Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Autor brněnského Kolosea Hrůša přiznal, že rekonstrukce starého stadionu je jen úřední hra

  7:22aktualizováno  16:02
Proč se o zcela novém stadionu za Lužánkami vytrvale hovoří jako o rekonstrukci toho stávajícího, který se úplně strhne? Je to úřední hra, přiznal čtenářům iDNES.cz autor návrhu nového brněnského Kolosea Petr Hrůša. "Je strašně důležitá, aby se stavba stadionu zase o několik let neprotáhla," zdůraznil při on-line rozhovoru architekt.

Architekt Petr Hrůša - Brněnský architekt Petr Hrůša byl hostem on-line iDNES.cz | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

K návrhu nového stadionu se ve svých otázkách vracela většina čtenářů. Svůj prostor však dostala i témata současné architektury v Brně i v Česku. Architekt na velké množství položených dotazů odpovídal důkladně a s rozvahou téměř čtyři a půl hodiny.

"Pomalost patří k architektuře podobně, jako když musíte čekat, než ztvrdne beton. Rychlené myšlenky mně připomínají rychlená z velkovýroby nabízená kuřata," vysvětlil Hrůša.

Čtenář Miloš se ho ptal, zda se uvažuje o výstavbě brněnského metra. "O metru nic nevím. Ale líbilo by se mi třeba propojení části města a příměstí pomocí některých podzemních úseků rychlodráhy," odpověděl mu architekt.

. VŠECHNY ODPOVĚDI PETRA HRŮŠI NAJDETE ZDE

Čtenáře s přezdívkou Petr zase zajímalo, jak se dívá na návrh Kaplického knihovny. "Kolega mě ujišťoval, že to Kaplický myslí se svým futurismem doopravdy. Jako reklama ředitele knihovny, architekta a případně i města je to geniální marketingová finta," myslí si autor návrhu Kolosea.

"Zadání soutěže na knihovnu a hlavně složení poroty signalizovalo, že autoři čehokoli nedesignovaného by si měli účast rozmyslet. Že třeba pravý úhel bude dán do klatby," doplnil Hrůša.

Architekt svůj obor vystudoval při brněnské technice, kam se později vrátil jako pedagog. Dnes vyučuje ateliérovou tvorbu a teorii architektury na univerzitě v Ostravě. Na začátku 80. let začínal jako architekt v brněnském Stavoprojektu, kde se stal vedoucím projektantem.

S kolegou Petrem Pelčákem vtiskl Hrůša podobu mnoha stavbám. Jejich Ateliér Brno získal za své návrhy mnoho ocenění. Například Grand Prix Obce architektů jim udělilo hlavní cenu v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba za rekonstrukci Denisových sadů v Brně. Budova Povodí Moravy se zase stala "Stavbou desetiletí" Olomoucka.

Na jaře se dlouholetí kolegové z Ateliéru Brno nepohodli. Do návrhu nového fotbalového stadionu se Hrůša pustil už sám. Při návrhu nejnovějšího projektu, brněnského fotbalového stánku, se nechal inspirovat slavnou římskou stavbou - Koloseem. "Věřím v heslo Chléb a hry," usmíval se Hrůša při prezentaci nové podoby.

Architekt má v životopise i perličky. Účastnil se třeba Letní školy prince Charlese v Oxfordu a Římě. A dva roky byl hlavním architektem města Telč i členem památkové rady Pražského hradu.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Pusťte na WC každého, nabídlo Brno-střed příspěvek podnikům. Zájem mají tři

Ilustrační snímek

S neobvyklou nabídkou oslovila radnice Brna-střed kavárny a restaurace v centru města. Vyzvala je, aby otevřely své...

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Najdete na iDNES.cz