Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Asijské tržnice mizí. Prodejcům vadí zima i přepadovky inspektorů

  9:42aktualizováno  9:42
Jedna po druhé mizí z měst asijské tržnice. Teď končí i ta v Hodoníně, která 15 let lemuje Národní třídu, hlavní komunikaci města. Vietnamští obchodníci už o tento typ prodeje nemají zájem a houfně se stěhují do zděných budov. Důvodem jsou také kontroly inspekce.

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na Hodonín tak dopadl celorepublikový trend. „Zvykl jsem si tam chodit, když jsem šel kupovat konkrétní věc a nechtělo se mi procházet velkým nákupním domem. Na tržišti jsem si pořizoval třeba sluneční brýle nebo baterie do hodinek,“ uvedl Jiří Králík z Hodonína, který už brzy bude muset tyto věci hledat jinde. Prodej na hodonínské asijské tržnici totiž podle všeho skončí. Informují o tom alespoň vývěsní tabule hlásající výprodej všech zásob.

„Tržnici nemáme ve svém majetku. Přesto nás zajímá, co po jejím zániku na místě vznikne. Stojí na exponovaném místě města, kolem něhož denně proudí davy lidí,“ uvedla starostka Hodonína Milana Grauová.

Majitelem hodonínského tržiště je Do Quoc Hung z Brna, který zatím svůj záměr tají i před úřady. „Zatím nás nikdo neoslovil s tím, že by na dané parcele požadoval vydání stavebního povolení. Záměry majitele proto neznáme,“ pokrčila rameny vedoucí obecného stavebního úřadu v Hodoníně Ivona Lexová.

Obchodní domy i velkosklady

Podle předsedy česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera se dá ale očekávat podobný scénář jako v jiných částech republiky, kde asijské tržnice už skončily. „V některých případech vznikly na jejich místech obchodní domy, někde se proměnily ve velkosklady. Pravdou je, že Vietnamci o tradiční tržnice hromadně ztrácejí zájem,“ řekl Winter.

Důvodů je podle Wintera několik. Tím hlavním je zřejmě to, že obchodníky hodně rozčilují přepadové kontroly České obchodní inspekce, policie a celníků. V Brně se dokonce objevily případy, kdy měli údajně někteří kontroloři žádat po prodejcích výpalné. (více o tomto případu zde)

„Drtivá většina vietnamských obchodníků nemá nic společného s prodejem drog nebo nelegálního zboží. Každá taková akce spojená s uzavřením tržnice přitom pro ně znamená propad příjmů, a navíc vnáší nejistotu do řad kupujících. Dalším důležitým faktorem je odpovídající zázemí a velikost prodejní plochy. Tam tržnice proti postaveným budovám jednoduše nemůže konkurovat,“ je přesvědčen historicky první český nositel vietnamského vyznamenání.

Tržnice funguje už patnáct let

Největší migrace prodejců z tržišť nastávala dosud hlavně těsně před zimním obdobím. „Stát celý den v mrazu není nic příjemného. Obchodníci navíc byli dost limitovaní časem. Po přechodu do budov většinou prodloužili svou pracovní dobu a ve svých obchodech pracují od rána do večera, což zákazníkům vyhovuje,“ upozornil Winter.

Hodonínští Vietnamci přitom drželi své tržiště hodně dlouho. Využívat ho začali už v roce 2000 – krátce poté, co byli městem vykázáni ze zimního stadionu. V nedalekém Veselí nad Moravou přitom tržnici opustili už před mnoha lety. „Tržiště u nás nyní využívají většinou zemědělci a zahradníci. Vietnamci se nastěhovali do volných budov, kde zřídili své prodejny,“ řekla mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Autor:Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Stávka brněnských řidičů MHD zažehnána, přidají jim čtyři tisíce měsíčně

Nové autobusy Solaris brněnského dopravního podniku (27. května, 2014).

Hrozba stávkové pohotovosti v brněnské MHD je odvrácena. Odboráři zajistili řidičům dopravního podniku zvýšení platů o...

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Najdete na iDNES.cz