Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řezbář vystavoval v USA i Portugalsku. Teď dokončuje „placatý“ betlém

  19:01aktualizováno  19:01
Na většině náměstí se v pátek nebo o víkendu rozsvítí vánoční stromy. Vyškov si navíc nadělí největší betlém ve své historii. Nezvykle vytáhlé postavy do něj právě dokončuje osmatřicetiletý řezbář Tomiš Zedník, jemuž pomáhá otec Bohumír.

Postavy betléma od řezbáře Tomiše Zedníka jsou nezvykle „placaté“. Vytvořil jich devět, k tomu dvě ovce. Vyškovské jesličky chce stále rozšiřovat. | foto: Hynek Zdeněk, 5plus2.cz

„Loni byl ve Vyškově takový menší betlém. Foukal ale vítr, tak na Štědrý den tam už vlastně ani nebyl. Kamarádi si mi pak stěžovali, že náměstí nemá atmosféru Vánoc. Napadlo mne proto, že bych jako Vyškovák vytvořil pro město pořádný betlém,“ vysvětluje své pohnutky umělec, který pro výrobu zvolil lipové dřevo.

„Je měkké. Potřebuji totiž nápady vždy rychle ze sebe dostat a s měkkým dřevem se pracuje mnohem líp. A je světlé. Ani po nabarvení není proto příliš tmavé,“ líčí.

Betlém bude mít šířku 4,5 metru, výšku 2,5 metru a figury budou půldruhého metru vysoké. Tvoří jej tři bloky, z nichž jeden bude představovat ústřední chlév a zbývající dva ty vedlejší.

Postavy betléma od řezbáře Tomiše Zedníka jsou nezvykle „placaté“. Vytvořil...

„Vše bude zakryté střechou ze šindele. Jednak aby to působilo uzavřeným dojmem a jednak aby byly figury alespoň zčásti chráněny před klimatickými vlivy. S tím mi hodně pomohl otec, který je truhlářem,“ popisuje Tomiš Zedník.

Na Masarykově náměstí najdou diváci devět figur a dvě ovečky. „Nejedná se ale o uzavřený celek, chci betlém doplňovat o zvířata. Myslím si, že je uvítají nejen děti, ale i dospělí,“ domnívá se řezbář.

Než se pustil do díla, počůral si písek

Ke svému nezvyklému jménu Tomiš se dostal kvůli omylu. Po celé své dětství i v období studia používal běžné Tomáš. Když měl ale svou první výstavu, v novinách tehdy omylem napsali, že se jmenuje Tomiš. Ve skutečnosti to byla pouze jeho domácí přezdívka, která se tak změnila v jeho umělecké jméno.

Na otázku, kdy se u něj poprvé projevilo výtvarné nadání, se směje a přidává výbornou historku. Prý už v době, kdy chodil do školky a kácely se z toho paní učitelky. Než se na pískovišti pustil do díla, prostě si písek počůral. Přece z mokrého se lépe staví, to dá rozum!

Zajímavé je i to, že Zedník není vyučeným řezbářem. „Vystudoval jsem v Uherském Hradišti kamenosochařinu. Velmi rychle jsem ale zjistil, že mi kámen úplně nevyhovuje, a tak jsem přešel na dřevo. Od školy jsem proto na kámen vůbec nesáhl,“ přiznává.

Doma vyrábí klapky pro zlínský festival

Jak se zdá, udělal dobře. Hned po studiích se zúčastnil konkurzu na vytvoření betléma pro kostel v Lounech. Spolu s ním o zakázku usilovali i tři akademici, a Zedník přesto vyhrál. O Tomišovy práce je zájem nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Jeho vyřezávaní andělé jsou například v Itálii.

Jeho díla byla na výstavách v USA, Norsku a Portugalsku. Nyní jej oslovili z bulharského Plovdivu, který bude v roce 2019 hlavním městem evropské kultury, aby se zapojil do jednoho připravovaného projektu.

V tuzemsku se pravidelně zúčastňuje vyrábění klapek pro zlínský filmový festival, letos už počtrnácté. Kromě toho pro Vyškov vyřezal státní a městský znak, které se nacházejí ve zdejší obřadní síni.

Vánoční iDNES.cz
Autor:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Z nejúrodnější jižní Moravy je vyprahlá krajina, vznikne záchranný fond

(ilustrační snímek)

Počasí trápí zemědělce na jižní Moravě dlouhodobě. Vznikl tak nový plán. Aby překonali těžké časy, mohli by čerpat...

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Najdete na iDNES.cz