Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Voda je na Arktidě dražší než Coca-Cola, říká vědkyně zkoumající klima

  19:30aktualizováno  19:30
Mrazivá Arktida se stala vášní brněnské vědkyně Barbory Padrtové. Dnes práci českých vědců z výzkumných stanic přibližuje lidem po celém světě. Českou republiku zastupuje na zasedáních mezinárodního arktického vědeckého výboru.

Barbora Padrtová procestovala Arktidu křížem krážem. Nejednou navštívila všech osm států, na kterých se Arktida rozkládá. | foto: Archiv Barbory Padrtové

Už coby studentka magisterského stupně mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity si Barbora Padrtová zamilovala Arktidu.

Dnes už se oblasti rozkládající se kolem severního pólu věnuje naplno. Zasvětila jí celé své doktorské studium. „Není to jen práce, ale i moje vášeň. Arktida je fascinující,“ říká.

Přestože Masarykova univerzita je známá spíše svou výzkumnou stanicí na Antarktidě, ani na severním pólu brněnští odborníci nezahálejí.

Barbora Padrtová však není typickou polární výzkumnicí. Její práce totiž mimo jiné zahrnuje komunikaci s politiky. Dlouhodobě spolupracuje s ministerstvem zahraničních věcí.

„Součástí mojí práce je i přeformulování vědeckých poznatků do jazyka, kterému budou politici rozumět,“ upřesňuje Padrtová.

Fotogalerie

Českou republiku zastupuje především na zasedáních mezinárodního arktického vědeckého výboru IASC, kde se společně stovky vědců a specialistů snaží získat co nejpřesnější informace o oblasti kolem severního pólu.

„IASC má několik pracovních skupin.Já pracuji v té, která se zabývá dopady změn klimatu na společnost,“ objasňuje Padrtová.

Téma číslo jedna, jež Arktidou stále rezonuje, je globální oteplování a otázky s ním spojené. „Řeší se také znečištění životního prostředí i tání ledovců, které s globálním oteplováním souvisí,“ říká.

Procestovala všech osm zemí, které si přivlastňují kus Arktidy

Vzhledem k tomu, že Padrtová není typickou polární výzkumnicí, nemusí v tvrdých podmínkách trávit dlouhé měsíce. Přesto její práce vyžaduje ročně až dvacet cest po celém světě.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

A Arktidu projela křížem krážem. Nejednou navštívila všech osm zemí, na kterých se Arktida rozkládá. Při svých cestách měla také možnost nahlédnout, jak žijí místní obyvatelé.

„Měla jsem i příležitost podívat se na život na Arktidě v lokálním měřítku. Je tam hodně specifický život, a svým způsobem i těžký. Žijí tady asi čtyři miliony lidí. Základní podmínky pro život jsou rozhodně ztíženy. Třeba na odlehlých místech Aljašky nebo Grónska jsou ceny ještě o třetinu vyšší než v hlavních městech,“ popisuje Padrtová.

Například voda je tu dražší než sladká Coca-Cola. Těžký život má samozřejmě na místní obyvatele dopad. „V oblasti je zvýšené procento depresí, sebevražd, obezity a mnoha dalších zdravotních problémů,“ vyjmenovává vědkyně.

Tradiční obživu tamních obyvatel tvoří rybolov, lov velryb i tuleňů, ale třeba i chov sobů. I na místní obyvatele doléhají klimatické změny.

„Když se třeba kvůli oteplování uvolní kra, která se dostane do úzkého fjordu, zamezí přístup na širé moře. Což může být zejména pro lidi, kteří se živí rybolovem, velký problém,“ uvádí vědkyně jeden z příkladů.

Ve světě bují konflikty. V Arktidě všichni spolupracují

Oblast okolo severního pólu není výjimečná jen svou nedotčenou přírodou a unikátním způsobem života místních. Mimořádně tu totiž spolupracují i všechny státy, které se výzkumů na Arktidě účastní. Konflikty, které zrovna rezonují světem, sem nedoléhají. Převládají tu kompromisy.

„Všechny státy tu hladce kooperují. Spolupráce tam byla už v průběhu studené války a pokračuje dodnes. Žádné vojenské rozpory se neřeší. Konflikty jako Krym jdou úplně stranou,“ líčí Padrtová.

Na vývoj oblasti už přes dvacet let dohlíží Arktická rada. Své zastoupení v ní má všech osm států, na kterých se Arktida rozkládá, tedy Norsko, Finsko, Dánsko, Rusko, Island, Švédsko, Kanada a USA.

Jednou ročně se schází na zasedání ministrů, kde se rozhoduje o budoucím vývoji oblasti. Nejbližší zasedání Arktické rady se bude konat letos v říjnu, kam také Barbora Padrtová zamíří.

Na mrazivý sever vyváží své výrobky i české firmy

Přestože je Česko relativně malou zemí, v bádání v polárních oblastech nezahálí. „Na Arktidě jsou dokonce dvě lokality, kde se výzkumná stanice nachází. Česká data i tamní infrastrukturu využívá i řada dalších zemí,“ upřesňuje přínos České republiky v polárním výzkumu Padrtová.

Doplnila, že české firmy navíc na území dodávají speciální technologie, jako jsou lodní turbíny.

Arktidou se Padrtová zabývá už asi osm let a své pole působnosti měnit nehodlá. „Stále cítím, že mám v oboru co nabídnout a být přínosem. Navíc mě samotný region fascinuje,“ uzavírá vědkyně.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz