Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Básně se slovy sopel a šlehačka vyhrály slamerovi třicet tisíc

  10:33aktualizováno  10:33
Nabitý brněnský klub Fléda sledoval v sobotu možná nejvyrovnanější národní finále letošní soutěže ve slamu. V tomto zvláštním druhu 'recitace' se slamer na tři minuty staví na pódium, aby vlastní poezií přesvědčil publikum i porotu, vybranou náhodně rovněž z publika, že je lepší než konkurenti. Nejlepším slamerem je letos Jakub Foll.

Letošní vítěz slamování Jakub Foll. | foto: Jana Soukupová, MF DNES

Foll letos jako vůbec první v historii soutěže zopakoval své celkové vítězství z roku 2007. Předtím zvítězil i v olomouckém regionálním kole. Inkasoval hlavní cenu 30 tisíc korun.

Druhý byl brněnský vítěz Mirek Kynčl a třetí Jan Jílek, který zastupoval Hradec Králové a před vyhlášením výsledků pokřtil na pódiu svou knihu slamových veršů, které mu vydalo občanské sdružení Fléda zastoupené Lenkou Zogatovou.

Vyložený propadák se letos v celonárodním kole nekonal. Kromě tří už jmenovaných slamerů slavil úspěch i Mruzcivák z Plzně, Dan Binko z Ústí nad Labem nebo pražský Pavel Klusák a jediná žena mezi slamery Bio Masha.

Mimo soutěž dvakrát svou poezii přečetl někdejší textař unergroundové kapely DG 307 Pavel Zajíček, kterého hudebně doprovodil Tomáš Vtípil, též vítěz národního slamového finále z roku 2004.

Jan Jílek (vlevo) křtil na finálovém večeru sbírku svých slamerských veršů. Moderátor Jakub Žáček se oblékl podle slavného hitu kapely Nightwork Tepláky. Zcela vpravo Lenka Zogatová z klubu Fléda.

Jan Jílek (vlevo) křtil na finálovém večeru sbírku svých slamerských veršů. Moderátor Jakub Žáček se oblékl podle slavného hitu kapely Nightwork Tepláky. Zcela vpravo Lenka Zogatová z klubu Fléda.

"Byla to dnes stoprocentní a čistá improvizace," potvrdil na závěr vítěz Jakub Foll, který v obou kolech, z nichž se soutěž skládá, stvořil básně na slova zvíře, sopel a šlehačka.

"Inspiraci beru z kosmu, a protože v rodině poetu nemáme, jsem přesvědčen, že jsem převtělením Alfonse Muchy, kdy se při mé reinkarnaci transformoval jeho původně malířský talent. Jen nevím, zda jsem jeho přímým převtělením, neboť mezi jeho smrtí v roce 1939 a mým narozením roku 1978 zbývá skoro padesát let času, takže se mezi nás mohl vklínit ještě nějaký funkcionář," dodal se svou klasickou poetickou nadsázkou letošní vítěz slamu.

Atmosféra finálového večera byla každopádně letos zvláště neuvěřitelná pro ty, kdo slamové finále na Flédě navštívili poprvé. A skvělá pro znalé, kteří vědí, že čím otevřeněji publikum slamera povzbuzuje či naopak vypíská, tím víc gradují výkony a celková úroveň slamu.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

VIDEO: Výročí okupace připomnělo promítání, proti divákům se rozjel tank

Výročí okupace připomněla Masarykova univerzita speciálním promítáním

Ve velkou promítací plochu se v pondělí večer proměnil rektorát Masarykovy univerzity v Brně. Výročí okupace vojsky...

Ústav pro duševně nemocné pachatele pomohli zmodernizovat sami chovanci

Brněnský detenční ústav prošel modernizací, pro pachatele zřídili další místa.

Jediné dva detenční ústavy v Česku, kde jsou zavření často nebezpeční duševně nemocní pachatelé trestných činů, jsou...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz