392 panelů

392 panelů | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rychlovýtahy i dvojitá okna, nejvyšší dům Česka se chlubí vychytávkami

  • 68
Speciální systém větrání, pět rychlovýtahů nebo obložení fotovoltaickými panely. Brněnská AZ Tower je unikátní nejen tím, že se honosí titulem nejvyšší budova v Česku. Do kolaudace 111 metrů vysokého věžáku zbývají zhruba dva měsíce. Většinu prostor obsadí kanceláře.

"Naše projekty jsou vždy promyšlené. Každý z nás by přece měl mít určité ekologické povědomí," podotkl jednatel investorské společnosti Properity Jiří Maršálek. MF DNES zmapovala, jakými technologiemi stavba překvapí.

Protože má novostavba přes 60 metrů, nesmí tam být kvůli bezpečnosti klasická otevírací okna. V budově se proto využívá systém takzvaných dvojitých oken. To znamená, že zvenku jsou pevná hliníková s provětrávací mřížkou a zevnitř tradiční otevírací eurookna.

Dopřát si ten luxus a otevřít si okno přímo mohou jen majitelé nejdražších apartmánů v nejvyšších patrech budovy. "Pod okny jsou totiž terasy, které by zabránily případnému pádu," vysvětlil šéf představenstva společnosti AZ Tower Jan Skoupý.

Pět superrychlých výtahů

Většinu pater obsadí kanceláře, přičemž zaměstnanci firem jistě v létě ocení další specialitu stavby. Prostory v budově je totiž možné předchlazovat.

V místnostech jsou čidla, která dokážou vyhodnotit vnitřní teplotu. Mohou pak dát pokyn oknům, aby se v noci sama otevřela a využila studený venkovní vzduch. "Když pak člověk přijde do kanceláře, bude v místnosti příjemných 23 stupňů Celsia a nemusí se hned zapínat klimatizace," podotkl Skoupý.

Ve vysoké budově nemohou chybět superrychlé výtahy. AZ Tower jich má pět. Jezdí rychlostí čtyři metry za sekundu a uvezou až dvoutunový náklad.

Řídicí systém také dokáže směrovat jednotlivé pasažéry do výtahů podle zvolených stanic, takže výtah zastavuje méně často. Pro návštěvníky budovy je tak přeprava komfortnější a rychlejší. V AZ Tower si proto mohli dovolit postavit o jeden výtah méně.

Nejvyšší v Česku

* Po dokončení a zkolaudování se v dubnu stane se 111 metry nejvyšší budovou v zemi (tou je dosud City Tower v Praze na Pankráci).

* V přízemí budou obchody, v patrech kanceláře a v nejvyšší části luxusní apartmány. Nájemníci by se tam mohli stěhovat v září. Přímo v objektu je 272 parkovacích míst.

* Na vrcholku budovy je vyhlídka, odkud je při jasném počasí vidět Pálava či Hády.

Tři výtahy jsou určeny pro 19 lidí a budou obsluhovat hlavně kanceláře do dvaadvacátého patra. Po celé výšce třiatřicetipatrové budovy pak bude vozit pasažéry nákladní a současně evakuační výtah pro 26 lidí a další výtah pro 13 lidí. A ještě je tu jeden speciální výtah: na odpad vyvážený z budovy.

Stěna obložená panely

Energeticky náročná budova si část energie vyrobí sama. Jižní průčelí je celé obloženo fotovoltaickými panely, dohromady je jich 392. Zapnuté jsou už od začátku ledna. 

"Do minulého týdne vyrobily šest kilowattů elektrické energie," podotkl Skoupý.

Při slunečných dnech budou panely dodávat do sítě výkon až 90 kilowattů. Na budově měly být podle původního plánu ještě větrné turbíny. Nenašel se však výrobce, který by byl schopný garantovat, že ve 111 metrech nebudou lopatky namrzat a nebude z nich odletovat led. Tak z plánu sešlo.

Pozornost poutá AZ Tower už z dálky neobvyklou fasádou. Ta je tvořená glazovanými keramickými deskami, které se směrem k nebi proměňují a vytvářejí barevný vzorek na budově. Jde navíc o takzvanou zavěšenou fasádu. To znamená, že mezi konstrukcí a fasádou je vzduchová mezera, kterou proudí vzduch.

"Ten cirkuluje po celé budově, která se díky tomu nepřehřívá a zároveň tepelně izoluje," řekl Skoupý.

V budově jsou také třicetimetrové hloubkové energetické piloty, v Česku zcela jedinečné. Stavbaři piloty opatřili speciální hadicí, kterou se teplo dostává do strojovny a do tepelných čerpadel. Dohromady tak bude systém pilotů a čerpadel pomáhat s chlazením i vytápěním budovy.