Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Armádě přišla ekonomická krize vhod, hlásí se jim více lidí

Armáda hledá posily. Letos by ve svých řadách uvítala více než 1 700 nových profesionálů. Na jižní Moravě proto otevírá rekrutační střediska, ve kterých se mohou uchazeči o vojenskou službu hlásit.

Náboráři už zaznamenali zvýšený zájem v oblastech, kde stoupá nezaměstnanost. Mnozí lidé vidí v armádě jistotu trvalého uplatnění a v době hospodářské krize tak řeší tíživou situaci spojenou se ztrátou zaměstnání. Sítem přijímacích testů ale neprojde každý.

"Armádu teď uchazeči vnímají jako každou jinou firmu na trhu práce. Naši poradci, kteří působí na detašovaných pracovištích, už berou přihlášky nezaměstnaných, kterých v současné době přibývá," potvrdila Petra Matýzková, mluvčí Krajského vojenského velitelství Brno.

Deset náborových míst

Do konce roku plánuje armáda v kraji otevřít celkem deset náborových míst. K dispozici jsou v tuto chvíli už v Brně, ve Znojmě, Blansku, Boskovicích a ve Vyškově. Od února zahájí činnost také ve Veselí nad Moravou a v Břeclavi. Do pronajatých prostor městských úřadů vojenští poradci přijíždějí asi dvakrát do měsíce.

Výjimkou je Brno, od pondělí bude v budově Krajského vojenského velitelství otevřeno nové Komunikační a informační centrum a přístupné bude každý den.

Podmínkou přijetí je dobrý zdravotní stav a minimálně výuční list. Armáda na oplátku nabízí výhody v podobě pravidelného příjmu, vzdělání i kariéru.

Zkouška kondice i psychiky

Ten, kdo projde důkladnou lékařskou prohlídkou, musí přesvědčit, že jeho kondice je v plné síle. "Je to velké testovací síto, kterým propadne velká část zájemců," říká zástupce ředitele Krajského vojenského velitelství Brno Petr Řebíček.

Předpisové cviky typu leh-sed po dobu jedné minuty, výdrž ve shybech na hrazdě, co nejdelší skok daleký z místa, výdrž v hlubokém předklonu v sedu, silový test a dvanáctiminutový běh mají uchazeče při přijímacích pohovorech dostatečně prověřit. Po jejich absolvování mohou podle Petra Řebíčka padnout jen dva verdikty: splnil, nebo nesplnil.

Po kondičních testech ještě následuje pohovor s psychologem a testy rozumových a speciálních schopností. "Vojáci zacházejí se zbraněmi a často řeší i vypjaté situace, uchazeč musí obstát," vysvětluje Petra Matýzková.

Tři hodiny spánku denně

Za sebou je má například Jan Drbola ze Staroviček, posluchač prvního ročníku Univerzity obrany v Brně. "Hrával jsem odmalička fotbal, vstupní testy mi proto nepřipadaly až tak těžké. Ale první dva měsíce kurzu základní přípravy byly opravdu náročné. Spávali jsme tři hodiny denně. Fyzické i psychické vypětí bylo velké. Teď už je to v pohodě," zavzpomínal.

Přestože si zvolil obor ekonomie, který může využít případně i v civilním zaměstnání, vojna ho baví. Kdyby ho armáda povolala do válečné mise, neváhal by. "Počítám s tím, příležitosti bych rozhodně využil. Poznal bych cizí krajinu a kulturu jiných lidí," neváhá. Riziko válečných zón si uvědomuje, ale má jasno. "Všude kolem nás je spousta rizikových civilních zaměstnání, cokoliv se může stát i doma," míní.