Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rodičům vstup do škol zakázán. V Olešnici vše řeší ve školníkově bytě

  14:18aktualizováno  14:18
Od tragédie ve Žďáře nad Sázavou, kde téměř před rokem zabila schizofrenička nožem chlapce, začaly školy přijímat velmi přísná bezpečnostní opatření. Třeba do školní budovy v Olešnici na Blanensku mají rodiče odepřený přístup úplně. Přísnější opatření zavedli i na jiných školách v kraji.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V Olešnici na Blanensku začali ještě před žďárskou tragédií (více najdete zde) plánovat, jak základní školu nejlépe zabezpečit. Budovu chtěli zpřístupnit pouze z jednoho místa. Se začátkem tohoto školního roku už se do budovy školy i do jídelny dostanou jen žáci a zaměstnanci. Nikdo jiný.

„Škola má hodně mimoškolních strávníků. Kvůli nim byla budova otevřená od půl jedenácté do jedné hodiny pro kohokoliv,“ popsal starosta Olešnice Zdeněk Peša (Sdružení nezávislých kandidátů), proč město zhruba před rokem a půl začalo plánovat zamezení přístupu cizím osobám.

Jako logistické centrum slouží školní byt

Využit k tomu byl byt o velikosti 120 metrů čtverečních, který za Rakouska-Uherska patřil řediteli školy. Za totality – a pak až do roku 2000 jej obýval školník.

Teď z něj udělali logistické centrum. Přesunuli do něj ty nejdůležitější kanceláře, které předtím byly rozmístěny ve třech patrech dvou budov. Tedy kancelář účetní, ředitele, zástupce a vedoucí stravování.

„Stěhováním kanceláří do jednoho místa jsme chtěli dosáhnout toho, aby rodiče ani dodavatelé neběhali po celé škole a vše mohli vyřešit na jednom místě,“ dodal Peša.

Kromě toho taky nově snímá všechny vchody kamera s videotelefonem, díky němuž si rodiče děti vyzvedávají, aniž by vstupovali do budovy školy. Jedinou výjimku mají v těchto dnech rodiče prvňáků.

Rodiče si museli zvyknout

Město tato opatření vyšla na 1,5 milionu korun. Z toho 200 tisíc získalo jako krajskou dotaci, zbytek si doplatilo z vlastního rozpočtu. ̈Původně bylo v plánu použít peníze od ministerstva školství, které se rozhodlo školám poskytnout finanční prostředky na kvalitnější bezpečnostní prostředky právě po tragédii ve Žďáře. Jenomže výše dotace byla 6 milionů korun pro celou republiku a zažádalo si o ni 2 300 škol.

Olešnická škola není jediná, kde si myslí, že bezpečnostní opatření a zákaz vstupu rodičů do budovy jsou na místě. Funguje to tak například i v Základní škole Šlapanice. A ředitel by chtěl omezení ještě zpřísnit.

„Plánujeme posílení kamerového systému a větší omezení pohybu v areálu školy. Do školy jako takové už cizí lidé nemůžou, ještě bychom ale chtěli nějakým způsobem kontrolovat i další místa, například školní hřiště,“ řekl ředitel Pavel Vyhňák.

Podle něj i šlapanické starostky Michaely Trněné, která ve škole má dítě, si rodiče na zákaz vstupu do školy zvykli a chápou, že je to pro dobro jejich dětí.

„Z pozice starostky i matky tato opatření vítám. Zároveň jsem ani od ostatních rodičů nezaregistrovala žádnou negativní reakci,“ uvedla starostka Trněná. Že rodiče nemají problém čekat na své děti před školou, potvrdil třeba i ředitel brněnské Základní školy Svážná v Novém Lískovci.

V další brněnské škole, v ulici Antonínská, bezpečnost řeší prostřednictvím vrátného. Rodič přijde do vestibulu školy, nahlásí se mu a vrátný jim dítě zavolá. „Vrátný většinu rodičů navíc zná. Jen s těmi novými se musí seznámit. A taky s babičkami a dědečky,“ hodnotí ředitel Leopold Trněný.

Autoři: ,Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

Z nejúrodnější jižní Moravy je vyprahlá krajina, vznikne záchranný fond

(ilustrační snímek)

Počasí trápí zemědělce na jižní Moravě dlouhodobě. Vznikl tak nový plán. Aby překonali těžké časy, mohli by čerpat...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz