Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Autor brněnského Kolosea Hrůša přiznal, že rekonstrukce starého stadionu je jen úřední hra

  7:22aktualizováno  16:02
Proč se o zcela novém stadionu za Lužánkami vytrvale hovoří jako o rekonstrukci toho stávajícího, který se úplně strhne? Je to úřední hra, přiznal čtenářům iDNES.cz autor návrhu nového brněnského Kolosea Petr Hrůša. "Je strašně důležitá, aby se stavba stadionu zase o několik let neprotáhla," zdůraznil při on-line rozhovoru architekt.

Architekt Petr Hrůša - Brněnský architekt Petr Hrůša byl hostem on-line iDNES.cz | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

K návrhu nového stadionu se ve svých otázkách vracela většina čtenářů. Svůj prostor však dostala i témata současné architektury v Brně i v Česku. Architekt na velké množství položených dotazů odpovídal důkladně a s rozvahou téměř čtyři a půl hodiny.

"Pomalost patří k architektuře podobně, jako když musíte čekat, než ztvrdne beton. Rychlené myšlenky mně připomínají rychlená z velkovýroby nabízená kuřata," vysvětlil Hrůša.

Čtenář Miloš se ho ptal, zda se uvažuje o výstavbě brněnského metra. "O metru nic nevím. Ale líbilo by se mi třeba propojení části města a příměstí pomocí některých podzemních úseků rychlodráhy," odpověděl mu architekt.

. VŠECHNY ODPOVĚDI PETRA HRŮŠI NAJDETE ZDE

Čtenáře s přezdívkou Petr zase zajímalo, jak se dívá na návrh Kaplického knihovny. "Kolega mě ujišťoval, že to Kaplický myslí se svým futurismem doopravdy. Jako reklama ředitele knihovny, architekta a případně i města je to geniální marketingová finta," myslí si autor návrhu Kolosea.

"Zadání soutěže na knihovnu a hlavně složení poroty signalizovalo, že autoři čehokoli nedesignovaného by si měli účast rozmyslet. Že třeba pravý úhel bude dán do klatby," doplnil Hrůša.

Architekt svůj obor vystudoval při brněnské technice, kam se později vrátil jako pedagog. Dnes vyučuje ateliérovou tvorbu a teorii architektury na univerzitě v Ostravě. Na začátku 80. let začínal jako architekt v brněnském Stavoprojektu, kde se stal vedoucím projektantem.

S kolegou Petrem Pelčákem vtiskl Hrůša podobu mnoha stavbám. Jejich Ateliér Brno získal za své návrhy mnoho ocenění. Například Grand Prix Obce architektů jim udělilo hlavní cenu v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba za rekonstrukci Denisových sadů v Brně. Budova Povodí Moravy se zase stala "Stavbou desetiletí" Olomoucka.

Na jaře se dlouholetí kolegové z Ateliéru Brno nepohodli. Do návrhu nového fotbalového stadionu se Hrůša pustil už sám. Při návrhu nejnovějšího projektu, brněnského fotbalového stánku, se nechal inspirovat slavnou římskou stavbou - Koloseem. "Věřím v heslo Chléb a hry," usmíval se Hrůša při prezentaci nové podoby.

Architekt má v životopise i perličky. Účastnil se třeba Letní školy prince Charlese v Oxfordu a Římě. A dva roky byl hlavním architektem města Telč i členem památkové rady Pražského hradu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz