Sedlec: zájemci obhlíží bunkr k prodeji

Sedlec: zájemci obhlíží bunkr k prodeji | foto: Radek Miča, MAFRA

Armáda prodává bunkry, zájem kupců je však zatím malý

  • 1
Armáda se rozhodla zbavit se postupně většiny svých železobetonových bunkrů. Ty i na jižní Moravě tvořily páteř předválečného opevnění republiky proti fašistickému Německu. V aktuální nabídce prodeje jich je nyní pět a další mají přibývat.

"S prodejem nejsou spojeny žádné omezující podmínky, kupující může nakládat s majetkem dle svého uvážení," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Budoucí majitel si tak může z bunkru udělat sklad či si v něm zřídit třeba soukromé muzeum vojenské historie. Do dvou bunkrů u Pohořelic a dvou u Sedlce na Břeclavsku (jeden na snímku) měli včera možnost nahlédnout zájemci. Dorazili dva.

Sedlec: zájemci obhlíží bunkr k prodeji

Na jihu Moravy je asi osm set bunkrů z celkem pěti tisíc objektů lehkého opevnění v zemi. Doposud stát neprodal žádný opevňovací objekt.

První, který ministerstvo obrany od počátku loňského roku nabízí, je obří bunkr Výběžek v Hevlíně. Jeho zastavěná plocha činí 1 223 metrů čtverečních a 900 metrů čtverečních tvoří pak okolní půdy.

Bunkr Výběžek u Hevlína je na prodej. Zatím jej ale nikdo nechce

Jednu z největších vojenských pevností Moravy však zatím nikdo nechce. V prvním kole výběrového řízení za ni stát požadoval 2,5 milionu korun, nynější "novoroční" cena je již jen 480 tisíc korun.

Pevnost i za 60 000 korun

O objekt neměla zájem ani obec Hevlín, které jej stát nabízel zdarma. Kromě této rozlehlé pevnosti armáda od letoška nabízí čtyři malé bunkry zvané řopíky.

Nejméně požaduje za řopík u Sedlce na Břeclavsku, ten je na webových stránkách armády k mání za 60 tisíc korun.

Naopak zatím nejdražší nabízený řopík leží u Pohořelic. Jeho cena přesahuje 123 tisíc korun.

"Samozřejmě se dá čekat, že se v nabídce objeví další. Kolik jich ale bude, zatím nelze říct," popsal mluvčí Pejšek.

U předválečných opevnění je totiž problém, že vzhledem k utajení nebyly zaneseny do katastrálních map ani zkolaudovány. Proto dosud u řady z nich probíhají dodatečné zápisy do katastru i kolaudace.

Nejvíc bunkrů je na Znojemsku, Mikulovsku a Břeclavsku. Zhruba polovina je na pozemcích státu, zbytek na obecních či soukromých. Bezúplatným převodem se již armáda zbavila zhruba osmdesáti z nich.

Nejvíc jich takto získala Správa Národního parku Podyjí, která na území parku nechce zvyšovat počty soukromých majitelů nemovitostí. Od armády jich převodem dostala pětašedesát.