Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Baťův kanál zamkli, letošní sezona byla pro loďaře katastrofální

  14:14aktualizováno  14:14
Sezona na unikátní třiapadesát kilometrů dlouhé vodní cestě Baťův kanál skončila. Provozovatelé lodí mají letos kvůli dvěma povodním až padesátiprocentní ztráty. Může za to podle nich ještě také déšť, komáři i ekonomická krize.

Slavnostní zamykání řeky Moravy na Baťově kanálu ve Strážnici. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Symbolickým sedmdesáticentimetrovým klíčem zamkli tento týden vody unikátního Baťova kanálu ve strážnickém přístavišti představitelé města. Na svou poslední letošní plavbu se před zraky návštěvníků vydal lampiony osvícený průvod lodí. Ty teď na zimní měsíce zakotví a na vodu opět vyplují na jedenácti místech slavnostně zase až 1. května.

Krize na Baťově kanále

Baťův kanál letos zaznamenal úbytek návštěvnosti o čtvrtinu.

Povodňové stavy na řece Moravě trvaly přes 60 dní. Zasáhly důležité měsíce květen a červen, kdy je nejvíc školních výletů a zájezdů.

Loni navštívilo vodní cestu přes 70 tisíc lidí, letos to bylo jen 53 tisíc. Propad tržeb všech provozovatelů tak činí asi 2 miliony korun.

Zdroj: Vojtěch Bártek, ředitel Obecně prospěšné společnosti Baťův kanál

Někteří z provozovatelů přesto ještě nekončí. Zatímco ve Veselí nad Moravou už pár týdnů probíhá čištění koryta řeky a plavba byla pro letošek ukončena již začátkem října, provozovatelé v jiných úsecích kanálu se budou snažit alespoň částečně dohnat obrovské ztráty.

Kvůli dvojitému převálcování povodní i dešti musejí totiž protáhnout sezonu, co nejvíc to jde. Nabízejí třeba i taková lákadla, jako jsou Mikulášské plavby s nadílkou přímo na lodi.

"Povodňové stavy na řece Moravě trvaly letos přes šedesát dní. Zasáhly důležité měsíce květen a červen, kdy je nejvíce školních výletů a skupinových zájezdů. Zatímco loni byla návštěvnost sedmdesát tisíc lidí, letos je to jen třiapadesát tisíc. Propad v tržbách tak odhadujeme asi na dva miliony korun," uvedl ředitel Obecně prospěšné společnosti pro Baťův kanál Vojtěch Bártek.

Kdo alespoň částečně zvedal tržby provozovatelům lodí Baťova kanálu, byli cyklisté. "Cyklostezka podél Baťova kanálu byla opravdu vytížená. Před sezonou se zpevnil dvanáctikilometrový úsek, na němž se pak měřilo, kolik lidí projede na kole či bruslích. Bylo to zhruba tisíc návštěvníků denně, ve slunečných dnech ale i dva a půl tisíce," řekl Bártek.

Plánovaný rozvoj Baťova kanálu v příštím roce také neblaze ovlivní úsporné vládní balíčky. "Byly zastaveny investice na otvírání nových přístavišť, která jsme chtěli příští sezonu spustit. Určitě tak proběhnou pouze investiční přípravy nového přístavu v Petrově u Strážnice," dodal ještě šéf obecně prospěšné společnosti.

Slavnostní zamykání řeky Moravy na Baťově kanálu ve Strážnici.

Podle něho se přes zimu bude pokračovat v propagačních kampaních a naplno se rozjede komfortní služba online rezervace hausbótů. Ta fungovala letos jen ve zkušebním provozu. Mít jinou možnost obživy, nejspíš by tak někteří loďaři začali uvažovat i o ukončení svého podnikání v oboru.

"Za dvacet let jsem nezažil horší sezonu. Kromě povodní, komárů a počasí byla podle mě na vině i ekonomická krize, která citelně zasáhla Hodonín. Máme poloviční tržby než loni a to nebyla sezona také nic moc. Kdybych to porovnal s rokem 2008, zaznamenali jsme naprosto extrémní propad v ziscích," posteskl si například provozovatel lodi Konstancie v hodonínském Přístavišti U Jezu František Ondruš.

Nájem za pozemky, placený přístup k vodě i čtyři sta tisíc korun za roční pronájem lodi Konstancie městu Hodonínu musí zaplatit ze zisku z občerstvení, které v přístavišti provozuje.

Čtyřicet procent zrušených objednávek zaznamenal také Jan Šulc, který provozuje plavbu ve Vnorovech. "Návštěvnost snížily nejen povodně, ale také upršené počasí," posteskl si. Podle Šulce déšť nepřál žádným vodním aktivitám. "Byl to nejhorší rok, co pamatuju," dodal i provozovatel výklopníku v Sudoměřicích Zdeněk Fojtík.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Brno jako Dubaj? Radní chtějí mít ve městě bez sněhu krytou sjezdovku

(ilustrační snímek)

Mohla by být v Brně sjezdovka, i když po většinu zimy ve městě není vůbec sníh? Žádný problém, řekli si brněnští radní...

Úředníci z radnice si mohou přispat, aby zvládli změnu času

V neděli ve dvě hodiny ráno čas posune o hodinu dopředu.

O hodinu déle smějí od příštího pondělí do čtvrtka vyspávat pracovníci radnice městské části Brno-střed. Její vedení...

Muže ve Vyškově zabil jeho známý nožem, sám se přihlásil policii

Vražda (ilustrační foto)

Muže, který byl ve čtvrtek ráno nalezen mrtvý na ulici ve Vyškově, zabil nožem jeho známý. Měli spolu dlouhodobý spor....

Najdete na iDNES.cz