích.

"Na Moravě archeologové nalezli podobných sošek kolem stovky. Na Hodonínsku nic takového zatím objeveno nebylo," uvedl František Kostrouch, archeolog Masarykova muzea v Hodoníně.

Koník nemá nohu

Keramická soška je vysoká osm a dlouhá sedm centimetrů. Podle odhadů archeologů pochází ze 14. nebo 15. století. Koník původně nesl i jezdce, ten už však nyní na něm nesedí. Navíc má hračka ulomenou i levou nohou.

I tak je podle Františka Kostroucha ve velmi dobrém stavu. "Keramika je křehká a většinou se nachází jen střepy nebo jejich torza," dodal.

Keramická plastika středověkého koníka, kterou našli archeologové v Mikulčicích.

Archeologové předpokládají, že si děti před stovkami let hrály hlavně s dřevěnými hračkami, ty se však většinou nedochovaly. "Pokud nebyly například ve studni nebo v jiném prostředí, kde nedošlo k rozkladu organického materiálu," vysvětlil archeolog.

Na sošce koníka nejsou například vyznačeny oči, ale základní rysy jsou zachovány. Navíc je vyrobený z kvalitní hlíny zbavené veškerých příměsí a je vypálená doběla.

Hračka pro dítě bohatého sedláka

"Na výrobu hrnců a dalších nádob se tato jemně plavená hlína většinou nepoužívala," poznamenal archeolog. Podobné sošky se většinou vyskytují v místech, kde bývaly bohatší usedlosti. Nález tedy podle něj svědčí o tom, že na mikulčické návsi stával dům bohatého sedláka.

Unikátní objev se pracovníkům muzea podařil při záchranném průzkumu lokality, na které se bude stavět nový dům. Majitelé ten starý nechali zbourat a nový umístí tam, kde byl původně dvůr.

"Díky tomu, že nový dům bude podsklepený, dostali jsme se i do větší hloubky," uvedl archeolog a dodal, že koníka našli v jámě hluboké asi dva a půl metru.

Dříve se v ní asi skladovalo obilí a později sloužila jako odpadní jáma, do které se odhazovaly nepotřebné věci. Svědčí o tom i nálezy rozbitého nádobí, kostí a dalších zbytků jídla. - čtěte Češi a Slováci taktizují, stáhli nominaci Mikulčic a Kopčan do UNESCO

Se středověkou hračkou si nyní "vyhraje" konzervátor a poté bude uložena do depozitáře. "Doufáme, že ji časem budeme moci vystavit společně s dalšími předměty, které tady byly nalezeny," dodal archeolog.