VIDEO: Mumii barona Trencka po sto letech vrátili palec, sebral ho zloděj

  • 8
Slavný dobrodruh František Trenck leží už téměř 270 let v brněnské kapucínské hrobce, víc než století mu však chyběl palec levé ruky. Ve středu se ukradený prst k tělu po dlouhých peripetiích vrátil.

„Neznáme přesné okolnosti toho, jak byl prst oddělen od těla,“ poznamenal ředitel Městského muzea v Brně Pavel Ciprian.

Zloděje mohl lákat růženec obtočený kolem palce, krádež ale mohla mít i mystický charakter, protože v 19. století se mumie pod vlivem egyptologických objevů těšily značné popularitě.

Antropoložka Masarykovy univerzity Petra Urbanová sdělila, že se na prstu nachází řezná rána, nicméně od zbytku ruky jej někdo oddělil ukroucením.

„Bez pochyby se jedná o prst barona Trencka,“ potvrdila Urbanová.

Prst se po oddělení od těla dostal za nejasných okolností do dnešního Moravského zemského muzea, následně do Městského muzea v Brně a v roce 1960 se přestěhoval na Špilberk, kde Trenck v roce 1749 zemřel. Následně bylo jeho tělo uložené u řádu kapucínů.

„Kapucíni nás kontaktovali s žádostí o vrácení prstu barona Trencka, především z etických důvodů jsme přání vyhověli,“ sdělil Ciprian.

Vědci sestavili otisk prstu, teď chtějí znát Trenckovu podobu

Kapucíni toho využili v nyní probíhajícím projektu restaurování těla barona Trencka a prst podrobili výzkumu. Ve spojení s vědci z Masarykovy univerzity vytvořili 3D model prstu, který vytiskli na 3D tiskárně (o zkoumání těla barona Trencka jsme psali zde).

Vědci si stanovili ještě jeden náročnější úkol - sestavit otisk prstu. Na palci se dochovaly papilární linie, ale kůže se za léta v kobce scvrkla a pokroutila. „Normálně se v takových případech používají invazivní metody, jenže my jsme nemohli prst zničit,“ řekla Urbanová.

Proto vědci použili moderních skenovacích postupů a nakonec se jim podařilo otisk prstu získat. V další fázi výzkumníci vytvoří Trenckovu podobiznu a ověří, jestli dobové obrazy odpovídaly baronově tváři. Ani u jednoho z dochovaných obrazů si totiž nejsou jistí, jestli na nich skutečně je vyobrazen František Trenck.

František Trenck se narodil v Itálii a bojoval v řadách ruské a rakouské armády, proslavil se ve válce Marie Terezie o rakouské dědictví. Byl ale také krutý k nepřátelům a nezvladatelný vůči nadřízeným. Urážka jednoho z nich nakonec vedla k tomu, že po spleti intrik skončil na Špilberku a byl odsouzený k smrti.

Marie Terezie mu ale nechala trest změnit na doživotí a jako její VIP vězeň si nežil špatně a měl celou řadu výhod. Na sklonku života se dal na pokání a přál si být pohřbený v hrobce kapucínů, kterým odkázal peníze.