Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Třetí září slavili v Bedřichovicích lelkováním. Vyhrál, kdo nic nedělal

  15:00aktualizováno  15:00
V obci poblíž Brna v úterý oslavili třetí ročník nového obecního svátku. Jmenuje se Třetí září a letos se oslavovalo chytáním lelků. Bedřichovice tímto způsobem stmeluje umělkyně Kateřina Šedá.

Pro nicnedělání dobře posloužilo i obyčejné kolečko | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Každé jiné všední úterý kolem poledne by v Bedřichovicích u Brna příliš živo nebylo. Děti by byly ve škole, dospělí v práci a důchodci by si sami doma chystali oběd. Třetího září je však v Bedřichovicích svátek obce, který před třemi lety zavedla umělkyně Kateřina Šedá. Proč? Prostě jen proto, aby se místní dali dohromady.

Díky tomu to v úterý v Bedřichovicích nebývale žilo, tedy spíše líně se převalovalo. Letos se totiž svátek Třetího září slavil chytáním lelků. A v tom se dokonce i soutěžilo. "Každý musí mít po celou dobu soutěže lelkovací dres. Tedy oděv, který vykazuje znaky zahálení - například oděv obráceně, posunuté zapínání, domácí obuv místo venkovní a tak dále," stálo v pravidlech soutěže.

Každý pak musel po celý den co nejlépe lelkovat. A pokud se někomu líbilo, jak někdo jiný lelkuje, ocenil ho medailí. "Vyhrává ten, který po sečtení bodů skončí na třetím místě, a tím prokáže, že lelkuje i v lelkování," stanovila umělkyně.

Fotogalerie

A tak se lelkovalo, a to především v místním kulturním domě a jeho okolí. Děti seděly v hloučku, hladily spící štěně, povídaly si a předháněly se, kdo má více medailí. Před hospodou v županech posedávali dospělí.

"Dělá tady někdo, nebo v té hospodě všichni lelkují," pokřikuje mladý muž v žertu na obsluhu. "Su už z toho nicnedělání ňáké unavené," stěžuje si se smíchem lelkující muž s vnoučaty.

Uvnitř kulturního domu se servíruje snídaně, oběd, večeře, káva či čaj. A u toho se zase povídá. "Katčiny akce jsou prima. Všichni se poznáme, starousedlíci s novými, staří s mladými, děti s dospělými. I loni to bylo výborné," říká dvaaosmdesátiletá Miloslava Fojtlová.

Zapojili se i lidé, kteří už dlouho nikam nechodili

A lelkování si pochvaluje i jeho iniciátorka. "Konečně se mi podařilo zapojit i lidi, kteří už dlouho vůbec nikam nechodili. Ostatní nevěřili vlastním očím, když jsem je přivedla," popisuje Šedá.

Loni se slavilo podobně nezvyklou akcí. Předloni letěli Bedřichovičtí oslavit Třetí září do Londýna. A právě s Londýnem bude souviset dění v Bedřichovicích příští rok. Místní totiž spolu s mladou umělkyní přenesou Londýn k sobě na náměstí. To budou například zdobit modré dlažební kostky připomínající řeku Temži. Objeví se zde také britská červená telefonní budka.

Proměnu Bedřichovic navíc nyní sleduje Moravská galerie v Brně, pro kterou se obec stane na rok jakýmsi dalším výstavním prostorem, kam bude zvát své návštěvníky.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

Najdete na iDNES.cz