Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Auta si zkracují cestu z Mikulova do Rakouska po cyklostezce

  8:00aktualizováno  8:00
Přesně sto dní si Jihomoravané užívají možnost volného pohybu přes hranice. Spolu s otevřeným schengenským prostorem se otevřely i nečekané cesty přes bývalou hranici. Například v Mikulově používají řidiči "zkratku" navzdory zákazu vjezdu. A policisté jsou na ně krátcí.

Ilustrační foto | foto: Radek Miča

Na úzké asfaltce vedoucí z rakouského Ottenthalu si řidiči zkracují cestu po cyklostezce, na které nemají auta co dělat. Riziko postihu je minimální, policisté už totiž od hranic skoro zmizeli.

Vesničku Ottenthal dělí od Mikulova sotva sedm kilometrů. Ovšem jen tehdy, když se jede po cyklostezce. Do prosince v tom autům bránila cedule "Stop! Státní hranice".

Rakušané si tak museli zajíždět až přes Poysdorf a pak na celnici k Mikulovu. Cesta se jim protáhla asi o dvanáct kilometrů.

Po vstupu do Schengenu, kdy "stopka" zmizela, však přestali brát ohledy a klidně kličkují i mezi cyklisty.

Policisté o nešvaru ví. Mnoho proti němu dělat nemohou. "V bezprostřední blízkosti státních hranic došlo vstupem republiky do Schengenu k maximálnímu omezení pohybu hlídek. Schengenská úmluva nám ani nedovoluje dělat kontroly přímo na hranici," vysvětluje Imrich Časný, vedoucí břeclavského referátu cizinecké a pohraniční policie, který sídlí ve Valticích.

Před hranicí, za hranicí nikdo nesmí stát
Jak tvrdí, už před vstupem do Schengenu se občas na cyklostezce objevilo auto. Tehdy však ještě mohla cizinecká policie přímo na hranici rozdávat blokové pokuty.

"Teď se však v bezprostřední blízkosti hranice pohybujeme spíš okrajově. Takže ani cyklostezka z Mikulova do Ottenthalu není naší prioritou," poznamenal.

Na policejní hlídku tak mohou řidiči, kteří se po cyklostezce projedou, narazit jen náhodou. "Jednou do měsíce mají čeští policisté společnou hlídku s rakouskými. Ti slouží v příhraničí. Pohybují se však po celé délce hranice od Mikulova až po Hrušovany nad Jevišovkou," vysvětluje mluvčí břeclavského policejního ředitelství Milan Janůvka.

Podle něho policisté z Mikulova ani dopravní policie na motoristy oblíbenou cyklostezku záměrně žádné hlídky nestaví.

Řidiči jedoucí z rakouské strany se navíc mohou po silničce určené cyklistům pohybovat beztrestně. Zatímco na české straně stojí značka zakazující vjezd, z druhé strany hranice nikdy nebyla.

Aby auta stezku starou jen pár let nezničila úplně, museli se Mikulovští i vedení Ottenthalu dohodnout na jasných pravidlech.

"Několik lidí mi říkalo, že si tudy cestu zkracuje aspoň tehdy, když se vrací z Rakouska. Sama jsem si ověřila, že tady žádný zákaz není. Z rakouské strany se tak skutečně dalo projet beztrestně. Proto jsme zákazovou značku nedávno nechali umístit i tam," popsala první krok místostarostka Mikulova Ilona Žišková Vágnerová.

Tím dalším by mělo být rozšíření silnice tak, aby se po ní auta mohla legálně pohybovat. "Zatím to možné není. Cesta nám nepatří. Navíc byla vybudována z dotací, které byly určeny na cyklostezku," vysvětluje.

Podle ní však ona i starosta z Ottenthalu velmi usilují o to, aby během pár let cesta měla parametry, které by umožňovaly pohyb aut.

 Pro obyvatele obou obcí by se tím vzdálenost podstatně zmenšila. "Uděláme vše pro to, aby se cesta rozšířila a šla využívat i pro auta. Doufejme, že se nám podaří získat na to peníze z evropských fondů," dodala.

Zatím se budou muset cyklisté smířit s tím, že se navzdory zákazu s projíždějícím autem potkají. "Po vstupu do Schengenu lidé nových cest využívají velice hojně. Přejezdy v zákazech nejsou příliš časté, ale bohužel ani vyloučené. Na polní cestě lidé zkrátka neočekávají, že tady bude číhat policie," potvrzuje mluvčí cizinecké a pohraniční policie v Brně Roman Pittner.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

České orly hubí jedovaté návnady, s jejich hledáním pomáhá psí komando

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od...

V Česku žije jen několik párů mimořádně vzácných orlů královských, a to jen na jižní Moravě. Přesto na ně lidé líčí...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Najdete na iDNES.cz