Pád horkovzdušného balónu v Texasu patrně nepřežil nikdo z nejméně 16 lidí,...

Pád horkovzdušného balónu v Texasu patrně nepřežil nikdo z nejméně 16 lidí, kteří v něm letěli (30. července 2016). | foto: AP

Balony z Brna létají po celém světě, havarovaný texaský byl dva roky starý

  • 26
Do zhruba padesáti zemí světa dodává své produkty brněnská firma Balóny Kubíček. Právě její dva roky starý horkovzdušný balon se v sobotu zřítil v americkém Texasu. Při nehodě zemřelo šestnáct lidí.

„Firma Balóny Kubíček potvrzuje, že je výrobcem uvedeného balonu. Jedná o typ BB85Z, byl vyroben v roce 2014,“ uvedla v tiskové zprávě za firmu Kamila Kolářová.

Příčina neštěstí se zkoumá. „Podle dostupných informací došlo ke kontaktu balonu s vedením vysokého napětí a požáru na palubě, nicméně o bližších příčinách nehody není v tuto chvíli více známo,“ podotkla Kolářová.

Nehodu vyšetřuje americký úřad pro bezpečnost v dopravě - National Transportation Safety Board (NTSB). „Jsme s ním od počátku v kontaktu a s jeho vyšetřovateli spolupracujeme,“ sdělila Kolářová.

Více informací však poskytnout nemohla. „Podle mezinárodně platných pravidel pro vyšetřování leteckých nehod je NTSB jedinou institucí oprávněnou podávat informace o příčinách nehody. Do skončení vyšetřování se k této nehodě proto nemůžeme blíže vyjadřovat,“ vysvětlila.

Nehoda balónu na záběrech agentury Reuters:

Na začátku 80. let postavili první český balon

Brněnská společnost Balóny Kubíček patří v oboru k nejúspěšnějším na světě. Do USA začala své výrobky prodávat v roce 2009. Její balony létají v přibližně padesáti zemích po celé planetě, v Brně jich vyrobí asi devadesát ročně.

Balonové létání se dá označit za velice bezpečné. Známých tragédií je minimum, byť přesná čísla je obtížné dohledat. „O četnosti nehod si vedou statistiky jednotlivé státy samy a je těžké se dopátrat nějakých větších závěrů. Nicméně tyto nehody jsou naprosto ojedinělé,“ uvedl pro iDNES.cz konstruktér Petr Kubíček.

Balon zřícený v Texasu vyrobila česká firma. Stroj nalétl do drátů

„Každopádně v Česku se dosud žádná podobná naštěstí nestala,“ doplnil syn zakladatele firmy Aleše Kubíčka.

Ten se skupinou nadšených přátel v Brně na začátku 80. let zkonstruoval a postavil první český horkovzdušný balon, vyráběl také vzducholodě. V roce 1989 se Kubíček osamostatnil a postupně se vypracoval v jednoho z nejúspěšnějších konstruktérů na světě.

Odolal také náporu z Číny. „Uživili jsme se za komunismu, za kapitalismu, tak se snad uživíme, až přijde konkurent z Východu. Prostě musíme být lepší. Ve vývoji, v nabídce, v doplňkových službách, to je naše jediná obrana před východními cenami, evropská politika nás před invazí z Východu nechrání,“ líčil podnikatel před lety (více o jeho úspěchu čtěte zde).