Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojmo budou po nedělním útoku nožem na čas hlídat i policisté z Brna

  17:30aktualizováno  17:30
Znojemští se po nedělním incidentu u hotelu Dukla, při němž rakouský občan tureckého původu Erylmaz Bülent pobodal dva mladé muže, strachují o svoji bezpečnost. Na pořádek ve městě proto bude dohlížet více kamer. Tamní ulice pomohou hlídat i policisté z Brna.
Bezpečnost ve znojemských ulicích pohlídá více kamer. Ilustrační snímek

Bezpečnost ve znojemských ulicích pohlídá více kamer. Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ozbrojené napadení je další z neblahých událostí, které přispívají k prohloubení nelichotivé pověsti jižní části města.

Vedení Znojma se na ni spolu s policisty a strážníky snaží od úterka reagovat posílením hlídek v této oblasti. "Největší problém je tu s cizinci - ať už z Rakouska, Turecka nebo bývalé Jugoslávie, kteří se stýkají v dolní části města. Dělají si tu prakticky, co chtějí," sdělil ve čtvrtek MF DNES mladý obyvatel Znojma, který si nepřál uvést své jméno.

Podobně reagovala uklízečka Andrea Částková, podle níž je nejhorší situace v blízkosti heren na okraji města. "Kolem Dukly se podobné věci dějí často a lidé si na to stěžují," podotkla.

Starosta města Vlastimil Gabrhel však tvrdí, že tato lokalita se od ostatních míst na Znojemsku výší nahlášené kriminality neliší. "Pokud se obyvatelé s takovými případy setkají, ať je ihned nahlásí policistům," vyzývá.

Zákaz vzniku nových heren

V okolí hotelu budou brzy nainstalovány dvě kamery, kterými budou policisté ve spolupráci se strážníky monitorovat dění v problémové lokalitě. "U Dukly se řeší poslední formality, zřízení kamer už nic nebrání," oznamuje ředitel znojemských strážníků Ivan Budín.

Do té doby posílí hlídky v nebezpečných částech Znojma deset policistů z brněnské speciální pořádkové jednotky, kteří se budou v okolí pohybovat 24 hodin denně. Přibude i strážníků v nočních hodinách.

Gabrhel rovněž uvedl, že se znojemská rada snaží vyjednat s majitelem hotelu uzavření heren v Dukle, kde se cizinci často scházejí. "Vydali jsme také zákaz vzniku jakékoliv nové herny. Nechceme v této oblasti ani podniky, ve kterých se budou nacházet výherní automaty," dodal starosta.

Podle Budína kontrolují strážníci jednou za měsíc všechny herny ve městě, svou pozornost soustředí i na vinárny. V říjnu obešli tyto podniky spolu s pracovníky cizinecké policie ve většině případů dokonce dvakrát.

"Hlídky jsou v těchto místech rozhodně vidět," zdůrazňuje Budín. Obyvatelé však zastávají názor, že to v problematických okrajích města platí hlavně ve dne. "Hlídky u Dukly by měly být rozhodně posílené, je to tam hrozné," míní Věra Najmonová.

Kamery usnadňují pátrání po totožnosti

Znojmo bude mít po instalaci u hotelu Dukla v ulicích celkem 19 kamer. Ředitel strážníků podotýká, že pokud se v nějaké lokalitě začnou vyskytovat problémy, rád by systém ještě rozšířil.

Podobně řešili situaci i v břeclavském shopping centru, kde od začátku letošního roku bdí sedm kamer.

"Systém se velmi osvědčil, od svého spuštění nám pomohl odhalit okolo 160 incidentů. Příští rok tedy chystáme zavést kamery i do sídliště Valtická nebo na vlakové nádraží," řekl velitel břeclavských strážníků Stanislav Hrdlička.

Podle mluvčí břeclavské policie Kamily Haraštové pomáhají kamery hlavně se zjištěním totožnosti delikventů. "Můžeme také sledovat jejich pohyb. Naposledy jsme takto úspěšní byli minulý týden," dodala.

Rozsáhlý kamerový systém funguje také v Brně, nejnověji od začátku podzimu na Dominikánském náměstí. "Pomůže nám to především během vánočních trhů na Zelňáku," uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Jihomoravská metropole má 47 "očí", jež monitorují především centrum města. Ne vždy ovšem dostatečně. "Chceme další na hlavním nádraží nebo v Masarykově ulici," doplnil Ghanem.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz