Barokní palác na Zelném trhu v Brně

Barokní palác na Zelném trhu v Brně | foto: Ivana Tošovská

Barokní palác na Zelném trhu zve na „den otevřených vrat“, čeká ho oprava

  • 0
Kolemjdoucí milovník architektury povzdechne nad krásou kamenného portálu. Spokojeně ocení úhlednou bílou fasádu. A ani ho nenapadne, že pozdně barokní palác na adrese Zelný trh 10 se vevnitř rozpadá. Majitel, firma Rentalkon, plánuje dům opravit. Než začne, pořádá pro Brňany den otevřených vrat. Ve čtvrtek a zdarma tak mají příležitost nahlédnout za kulisu fasády.

"Dům potřebuje generální opravu. Údržba se zanedbávala 60 let, rozsáhlé středověké podzemí je třeba sanovat. Čtvrteční den bude jediný, kdy se vrata otevřou. Lidé se tady budou moct budou pohybovat samostatně, podle vyznačených tras,"  říká Ivana Tošovská z realitní kanceláře Fiedler Reality, která spolu s majitelem den otevřených vat pořádá.

Barokní palác na Zelném trhu v Brně

Návštěvníkům se otevře sklepení, freskový sál, kde bude hudební program a ze střechy budou obdivovat výhledy na Petrov či kašnu Parnas. "Je to ale nebezpečný terén. Neměli by tam proto chodit lidé s kočárky, psi či malé děti," upozornila Tošovská.

Opravy zaberou tři roky. Teď probíhá územní řízení. Historická podoba domu má zůstat zachována, protože dům je památkově chráněný. Na 4 tisících metrech čtverečních pak majitel chce otevřít vinárnu, restauraci, obchůdky, galerii i penzion.

Dům na adrese Zelný trh 10 má dlouhou historii. Ve středověku zde stály domy řemeslníků, platnéřů (vyrábějíích pláty z tepaného železa), řezníků a městského medika. Pak zde vyrostl dům, který patřil Pánům z Lipé, Dietrichsteinům a dlouho i cisterciáckému klášteru ze Žďáru nad Sázavou.

Barokní palác na Zelném trhu v BrněBarokní palác na Zelném trhu v Brně

Právě tamní opat Hennet zahájil v roce 1752 přestavbu domu na pozdně barokní palác, který se měl stát reprezentačním sídlem žďárského opatství. Autorem návrhu byl známý brněnský architekt František Antonín Grimm, syn stavitele Mořice Grimma.

Koncem 18. století byl v domě zřízen hostinec U krásné otrokyně. Pak palác prošel ještě několika úpravami, ze kterých vzešla nová střecha a vnější pavlače. S počátkem dvacátého století snahy o přestavbu paláce skončily.

Poslední obnova fasády a kamenného portálu proběhla v roce 1940, kdy dům patřil výrobci hudebních nástrojů Josefu Lídlovi. Jeho jméno stále nese obchod v přízemí paláce.