Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Auta se vesnicemi na jižní Moravě často řítí i stovkou

  • 24
Představitelé vesnic v Jihomoravském kraji se snaží zpomalit zběsilé řidiče. Pomoci by jim mohly měřiče rychlosti a retardéry za statisíce korun. Kdyby vedle radaru, který měsíc měřil intenzitu dopravy v Bořeticích na Břeclavsku, stáli policisté, šoféři by se nestačili divit.

Povolenou padesátku tady nedodržuje skoro nikdo. Bořetice v tom nejsou zdaleka samy. Ulicemi i nejmenších obcí se auta řítí až stokilometrovou rychlostí. Jak zběsile se v Bořeticích jezdí, ukázalo až objednané měření.

Bořetičtí radar umístili k vjezdu od sousední Vrbice, kde to řidiči často "rozpálí". Z výsledku vypadla šokující čísla. Rychlost tu překročily tři čtvrtiny řidičů.

"Maximální naměřená rychlost byla 154 kilometrů za hodinu," poukázal Lukáš Pláteník ze společnosti Viadesigne, která měla měření na starosti. Tak rychle jel motorkář.

Řidiči jako by značku vjezdu do obce vůbec neviděli. Nejrychlejší auto se ulicí hnalo rychlostí 125 kilometrů v hodině.

O to v Bořeticích nestojí. Na nebezpečné silnici proto chtějí v obou směrech vybudovat příčný práh, který přinutí šoféry dupnout na brzdu. Na to se ovšem moc nadšeně netváří obyvatelé sousední Vrbice. Právě oni jezdí přes tento úsek nejčastěji.

"Nechceme si sousedy rozhádat tím, že jim ztížíme průjezd přes obec. Proto si vedení obce nechalo udělat toto měření. Aby bylo zřejmé, že vyvýšený práh je tady nutný," tvrdí starosta Bořetic Václav Surman.

Míní, že jedině překážka na silnici dokáže řidiče trochu umravnit. Zafungovalo to alespoň v sousedním Kobylí. Tam přirozenou překážku na silnici vytvořily až kanalizační výkopy. A snad poprvé se po hlavní silnici nehrnou auta tak, až drncá její dláždění.

Obec přitom neustále investuje do toho, aby šoféry zpomalila. Nakoupila například ukazatele rychlosti, které umístila hned na vjezdu do obce.

"Snad to nějaký psychologický efekt mělo. Ale obecně jsou řidiči velice nedisciplinovaní. A my jim musíme neustále klást do cest překážky. To samozřejmě stojí obecní pokladny peníze, což už si lidé neuvědomují," vysvětluje starostka Kobylí Dagmar Kovaříková.

Ukazatel rychlosti si chtějí pořídit i v Kosticích. Obec trápí hlavně nákladní doprava, která se ulicemi řítí až příliš rychle. Kromě nebezpečí, které může představovat pro chodce, likviduje vozovku. Podle nedávného prohlášení místostarosty Kostic Pavla Růžičky v obci doufají, že měřič rychlosti auta aspoň trochu umravní.

Dopravní experti však tvrdí, že měřiče samy o sobě pomohou jen krátkodobě. Řidiči, kteří stejnou trasou jezdí pravidelně, si na ně po čase zvyknou. V Mikulově, kde mají takové ukazatele celkem tři, však svoje opodstatnění mají. Díky jejich statistice mohou strážníci cíleně umísťovat mobilní radar a příliš rychle jedoucí řidiče pokutovat.

Rekordmanovi mikulovských radarů na ukazateli červeně zasvítilo číslo 138 kilometrů v hodině. V Hustopečích na Břeclavsku byl jeden z řidičů ještě odvážnější. Tam, kde mají auta jet padesátkou, radary naměřily rychlost 178 kilometrů v hodině. Ta by mu neprošla ani na dálnici.

V Břeclavi, kde je koncentrace policejních hlídek přece jen vyšší než v menších městech, si nejotrlejší šofér "troufl" jen na 110 kilometrů v hodině. Ty mu policisté naměřili v noci.