Odkrývání hrobu keltské ženy z mladší doby železné u Kyjova

Odkrývání hrobu keltské ženy z mladší doby železné u Kyjova | foto: Archiv Archia Brno

Archeologové objevili u Kyjova pekárnu a keltský hrob

  • 0
Archeologové objevili v Kyjově pradávnou pekárnu a v nedalekých Svatobořicích vykopali keltský hrob a zbytky starých sklípků. Kyjovská pekárna je vlastně baterie šesti zahloubených pecí s pálenými mazanicovými stěnami.

Archeologové pekárnu vykopali v areálu kyjovského zámečku, v místech, kde se mají stavět nové depozitáře.

"V pecích jsme našli i strusku, a proto jsme si původně mysleli, že se v nich mohlo i tavit železo. Při podrobnějším průzkumu jsme však přišli na to, že sloužily jen k výrobě potravin. Strusku, ale i poměrně velké keramické střepy z velkých zásobnicových nádob použili předci jen k výmazům, aby pece lépe udržovaly teplo," uvedl archeolog Jaromír Šmerda z Muzea Hodonínska.

Klasické bochníky, jaké známe dnes, se v pecích zřejmě nepekly. "Byly to spíš placky nebo bochánky. Nejprve se v nich topilo, pak se uhlíky vymetly do předpecních jam a teprve potom se do pecí dalo těsto," popsal pravděpodobný postup pečení archeolog.

Keltský hrob a sklípky objevili archeologové z brněnské společnosti Archaia, a to díky tomu, že se v obci rekonstruuje silnice.

Odkrývání hrobu keltské ženy z mladší doby železné u Kyjova

"Přestože byl hned pod stávající vozovkou, kostra ženy se zachovala celá a nebyla ani moc poškozená," říká archeolog Miroslav Dejmal.

U kostry byly dvě silně zkorodované spony a po jejich očištění by archeologové měli s určitostí říci, zda se opravdu jedná o keltský hrob.

Pokud se jejich domněnka potvrdí, nebylo by to velké překvapení, protože důkazy o keltském osídlení sousedního Mistřína se našly již před půl stoletím.

Odkrývání hrobu keltské ženy z mladší doby železné u Kyjova

Na sklípcích z 15. a 16. století je zajímavé mimo jiné i to, že byly zahloubené v zemi, pravděpodobně nad nimi nestály žádné objekty jako nyní a nevedly do nich schody, ale plošiny. Podle archeologů se tak po nich předkům lépe koulely sudy s vínem.