Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Třetí září slavili v Bedřichovicích lelkováním. Vyhrál, kdo nic nedělal

  15:00aktualizováno  15:00
V obci poblíž Brna v úterý oslavili třetí ročník nového obecního svátku. Jmenuje se Třetí září a letos se oslavovalo chytáním lelků. Bedřichovice tímto způsobem stmeluje umělkyně Kateřina Šedá.

Pro nicnedělání dobře posloužilo i obyčejné kolečko | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Každé jiné všední úterý kolem poledne by v Bedřichovicích u Brna příliš živo nebylo. Děti by byly ve škole, dospělí v práci a důchodci by si sami doma chystali oběd. Třetího září je však v Bedřichovicích svátek obce, který před třemi lety zavedla umělkyně Kateřina Šedá. Proč? Prostě jen proto, aby se místní dali dohromady.

Díky tomu to v úterý v Bedřichovicích nebývale žilo, tedy spíše líně se převalovalo. Letos se totiž svátek Třetího září slavil chytáním lelků. A v tom se dokonce i soutěžilo. "Každý musí mít po celou dobu soutěže lelkovací dres. Tedy oděv, který vykazuje znaky zahálení - například oděv obráceně, posunuté zapínání, domácí obuv místo venkovní a tak dále," stálo v pravidlech soutěže.

Každý pak musel po celý den co nejlépe lelkovat. A pokud se někomu líbilo, jak někdo jiný lelkuje, ocenil ho medailí. "Vyhrává ten, který po sečtení bodů skončí na třetím místě, a tím prokáže, že lelkuje i v lelkování," stanovila umělkyně.

Fotogalerie

A tak se lelkovalo, a to především v místním kulturním domě a jeho okolí. Děti seděly v hloučku, hladily spící štěně, povídaly si a předháněly se, kdo má více medailí. Před hospodou v županech posedávali dospělí.

"Dělá tady někdo, nebo v té hospodě všichni lelkují," pokřikuje mladý muž v žertu na obsluhu. "Su už z toho nicnedělání ňáké unavené," stěžuje si se smíchem lelkující muž s vnoučaty.

Uvnitř kulturního domu se servíruje snídaně, oběd, večeře, káva či čaj. A u toho se zase povídá. "Katčiny akce jsou prima. Všichni se poznáme, starousedlíci s novými, staří s mladými, děti s dospělými. I loni to bylo výborné," říká dvaaosmdesátiletá Miloslava Fojtlová.

Zapojili se i lidé, kteří už dlouho nikam nechodili

A lelkování si pochvaluje i jeho iniciátorka. "Konečně se mi podařilo zapojit i lidi, kteří už dlouho vůbec nikam nechodili. Ostatní nevěřili vlastním očím, když jsem je přivedla," popisuje Šedá.

Loni se slavilo podobně nezvyklou akcí. Předloni letěli Bedřichovičtí oslavit Třetí září do Londýna. A právě s Londýnem bude souviset dění v Bedřichovicích příští rok. Místní totiž spolu s mladou umělkyní přenesou Londýn k sobě na náměstí. To budou například zdobit modré dlažební kostky připomínající řeku Temži. Objeví se zde také britská červená telefonní budka.

Proměnu Bedřichovic navíc nyní sleduje Moravská galerie v Brně, pro kterou se obec stane na rok jakýmsi dalším výstavním prostorem, kam bude zvát své návštěvníky.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Kraj chce dát budoucím sestrám až sto tisíc. Aby zůstaly v nemocnicích

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj má kritický nedostatek zdravotních sester a někde kvůli tomu dokonce ruší lůžka. Hejtmanství proto...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Najdete na iDNES.cz