Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Babišovo hnutí získává na jižní Moravě do voleb silné osobnosti

  7:30aktualizováno  7:30
Podnikatel Andrej Babiš vyhlásil hon na výrazné osobnosti, které by stanuly v čele jeho politické strany Ano 2011. A na jihu Moravy se mu úlovky daří. Mezi známé tváře, které s jeho hnutím sympatizují, se zařadil bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.

Bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Už od senátních voleb má Babiš podporu význačného onkologa Rostislava Vyzuly. Svými sympatiemi se netají ani majitel Student Agency Roman Jančura.

Právě známé tváře přitom podle odborníků mohou být klíčovou přísadou Babišova volebního úspěchu.

"Ano 2011 by mohlo výrazně posílit protahování nynější vládní krize. Když uděláte z profesora Masarykovy univerzity a bývalého rektora jedničku kandidátky, je to pro vás velké plus. Zejména v situaci, kdy klasické strany ztrácejí důvěru," uvedl politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček.

Politický turista Zlatuška

Zlatušku ovšem označují odborníci za politického turistu. Bývalý senátor za hnutí LiRA v roce 2008 svůj mandát obhajoval neúspěšně. V té době už však seděl v brněnském zastupitelstvu za své uskupení Brno 2006 – Tým Jiřího Zlatušky. Názorově se značně sblížil také se Stranou zelených.

Bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška

Jiří Zlatuška

Dnes však považuje za jedinou správnou alternativu k současným velkým politickým stranám Babišovo hnutí.

"Babiš nestaví jen na momentální nespokojenosti lidí. Je připravený hnutí strukturovat jako sílu, která bude klíčová pro rozvoj republiky ještě na dalších dvacet let," zdůraznil Zlatuška.

Zároveň připouští, že roli hraje i finanční síla majitele obřího holdingu Agrofert, jehož majetek odhaduje magazín Forbes na 40 miliard korun.

"O politiku se aktivně zajímá dvacetina lidí. Zbytek je nutné přesvědčit. Politika se dělá i kampaní a billboardy," dodal Zlatuška.

Sám zatím pro Ano 2011 sestavuje část programu týkající se školství. "Pokud bude program vypadat tak, jak si představuji, na nabídku postu na kandidátce bych pravděpodobně kývl," řekl Zlatuška. Naznačil i dvě volební témata, která ve volbách mohou rezonovat – zemědělství a právě vzdělávání.

Řídit stát jako firmu

"Líbí se mi heslo: Myšlení lidem, práci strojům. Pro budoucí konkurenceschopnost jižní Moravy je podpora vědy nesmírně důležitá," dodal Zlatuška.

Připouští však, že ne všichni blízcí akademici Babišovo hnutí chápou pozitivně. Babiš například v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že stát by řídil jako svou firmu.

"Mluvím o metodách řízení, které používám i v Agrofertu, kde jednotlivé firmy řídí odborníci. Úspěšnější pomáhají slabším a vše to dohromady dává úspěšný celek," konstatoval Babiš.

Politologové to kritizují. "Nejde o firmu, ale manažerskou strukturu. Jakmile se ale kandidáti stanou poslanci s vlastním mandátem, celé se to začne rozpadat," konstatoval Kopeček.

Odvolaný šéf Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula

Rostislav Vyzula

Metody Babišova stranického vedení ovšem nevadí ani Rostislavu Vyzulovi. Za Ano 2011 neúspěšně kandidoval už loni do Senátu. Se šesti procenty hlasů však vypadl už v prvním kole. Nyní, stejně jako Zlatuška, tvoří volební program strany.

"Jsem garantem pro oblast zdravotnictví. I na jihu Moravy to obsahuje řadu závažných témat. Například otázku diskutovaného slučování fakultních nemocnic – Bohunic a svaté Anny – nebo zachování samostatnosti vysoce odborných pracovišť, jako je Masarykův onkologický ústav či Centrum transplantační a kardiovaskulární chirurgie," zacílil někdejší ředitel právě onkologického ústavu na záměr nynějšího ministerstva zdravotnictví.

Ten mezi odborníky vzbudil kontroverzi a obavy, že bude znamenat omezení špičkové péče o závažně nemocné pacienty. "Na nabídku místa na kandidátce bych kývl. Pevně jsem přesvědčený o tom, že je to velká šance něco změnit," dodává Vyzula.

Jančurův "symbolický dar"

Podpora, byť pouze formální, přichází i od jednoho z nejznámějších brněnských podnikatelů, který se zároveň ostře vymezuje proti korupci.

Radim Jančura

"Nikdy nebudu podporovat žádnou politickou stranu. Ale podporuji Babiše jako člověka. Žijeme v době, kdy musíme politiky vybírat podle toho, zda nebudou krást. Až teprve potom bude možné řešit, zda je někdo sympatický, či ne," uvedl majitel Student Agency Radim Jančura. Zároveň však připustil, že přispěl Ano 2011 "symbolickým finančním darem".

Podle stranické databáze má Ano 2011 na jihu Moravy zatím 71 členů a 13 z nich přibylo za poslední dva týdny.

Ale za každou cenu nabrat co nejvíce straníků není taktikou babišovců. "Máme dalších 240 sympatizantů. Jsou to lidé, kteří se o politiku zajímají, ale zároveň nechtějí být členy politické strany. Respektujeme, že mezi lidmi je nyní poměrně veliká nedůvěřivost v politiku," uvedl krajský manažer strany Pavel Galík. Právě z nich by postupně mohly vznikat buňky.

Prázdninové akce by měl vystřídat oficiální zářijový start kampaně. Že by jejich plány mohly výrazně uspíšit předčasné volby, si babišovci zatím příliš nepřipouštějí.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

České dráhy vyčíslují škody za překopnuté kabely, půjdou do statisíců

Vlaky v Brně mají zpoždění kvůli překopnutým kabelům.

České dráhy vyčíslují, kolik je stály komplikace na konci července, kdy dělníci na brněnském hlavním nádraží poškodili...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz