Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Parkujete jako... Macho Parking kárá bezcitné řidiče vulgární nálepkou

  12:34aktualizováno  12:34
Zaparkovat v Brně je mnohdy neřešitelná svízel. Řidiči tak své vozy nechávají i tam, kde cestu zatarasí chodcům. O nápravu se snaží web Macho Parking, který prohřešky dokumentuje. Bezohlední řidiči pak také najdou na svých autech nálepku s nadávkou.

Projekt Macho Parking kárá bezohledné řidiče, kteří parkují tak, že omezují ostatní. Takto například zaparkoval řidič v Královopolské ulici v Brně. | foto: Facebook.com/MachoParking

Záhřebská ulice v Brně: auto na parkovišti zabírá hned tři místa. Zato v širokém okolí se vede o každý centimetr stání lítý boj.

Merhautova ulice: vůz se rozvaluje uprostřed chodníku. Mamince s kočárkem či vozíčkáři nezbývá než se mu složitě vyhýbat. Po rušné silnici.

Dvořákova ulice: parkovací místo vyhrazené invalidům je nebývale vytížené hned dvěma auty. Obě ale patří úplně zdravým lidem.

Jan Jablunka cestuje po Brně každý den na kole a podobné scény pro něj nejsou ničím neobvyklým. Tak ho napadlo založit internetovou stránku Macho Parking.

Jak postupuje, když vidí obdobný počin bezohledného řidiče dnes? Vyfotí, zavěsí snímek na svůj web a doufá, že se viníci časem chytí za nos. Podobně to přitom už dělají stovky Brňanů. A další "bonzáci" přibývají.

Projekt Macho Parking kárá bezohledné řidiče, kteří parkují tak, že omezují...
Samolepky machoparking.cz
Projekt Macho Parking kárá bezohledné řidiče, kteří parkují tak, že omezují

"Cílem Macho Parking není řidiče pranýřovat za to, že někde kousek přečuhují přes čáru. Jde nám o to, aby ti, kteří lidem okolo opravdu komplikují život, změnili svůj přístup. Často si to totiž ani neuvědomují," vysvětlil Jablunka.

Macho je podle slovníku cizích slov španělský výraz pro chlapskost, asertivně, až agresivně maskulinní způsob chování. A v Brně, kde podle březnové analýzy magistrátu chybí 130 tisíc parkovacích míst, se řidičů s takovým přístupem najde víc než dost.

"Denně nám lidé spontánně posílají tři nebo čtyři podobné případy. Ty, které zveřejníme, důkladně vybíráme. Snažíme se vyvolat diskusi, co už je špatně. Když auto stojí na cyklostezce a okolo je chodník, cyklista ho může objet, ale opravdu nešlo zaparkovat jinde?" dává příklad zakladatel služby, která má i svou facebookovou mutaci.

Bezohledně parkující auta jsou pastí pro vozíčkáře

Obdobnou otázku si každý den pokládají například i brněnští vozíčkáři. Nehandicapovaný člověk se mezerou u budovy, kterou nechá auto stojící na chodníku, nakonec nějak protáhne. Vozíčkář se však prostorem užším než osmdesát centimetrů k cíli své cesty prostě nedostane.

"Nejvíce se s potížemi setkáváme ve středu města, kde je parkovacích míst kriticky málo. Rekordmani jsou dodavatelé do obchodů, kteří si tu s dodávkami stoupají bez ohledu na vyhrazená parkovací místa i průjezdnost klidně doprostřed chodníku. Parkují tak třeba dvacet minut," konstatovala Kateřina Poláčková z brněnské Ligy vozíčkářů.

A nabízí porovnání. Zatímco v jiných českých městech se situace příliš nemění, v Brně je podle cestování vozíčkářů čím dál svízelnější.

"Aut pořád přibývá a koncepce parkování je v Brně v nedohlednu. Přetékající parkovací plochy pak řidiče pobízejí stoupat si na těch nejnemožnějších místech," dodává Poláčková.

Strážníci se projektem inspirují. Pokuty podle něj neudělují

Brněnští strážníci, kteří denně vyrážejí do ulic špatné parkování pokutovat, se podle mluvčího Jakuba Ghanema nechávají místy Macho Parkingem inspirovat.

"Ukazují se tam některé problematické lokality, na které se zaměřujeme," uvedl Ghanem. Zároveň však dodává, že pokuty podle fotografií, na kterých jsou dobře vidět i registrační značky aut, neudělují.

"Řidič zachycený například před vjezdem tam může stát prostě proto, že je to jeho dům. Strážníci potřebují mít situaci zdokumentovanou ze všech stran. Proto pokud má někdo pocit, že někdo parkuje bezohledně, doporučuji zavolat na linku 156," vysvětlil Ghanem.

Osvětový účinek internetové snaze nadšenců neupírá. "Je tam ovšem důležitý předpoklad, aby se o fotce špatně parkující řidiči vůbec dozvěděli," dodává mluvčí.

Řidiče upozorní vulgární nálepka

Na tom se už pracuje. Mezi zájemce míří první várka samolepek určených přímo na karoserie aut. "Parkuješ jako..." zní text na nálepkách doplněný výmluvným piktogramem pánského přirození.

Fotky prohřešků už mezitím chodí i z Prahy, ukrajinského Kyjeva, Přerova nebo bosenského Sarajeva.

Koncepci, která by měla letité potíže s parkováním systematicky řešit v Brně, plánoval magistrát dokončit v říjnu. Jestli se to povede, ale teď kvůli sporům se státem o využití jeho pozemků není jasné. Navíc se blíží komunální volby 2014. Je pravděpodobné, že například do nepopulárního zavádění parkovacích zón se před nimi politikům nebude chtít.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz