Ředitelka aukční síně Dorotheum Mária Gálová.

Ředitelka aukční síně Dorotheum Mária Gálová. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Aukční síň Dorotheum hledá v Brně zapomenuté perly

  • 0
Znalci z největšího aukčního domu v zemi budou po následující tři dny připraveni v brněnském hotelu Continental ocenit zájemcům starožitnosti, a to zdarma. Zároveň jim nabídnou prodej předmětů v aukci. Konkurenti společnosti Dorotheum však tvrdí, že podobná akce přináší rizika.

"I kdyby se nám sešlo tisíc kvalitních děl, nestane se, že bychom něco nepřijali z kapacitních důvodů. Je to ale sen. I když se v jedné aukci klidně objeví i šest set předmětů, na podobných výjezdech se většinou podaří získat tak padesát předmětů. Bývá to asi čtvrtina ze všech donesených," říká ředitelka pražské pobočky Dorothea Mária Gálová.

Ne všichni však podobnému způsobu získávání uměleckých děl fandí. Znalcům z pořádajícího aukčního domu Dorotheum vytýkají hlavně to, že je akce hromadná a času na ní je málo.

Rizika jednání na veřejnosti

"Podobné akce v sobě skrývají rizika. Klienti mohou být kýmkoliv vytipováni a následně sledováni. Jednání neprobíhá v diskrétním prostředí, ale ve veřejných prostorách," míní Tomáš Zezula, majitel stejnojmenného brněnského aukčního domu.

Kdy a kde

Akce se koná až do čtvrtka denně od 10:00 do 17:00 v hotelu Continental v Brně.
Největší zájem je o krajinomalby českých umělců z přelomu 19. a 20. století, meziválečnou a poválečnou českou avantgardu.

"Na posouzení řady objektů je potřeba přístrojové vybavení, možnost porovnání, klid, čas a alespoň elementární příprava. Rychlé soudy, byť by byl posuzovatel sebekvalitnější, v sobě skrývají významné nebezpečí omylu. V zahraničí jsou takové akce nemyslitelné. Každý, kdo by něco takového pořádal, by si asi profesně dost ublížil," dodává Zezula s tím, že takzvané expertní dny se obvykle u velkých aukčních domů organizují s určitým zaměřením, třeba na francouzský impresionismus. Odborník na toto období pak předměty posuzuje přímo v aukčním domě.

Podobně akci hodnotí i další konkurenti, starožitníci. Organizátoři z Dorothea se ovšem brání. Výtky jsou podle nich nesmyslné. Majitelé starožitností totiž budou se znalcem jednat odděleně v prostředí hotelového salonku.

"Jednání bude diskrétní..."

"Uvidí se možná ve foyer, když ale přijedou k nám do Prahy, také se mohou potkat před kanceláří. Neumím si představit, jak to dělá starožitník, když mu přijdou čtyři lidé naráz. Jednání samotné ale bude diskrétní," ujišťuje Gálová.

Lidé podle ní nemusejí mít strach ani z ukvapeného posuzování. Předměty bude v Brně posuzovat znalec výtvarného a užitého umění Jan Nízký, šperky, stříbro a porcelán zase Hana Šimonová.

"Takových expertů, jaké máme, v republice moc není. A když bude třeba dalšího posuzování a zkoumání v literatuře, dojde jen k základnímu kontaktu. Nemusí se vše hned domluvit, budeme dál ve spojení," dodává ředitelka pražského Dorothea.

Aukce má podle ní dobrý dopad i na cenu. "Starožitník je při prodeji většinou omezen okruhem svých zákazníků, my máme zákazníky po celém světě a jde o transparentní veřejný prodej," vysvětluje.

,