Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vozíčkáři najdou v atlasu Brna rady, kudy městem, ale ne všechny

  17:36aktualizováno  17:36
Brněnský magistrát vydal přehlednou příručku, která má poradit lidem s omezenou schopností pohybu, jak se vyhnout těžko zdolatelným místům ve městě. Část základních údajů v příručce ovšem chybí a někteří handicapovaní ji proto kritizují. Liga vozíčkářů atlas naopak chválí.

František Fux s atlasem Brna pro vozíčkáře, který mu podle jeho slov moc prospěšný není. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Na první pohled zde chybí hned několik věcí. Už jen samotný bezbariérový přístup je nejasná záležitost. Pro někoho jsou přece bariérou třeba čtyři schody, někdo ale nezdolá ani jeden miniaturní," hodnotí atlas dlouholetý vozíčkář František Fux.

Pomůcka pro handicapované obsahuje podrobnou mapu středu města s vyznačenými institucemi, památkami nebo objekty občanské vybavenosti. Kromě kaváren, bankomatů, hotelů nebo lékáren tady však lze najít i parkovací místa, zastávky či linky městské dopravy. V mapě jsou zanesena jak místa bezbariérová, tak ta s omezeným přístupem.

"Některé obchody nebo třeba banky jsou podle mapky pro mě přístupné s asistencí. Je vidět, že tuhle věc nemohl dělat někdo, kdo opravdu řeší bariéry. Co vlastně znamená ta asistence?" nerozumí vysvětlivkám Fux. "Vždyť já vážím s vozíkem asi 250 kilogramů. Tuhle váhu nikdo do schodů prostě nedostane," dodává invalida.

Asistence nebo schody však nejsou jedinými mouchami příručky. Chybí například i vyznačení bezbariérových přechodů pro chodce nebo detailní trasy městem, kde mohou být i vozíčkáři plně a bez obav mobilní. Takové existují například v obdobě atlasu, kterou vydala Olomouc.

Na atlase se podílela i Liga vozíčkářů, ale jen ze začátku

Příručka vyšla v nákladu čtyř tisíc kusů a město stála téměř sto tisíc korun. Na její tvorbě se podílel zejména Geografický ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity nebo Pražská organizace vozíčkářů. Konkrétní brněnský zástupce handicapovaných na soupisce spolutvůrců chybí.

"Na atlasu samozřejmě pracovaly i další organizace, i místní," ujišťoval však mluvčí Brna Pavel Žára. Které instituce to byly, však nedokázal vyjmenovat.

Zpočátku se na výtvoru podílela například brněnská Liga vozíčkářů. "U finišování projektu jsme již nebyli, vznikal několik let," uvedla pracovnice ligy Kateřina Poláčková. Podle ní je však dílo města povedené.

První publikace svého druhu v Brně je nyní dostupná na několika místech. "K dostání bude v informačních a turistických centrech, na úřadě práce v Mojmírově ulici a také v dalších organizacích pro osoby s postižením," vyjmenovala Eva Rossi z magistrátního odboru zdraví.

Podle informací v brožuře mohou vozíčkáři novinku sehnat například celkem ve třech bezbariérových informačních centrech. Jedno z nich je však dostupné pouze v letní sezoně a další již neexistuje. Jedinou funkční alternativou tak zůstává Informační centrum Špilberk.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Z rybníku Nesyt už vylovili všechny uhynulé ryby, bylo jich přes sto tun

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Na rybníku Nesyt na Břeclavsku skončila po šesti dnech likvidace leklých ryb, které uhynuly kvůli suchu a nižšímu...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Najdete na iDNES.cz