Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ať hodí jízdenkou ten, kdo je bez viny

  8:03aktualizováno  8:03
Minulý měsíc to bylo pět let, kdy se u Nažidel stala nejhorší nehoda autobusu v českých dějinách. Zemřelo při ní devatenáct lidí a dalších třicet bylo zraněno. Hlavní příčinou bylo porušení mnoha předpisů ze strany řidiče, který vlastně neměl za volantem neoplanu co dělat.

Ilustrační foto | foto: MF DNES


Zákony a pravidla jsou věci, bez kterých by se každá společnost v jakékoli době propadla do anarchie a chaosu. Jak by také ne, kdyby najednou čtverec mohl mít pět stran a litr jen pět deci.

Kdokoli by si vše uzpůsobil tak, jak by mu to zrovna vyhovovalo. Proto je existence jistých mantinelů nezbytná, jsou tu kvůli naší ochraně.

. Očima studenta

MF DNES přináší cyklus názorových textů studentů brněnské žurnalistiky.

Zmíněných autobusů se týká mnoho norem. Jednou z nich je i počet cestujících. Nejde o ty, kteří sedí. Nikdo nepochybuje o tom, že na jednom sedadle by měl sedět jeden pasažér, s výjimkou malých dětí.

Problém je s těmi stojícími. Jejich počet je pro každý typ autobusu omezen. Každý, kdo někdy tímto dopravním prostředkem cestoval, však ví, že ve skutečnosti jich lze do chodbičky vměstnat několikanásobně více.

Děje se tak nezřídka, aby všichni lidé čekající na zastávce odjeli ke svému vytouženému cíli, přestože se pak leckdy dá atmosféra uvnitř opravdu krájet.

Když studenti prchají z Brna
Například trasa Brno - Olomouc je tam i zpět výborným příkladem. Obzvlášť jde-li o všední den před státním svátkem, kdy z moravské metropole prchá vše, co má studentské nohy. Kdo jezdí ze Zvonařky častěji, jistě to zažil.

Někdy ale přijde nečekaný zádrhel. V chodbičce zbývá ještě spousta místa, ale řidič odmítá přibrat další cestující. Co nenávistných pohledů a myšlenek si vyslouží, co hlasitých a ostrých slov leckdy zazní.

Jak si to vůbec může dovolit?! Co je nám po nějakých pravidlech? Vždyť jiní řidiči je nedodržují, tak proč zrovna teď by jim mělo být učiněno zadost?

Jako bychom najednou zapomínali na to, že povinností řidiče není pravidla porušovat, ale dodržovat. Že to někteří na vlastní riziko nedělají, nám nedává právo žádat to po jiných. Právě naopak.

Musíme si vybrat, jaké vlastnosti budeme upřednostňovat u těch, kterým svěřujeme své životy. Zda zodpovědnost, nebo přimhuřování očí.

Stojícím v chodbičce hrozí při nehodě mnohem větší nebezpečí než sedícím na sedadlech. Kdo z nás by tudíž nesouhlasil s tím, že kvůli bezpečnosti musí jistá omezení existovat. Často ovšem jen do chvíle, kdy máme zůstat na nástupišti.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Najdete na iDNES.cz