Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Benzín na jihu Moravy podražil. Brněnští řidiči tankují dráž než v Praze

  • 0
Za pohonné hmoty zaplatili v dubnu jihomoravští řidiči nejvíce z celé republiky. Ceny benzínu donedávna převyšovaly i Prahu. Situace se může ale brzy obrátit. Dolů by ceny mohl stlačit levnější benzín v sousedních státech.

"Během posledního měsíce to šlo pořád nahoru. Jsou to sice jenom halíře, ale cena benzínu se na jihu Moravy neustále zvedala," popsal své zkušenosti řidič společnosti Boland, který v rámci svého povolání jezdí po celé republice a má tak možnost srovnání cen.

Podle údajů společnosti CCS, která dlouhodobě monitoruje průměrné ceny benzínu a nafty podle jednotlivých krajů České republiky, stál litr Naturalu 95 u jihomoravských pumpařů ve středu průměrně 32 korun a 37 haléřů. V polovině měsíce přesáhla cena dokonce 32 a půl koruny za litr. To bylo nejvíce v celé zemi. Až v posledních dnech dostihli jihomoravské ceny s 32,39 korunami za litr naturalu pražští pumpaři.

Podobně jsou na tom Jihomoravané i s cenou nafty. S 30,75 korunami za litr nafty obsadil Jihomoravský kraj druhé místo za Prahou v republikovém žebříčku nejvyšších cen. Ovšem až poté, co se celý duben držel na špici.

Velké rozdíly v ceně pohonných hmot panují ale i v rámci kraje. Nejdražší benzín tankují řidiči v Brně. Za Natural 95 zaplatí v průměru rovných 33 korun. V okrese Znojmo stojí litr o 1 korunu 20 haléřů méně, a je tak nejlevnější z celého kraje.

Spíše krátkodobé prvenství než dlouhodobý trend

Podle šéfa Společenství čerpacích stanic jsou vysoké ceny pohonných hmot na jižní Moravě pouze krátkodobým fenoménem, který brzy zase opadne.

"Před půl rokem byla nejdražší Vysočina, před měsícem zase Plzeň. Dneska je trošku dražší zase Jihomoravský kraj. Lze ale předpokládat, že během pár dní se ceny ve zbytku republiky zvýší nebo na jihu Moravy sníží," řekl Ondráček.

Podle Ondráčka se provozovatelé čerpacích stanic sledují ceny benzínu ve svém okolí a postupně se jim přizpůsobují. Někteří pumpaři s navýšením vyčkávají déle, protože chtějí nalákat zákazníky na nízké ceny. Jiní naopak zvyšují okamžitě.

"Jakmile se zvýší nákupní cena na čerpacích stanicích, tak ty čerpačky mají logicky tendenci zdražovat. Některé to udělají bez ohledu na své okolí, jiní vyčkávají. Jde jen o to jak rychle se ten posun realizuje," vysvětlil Ondráček. V posledním měsíci se na jihu Moravy zdražovalo rychleji něž jinde.

Na cenu mají vliv dálnice

Vliv na vysoký průměr cen benzínu má i hojnost dálnic v kraji. U dálničních čerpacích stanic je totiž cena benzínu nejvyšší. "Na hlavních stradách je cena vysoká, tam totiž lidé většinou nemají jinou možnost. V některých malých vesnicích ale bývá cena naopak velmi nízká," vysvětlil dispečer společnosti Boland Jiří Mergel.

To potvrzují i údaje z jižní Moravy. Nejdražší Natural za 34,40 mají tradičně na čerpací stanici Shell u obce Popůvky na dálnici D1. Nejlevněji tankovali řidiči naopak ve Veselí nad Moravou za 30,20, desítky kilometrů daleko od dálnic D1 i D2.

Ondráček vidí další vývoj cen v kraji optimisticky. Výhodou podle něj je sousedství s Rakouskem a Slovenskem, kde jsou ceny v současnosti nižší.

Tankování za hranicemi je výhodné především pro firmy, které si z ceny mohou odečíst DPH. Zahraniční pumpaři by tak měli stlačit dolů i ceny v kraji. Paradoxně těsně před rakouskými hranicemi ale bývají ceny benzínu často nejvyšší.