Problémy se šváby měly začít v době, kdy hotel Avion v centru Brna osiřel.

Problémy se šváby měly začít v době, kdy hotel Avion v centru Brna osiřel. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Z hotelu Avion k nám lezou švábi, tvrdí sousedé v centru Brna

  • 11
Nepříjemný problém řeší po mírné zimě majitelé a nájemci podniků na České ulici v centru Brna. MF DNES totiž zjistila, že se zde ve velkém rozmnožili švábi, kterých se lidé v domech nemohou zbavit. Podle sousedů mají útočiště v chátrajícím funkcionalistickém hotelu Avion.

V něm může hmyz navzdory dezinsekci v okolí přebývat a množit se. Potíže s těmito odolnými tvory totiž mají právě domy v tomto bloku. Chátrající architektonický skvost tak nemusí být jen kulturní ostudou Brna. Může být i hygienickou hrozbou.

Nejužší hotel města

Klíčové dílo funkcionalismu v Brně navrhl ve 20. letech minulého století architekt Bohuslav Fuchs na pozemku širokém osm a půl metrů.

Stavba byla dokončena roku 1928a sloužila jako hotel s kavárnou v přízemí. Od 80. let probíhaly částečné opravy, stav hotelu se ale zhoršoval. Stanislav Berousek koupil Avion v roce 2005.

"Švábi mají množící cyklus kolem pěti, šesti týdnů. A jestliže se problém s nimi neřeší komplexně a nepodaří se vyhubit celou kolonii, je boj s nimi marný," zhodnotil Jiří Pařez, vedoucí deratizační firmy Pařez. A dodal, že ani vyhubení celé hmyzí kolonie v případě chátrajícího domu nemusí být řešením.

"Když vystřílíte holuby na náměstí, za chvíli tam přiletí jiné hejno. Zkrátka proto, že je tam místo. Se šváby je to podobné," vysvětluje.

Jeho firma už v lokalitě s brouky před časem bojovala. O pomoc ji ale požádal jen majitel jednoho podniku. "Švábi jsou živí z mastnoty a sražené vody. Například přes teplovody se ale mohou pohybovat a přicházet za potravou z míst, kde sice žádnou potravu nemají, ale nerušeně tam žijí," popisuje odborník.

Švábi přišli, když hotel osiřel

Lidé bojující se šváby datují vznik potíží právě do doby, kdy hotel Avion zcela osiřel. Restaurace, která v něm fungovala jako poslední, zavřela začátkem roku 2010. A od té doby se údajně hmyz vyskytuje stále častěji.

"Od lidí v okolí vím, že mají stejné problémy jako my. Letos na přelomu února a března se hmyz přemnožil nejvíc, nejspíš následkem mírné zimy," popisuje potíže jeden z postižených podnikatelů, který ve svojí provozovně opakovaně provádí dezinsekci. Jeho jméno redakce zná, ale nezveřejňuje.

K věci

Redakce MF DNES název podniku, který má problém se šváby, zná. Rozhodli jsme se ho však neuvádět, dokud nebude jasné, kdo je za přemnožení odpovědný. Podle Úřadu městské části Brno-střed byla už deratizační firma o zjištění původu problému požádána, výsledky budou na začátku týdne. MF DNES bude případ sledovat.

Výskytem švábů se zabývá i městská část Brno-střed, která má ve vlastnictví jeden z dotčených domů. "V domě jsme prováděli pravidelnou dezinsekci loni v dubnu a v listopadu. Nyní se na nás lidé opět obrátili s tím, že jsou zde opět problémy," uvedl mluvčí radnice Roman Burián.

Úředníci proto neprodleně objednali dezinsekční firmu, která zde svoji práci provede o víkendu. A také se pokusí zjistit, kde má hmyz útočiště.

"V pondělí nám potvrdí, zda je to opravdu v hotelu Avion. Pokud ano, jediná možnost pro nás je kontaktovat vlastníka budovy a žádat sjednání nápravy," zhodnotil mluvčí.

Majitel hotelu problémy odmítá

Na kontrolu do postižených objektů se chystají i pracovníci hygieny. Zatím však situaci v lokalitě nechtějí komentovat, protože ji bez kontroly nemohou posoudit.

Stanislav Berousek, který je majitelem opuštěného hotelu Avion, ale jakoukoliv potíž se šváby popírá. Ačkoliv se prý vyskytují v domech v jeho okolí, on sám s nimi potíže nemá.

"Když Avion fungoval, tak se občas stalo, že někdy z okolních domů nějaký šváb přelezl. My jsme ho ale vždy hned zlikvidovali. Měli jsme deratizátora, který objevil i to, kudy k nám ti okupanti lezou. Nyní ale s hmyzem nemáme absolutně žádný problém. Podniky v okolí, které tvrdí, že hmyz jim leze od nás, lžou. Oni jsou tím semeništěm hmyzu," brání se Berousek.

Sám je navíc nešťastný z toho, že se národní kulturní památku nedaří opravit (více najdete zde). Na rekonstrukci s projektem známé architektky Evy Jiřičné žádal v roce 2010 dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod, požadované peníze však nedostal.

"Vyzval jsem kompetentní orgán krajského úřadu našeho kraje o podporu a spolupráci k zažádání o dotace. Zatím bez odezvy," popsal Berousek.

Potíže i v dalším domě

Stejnému majiteli patří i další dům na České ulici, kde úřady před časem také řešily hygienické potíže. Berousek si totiž stěžoval, že z protějšího rekonstruovaného paláce Chlumeckých mu pod ulicí do jeho sklepa prosakuje nečistá voda.

Stavební úřad ale zkonstatoval, že voda ve sklepě je z jeho vlastního domu, který je ve špatném stavu.

"Stavební úřad mě podváděl. Na naše stížnosti reagoval agresivně, lhal, obviňoval nás, že ta tekutina je naše voda. Až jsem jim pohrozil, že jestli ještě na druhý den nás stavba opět vyplaví, tak se obrátím na orgány činné v trestním řízení. Na druhý den vyplavování sklepa přestalo," tvrdí Berousek.