Aleš Kubíček (vpravo), zakladatel firmy Balony Kubíček

Aleš Kubíček (vpravo), zakladatel firmy Balony Kubíček | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Kubíčkovy balony "dolétly" z Brna až na Nový Zéland nebo do Japonska

  • 0
Stála za tím touha dostat se "za hranice". Překročit ty s okolními státy za bývalého režimu nemohli, a tak se Aleš Kubíček s kamarády rozhodli, že vzlétnou vzhůru.

Příběh roku

Aleš Kubíček se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžete v anketě ZDE

"Parta kamarádů chtěla balon, tak jsme se dali do práce a za dva roky jsme ho sestrojili," popisuje Aleš Kubíček začátky svého podnikání. Na prvním horkovzdušném balónu pracoval na začátku 80. let celý klub Aviatik, tedy asi 140 lidí.

Dnes jsou Balony Kubíček jednou ze tří největších světových firem na výrobu balonů. Ročně jich vyrobí na osmdesát a vyváží je do pěti kontinentů a čtyřiceti zemí světa. "O naše produkty je zájem i na Novém Zélandu, v Chile nebo Japonsku," jmenuje otec balonové výroby na území České republiky.

Před třiceti lety se nicméně o startu balónu v Československu jen snilo. Když se první vzdušný koráb z medláneckého letiště vznesl, odstartoval revoluci. S jídlem roste chuť a již v roce 1985 se Kubíčkovy myšlenky upřely na stavbu horkovzdušné vzducholodi.

Z koníčku se stal byznys

Opravdový průlom ale výroba balonů zaznamenala až v roce 1989. "Po revoluci bylo nutné, aby člověk podnikal, a tak jsme založili firmu," vzpomínal Aleš Kubíček, jehož společnost v současnosti zaměstnává dvaatřicet lidí. Finanční obrat firmy se v roce 2013 pohyboval okolo šedesáti milionů korun.

Pro Aleše Kubíčka můžete hlasovat v anketě ZDE

Začátky firmy jsou spojené s činžákem ve Francouzské ulici, kde látky na výrobu balonů protahovali úzkými okny. Dnes unikátní vysokopevnostní polyesterovou textilii vyrábějí v další továrně v Černé Hoře u Brna. A sestavování balonů se přestěhovalo do většího - továrny v brněnských Maloměřicích.

Ještě předtím, než vůbec vznikla dnešní firma, však museli milovníci balonů přežít období komunismu. "Jak známo, komunistický režim neměl rád, když se jeho ovečky moc sdružovaly a ještě kolem takových nebezpečných aktivit, jako je výroba a provoz balonů. Proto se výroba balonů i s Alešem Kubíčkem přesunula pod lepší dohled, do společnosti Aerotechnik, vlastněné státem," připomněl pamětník Michael Suchý.

Balon stojí tolik, co nové auto

Pořídit si balon na první pohled vypadá jako nápad jen pro opravdové snílky. Našetřit na něj však není celoživotní misí. Jeho cena se pohybuje v hodnotách podobných cenám za nový automobil střední třídy. "Balon se dá pořídit i za 600 tisíc korun. Kdyby zájemce našetřil milion, měl by již balon s hodně slušnou výbavou," zapřemýšlel brněnský podnikatel.

Kubíček ve svém oboru dosáhl na úplný vrchol. Přesto nehodlá usnout na vavřínech a klade si před sebe další cíle. "Chtěl bych export rozvinout do více zemí Latinské Ameriky. Zaměříme se také na Kanadu. V první řadě bych si ale přál stabilizovat naši ekonomickou situaci, která se odráží od celkového stavu českého hospodářství," dodal závěrem.