Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Parkujete jako... Macho Parking kárá bezcitné řidiče vulgární nálepkou

  12:34aktualizováno  12:34
Zaparkovat v Brně je mnohdy neřešitelná svízel. Řidiči tak své vozy nechávají i tam, kde cestu zatarasí chodcům. O nápravu se snaží web Macho Parking, který prohřešky dokumentuje. Bezohlední řidiči pak také najdou na svých autech nálepku s nadávkou.

Projekt Macho Parking kárá bezohledné řidiče, kteří parkují tak, že omezují ostatní. Takto například zaparkoval řidič v Královopolské ulici v Brně. | foto: Facebook.com/MachoParking

Záhřebská ulice v Brně: auto na parkovišti zabírá hned tři místa. Zato v širokém okolí se vede o každý centimetr stání lítý boj.

Merhautova ulice: vůz se rozvaluje uprostřed chodníku. Mamince s kočárkem či vozíčkáři nezbývá než se mu složitě vyhýbat. Po rušné silnici.

Dvořákova ulice: parkovací místo vyhrazené invalidům je nebývale vytížené hned dvěma auty. Obě ale patří úplně zdravým lidem.

Jan Jablunka cestuje po Brně každý den na kole a podobné scény pro něj nejsou ničím neobvyklým. Tak ho napadlo založit internetovou stránku Macho Parking.

Jak postupuje, když vidí obdobný počin bezohledného řidiče dnes? Vyfotí, zavěsí snímek na svůj web a doufá, že se viníci časem chytí za nos. Podobně to přitom už dělají stovky Brňanů. A další "bonzáci" přibývají.

Projekt Macho Parking kárá bezohledné řidiče, kteří parkují tak, že omezují...
Samolepky machoparking.cz
Projekt Macho Parking kárá bezohledné řidiče, kteří parkují tak, že omezují

"Cílem Macho Parking není řidiče pranýřovat za to, že někde kousek přečuhují přes čáru. Jde nám o to, aby ti, kteří lidem okolo opravdu komplikují život, změnili svůj přístup. Často si to totiž ani neuvědomují," vysvětlil Jablunka.

Macho je podle slovníku cizích slov španělský výraz pro chlapskost, asertivně, až agresivně maskulinní způsob chování. A v Brně, kde podle březnové analýzy magistrátu chybí 130 tisíc parkovacích míst, se řidičů s takovým přístupem najde víc než dost.

"Denně nám lidé spontánně posílají tři nebo čtyři podobné případy. Ty, které zveřejníme, důkladně vybíráme. Snažíme se vyvolat diskusi, co už je špatně. Když auto stojí na cyklostezce a okolo je chodník, cyklista ho může objet, ale opravdu nešlo zaparkovat jinde?" dává příklad zakladatel služby, která má i svou facebookovou mutaci.

Bezohledně parkující auta jsou pastí pro vozíčkáře

Obdobnou otázku si každý den pokládají například i brněnští vozíčkáři. Nehandicapovaný člověk se mezerou u budovy, kterou nechá auto stojící na chodníku, nakonec nějak protáhne. Vozíčkář se však prostorem užším než osmdesát centimetrů k cíli své cesty prostě nedostane.

"Nejvíce se s potížemi setkáváme ve středu města, kde je parkovacích míst kriticky málo. Rekordmani jsou dodavatelé do obchodů, kteří si tu s dodávkami stoupají bez ohledu na vyhrazená parkovací místa i průjezdnost klidně doprostřed chodníku. Parkují tak třeba dvacet minut," konstatovala Kateřina Poláčková z brněnské Ligy vozíčkářů.

A nabízí porovnání. Zatímco v jiných českých městech se situace příliš nemění, v Brně je podle cestování vozíčkářů čím dál svízelnější.

"Aut pořád přibývá a koncepce parkování je v Brně v nedohlednu. Přetékající parkovací plochy pak řidiče pobízejí stoupat si na těch nejnemožnějších místech," dodává Poláčková.

Strážníci se projektem inspirují. Pokuty podle něj neudělují

Brněnští strážníci, kteří denně vyrážejí do ulic špatné parkování pokutovat, se podle mluvčího Jakuba Ghanema nechávají místy Macho Parkingem inspirovat.

"Ukazují se tam některé problematické lokality, na které se zaměřujeme," uvedl Ghanem. Zároveň však dodává, že pokuty podle fotografií, na kterých jsou dobře vidět i registrační značky aut, neudělují.

"Řidič zachycený například před vjezdem tam může stát prostě proto, že je to jeho dům. Strážníci potřebují mít situaci zdokumentovanou ze všech stran. Proto pokud má někdo pocit, že někdo parkuje bezohledně, doporučuji zavolat na linku 156," vysvětlil Ghanem.

Osvětový účinek internetové snaze nadšenců neupírá. "Je tam ovšem důležitý předpoklad, aby se o fotce špatně parkující řidiči vůbec dozvěděli," dodává mluvčí.

Řidiče upozorní vulgární nálepka

Na tom se už pracuje. Mezi zájemce míří první várka samolepek určených přímo na karoserie aut. "Parkuješ jako..." zní text na nálepkách doplněný výmluvným piktogramem pánského přirození.

Fotky prohřešků už mezitím chodí i z Prahy, ukrajinského Kyjeva, Přerova nebo bosenského Sarajeva.

Koncepci, která by měla letité potíže s parkováním systematicky řešit v Brně, plánoval magistrát dokončit v říjnu. Jestli se to povede, ale teď kvůli sporům se státem o využití jeho pozemků není jasné. Navíc se blíží komunální volby 2014. Je pravděpodobné, že například do nepopulárního zavádění parkovacích zón se před nimi politikům nebude chtít.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Úředníci z radnice si mohou přispat, aby zvládli změnu času

V neděli ve dvě hodiny ráno čas posune o hodinu dopředu.

O hodinu déle smějí od příštího pondělí do čtvrtka vyspávat pracovníci radnice městské části Brno-střed. Její vedení...

VIDEO: Auto v Brně při nehodě vykolejilo tramvaj, zřejmě jelo na červenou

Do tramvaje v Brně ve středu večer na křižovatce narazilo auto, jeho řidič...

Vážné zranění utrpěl řidič osobního auta, který ve středu večer v Brně narazil z boku do tramvaje. Podle zjištění...

Sociální služby na jižní Moravě jsou bez peněz, zdržely se na kraji

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští pracovníci, kteří se starají například o staré či postižené, letos nedostali výplaty kvůli zdržení...

Najdete na iDNES.cz