Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Domy hrůzy. Do dřevěných baráků vozily zraněné vojáky z fronty tramvaje

  14:08aktualizováno  14:08
Před sto lety byla Evropa zasažena světovou válkou. A pro Brno to znamenalo, že se zde otevíraly nové a nové lazarety včetně velké takzvané barákové nemocnice v Králově Poli.

Největší baráková nemocnice Brna stála od roku 1915 na bývalém vojenském cvičišti mezi dnešními ulicemi Chodská, Jana Babáka a Tábor. Kapli Nejsvětějšího srdce Ježíšova rozebrali v roce 1969 při stavbě sídliště a až v roce 1994 znovu postavili v Oslnovicích u Bítova. | foto: archiv Vladimíra Filipa

Byla to doba, kdy v Evropě naplno zuřila dosud největší válka a její konec byl ještě v nedohlednu. A v brněnském Králově Poli, v prostoru mezi dnešními ulicemi Jana Babáka, Tábor a Chodská, už tuplem nebylo lidem do nějakého oslavování.

Stála tam provizorně zřízená vojenská nemocnice, které se říkalo baráková a jejíž oficiální název byl C. a k. záložní nemocnice číslo 3.

Přesně před sto lety, 18. srpna 1916, se v ní odehrála sláva, která se do toho nuzného prostředí příliš nehodila. V den 86. narozenin císaře Františka Josefa I. zde byla odhalena jeho honosná socha v nadživotní velikosti. Jejím autorem byl akademický sochař František Fabián.

Přitom v onom třetím válečném roce 1916 už bylo nad slunce jasnější, o jakou, do té doby nevídanou, katastrofu se jedná. Miliony mrtvých zůstávaly pohřbeny na bojištích celého světa. A desítky milionů raněných i zmrzačených plnily lazarety i vojenské nemocnice.

V Brně kromě vojenských oddělení stávajících nemocnic sloužily potřebám válečného zdravotnictví i četné veřejné budovy, útulny, ústavy i školy všech stupňů a také nově zakládané lazarety či barákové nemocnice.

Celkem 2 000 lůžek ve 40 barácích

Zbývající brněnské školy proto musely přijmout do svých zdí vždy dvě různá školská zařízení, takže se v nich vyučovalo vždy po půldnech, což kvalitě výuky zrovna neprospívalo. Navíc byl pro všechny chlapce od čtrnácti let výš postupně zaváděn i povinný vojenský výcvik.

Vojenské nemocnice v Brně za I. světové války

  • lazaret v dnešní ulici Milady Horákové v tělocvičně Sokola
  • vojenská oddělení Zemské nemocnice svaté Anny, Klášterní nemocnice Alžbětinek v Kamenné ulici, Nemocnice Milosrdných bratří či epidemické nemocnice na Červeném kopci

Nově otevřené:

  • C. a k. nemocnice zeměbrany na Žlutém kopci
  • nemocnice na dnešním hlavním brněnském nádraží
  • v budově celního úřadu na Malinovského náměstí
  • v chlapeckém semináři na Veveří ulici, v útulnách i ústavech
  • v budovách německých i českých základních, středních a vysokých škol

Barákové nemocnice:

  • v prodloužené části Kounicovy ulice nad jezdeckými kasárnami
  • v ulici Veveří u české techniky, za dnešní veterinární univerzitou aj.

Zmíněná C. a k. záložní nemocnice ve více než čtyřiceti přízemních, převážně dřevěných barácích s kapacitou dvou tisíc lůžek vyrostla na bývalém vojenském cvičišti už mezi lety 1914 a 1915. A slavnostně ji otevřeli 24. dubna 1915.

28. července téhož roku pak byla do jejího areálu od dnešní Štefánikovy ulice přivedena speciální tramvajová vlečka, jež dopravovala raněné vojáky z brněnského hlavního nádraží.

Odbočovala z tramvajové trati v dnešní Štefánikově ulici, v Domažlické se křížila s železniční vlečkou do bývalého oděvního skladiště Mundursdepa a za dnešní Chodskou vyústila do brány nemocničního areálu.

„Na místě bývalého koncového nádraží se dnes nachází parčík před sídlištěm Chodská a jediným pozůstatkem, který na předchozí existenci vlečky upomíná, je zdánlivě nelogicky vyosená křižovatka ulic Chodská, Domažlická a ulice Tábor, která vedla po vnějším obvodu nemocničního areálu,“ poukázal na tuto památku ve webové encyklopedii dějin Brna Jiří Skoupý.

Ve druhé válce místo obsadili Němci, pak vzniklo sídliště

Po vzniku Československa připadl areál barákové nemocnice v roce 1918 nově vzniklé armádě, která zde ubytovávala své vojáky a umístila sem i tehdejší posudkovou komisi rozhodující o zdravotní způsobilosti vojáků k výkonu služby.

Po obsazení Československa v březnu 1939 pak tato místa obsadili němečtí okupanti, kteří většinu baráků kvůli nevyhovujícímu stavu strhli a postavili znovu. Umístili do nich svoje zpravodajské jednotky i vojáky náhradního pěšího praporu.

Když se zde potom v 60. letech začalo budovat nové sídliště, většina objektů byla demolována. Zůstalo jen několik posledních dřevěných baráků pro potřeby Vojenské ubytovací správy. Ty zmizely až v novém miléniu.

Poslední, dnes už opravené a zateplené stavení z bývalého tábora najdeme v parku u Chodské ulice. Patří soukromé firmě.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Pavlovský archeopark vyhlásili v Mexiku nejlepší stavbou z betonu

V unikátním archeoparku v Pavlově u Mikulova se lidé z archeologických nálezů...

Archeopark v Pavlově na Břeclavsku získal další ocenění. V Mexiku ho vyhodnotili jako nejlepší veřejnou stavbu z...Najdete na iDNES.cz