VIDEO: Napoleon na bitvu u Slavkova nedorazil, Francouze čekal ústup

  20:22aktualizováno  20:22
Tisícovka vojáků si na zasněženém poli u Tvarožné nedaleko Slavkova v sobotu připomněla 213. výročí bitvy tří císařů. Tentokrát bez Napoleona. Jeho dlouholetý americký představitel Mark Schneider kvůli nemoci nepřiletěl. Letošní ukázka navíc skončila netradičně ve prospěch Rakušanů a Rusů.

Představitel Napoleona nemohl kvůli nemoci přijet, místo něj proto převzal velení maršál Louis-Alexandre Berthier. „Přítomnost Napoleona je pro vojáky velkým přínosem. Pro nás je Napoleonem zkrátka Mark Schneider, který ho ztvárňuje velmi autenticky. Žádného náhradníka jsme tedy nesháněli. Scénář bitvy jsme kvůli jeho nepřítomnosti upravovat nemuseli,“ řekl Jakub Samek, který velí batalionu francouzské řadové pěchoty.

Fotogalerie

Podle něj šlo během ukázky vše podle plánu. „Není to divadlo, abychom nacvičovali, takže máme jen jeden pokus před diváky,“ dodal Samek.

Tématem scénáře bitevní ukázky byla úvodní fáze. Boj o ves Telnici na francouzském pravém a koaličním levém křídle. Diváci tak zhlédli úvodní střetnutí mezi předvojem rakouského generála Kienmayera a posléze první kolony ruského generála Dochturova s francouzským třetím plukem řadové pěchoty.

„Bitvu skončíme francouzským ústupem. Po čase nabídneme armádám v rakouských a ruských uniformách na pár opojných okamžiků zažít u Slavkova dílčí úspěch,“ přiblížil komentátor průběh bitvy. Při jeho slovech překládaných do francouzštiny projevili francouzští diváci na tribuně hlasitý nesouhlas.

Teprve popáté se bojovalo na sněhu

Rekonstrukce bitvy, která se odehrála 2. prosince 1805, se zúčastnila tisícovka vojáků. „Letos proti sobě stojí 553 vojáků na francouzské straně, 305 vojáků v rakouských uniformách a 125 v ruských uniformách,“ popsal pořadatel Miroslav Jandora. Na bojišti běhalo 60 koní a vojáci stříleli slepými náboji ze sedmi stovek pušek a 16 děl. Teprve popáté se ukázka uskutečnila na zasněženém poli.

Přestože mrzlo a slunce se na obzoru vůbec neukázalo, pořadatelé si návštěvnost pochvalovali. Podle Jandory v sobotu odpoledne na pole u Tvarožné dorazilo kolem 11 tisíc diváků, tedy asi o tisícovku víc než loni.

Projekt Austerlitz, který akci organizuje, letos slaví 20. výročí. Jako vzácný host se akce zúčastnil francouzský velvyslanec Roland Galharague. K překvapení diváků začal svůj projev v češtině, pak ale přešel do francouzštiny. „Je mi potěšením, že společně můžeme vzpomenout na bitvu, která během několika hodin změnila mapu Evropy. Hlavně ale oslavujeme současnost, že je Česká republika svobodná a není bitevním polem, kde by se utkávala zahraniční vojska,“ poznamenal Galharague.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

VIDEO: Mladíci si kopali s ozdobami z brněnského vánočního stromu

Cizinci si kopali s ozdobami z vánočního stromu

Svou fotbalovou vášeň chtěli nad ránem ukojit tři mladí Španělé, kteří se pohybovali na brněnském náměstí Svobody. Jako...

Sucho trápilo i pěstitele vánočních stromků, dráž je však neprodají

Do skladu vánočních stromků v Úněticích naveze firma Baobab před Vánocemi...

Letošní sucho postihlo také pěstitele vánočních stromků. Na ceně těch tuzemských se to však neprojeví. „Ceny zvednout...

Od ňader Venuše až po vinné sklípky. Na nové logo kraje se snáší kritika

Nové logo Jihomoravského kraje.

Od nového loga si vedení Jihomoravského kraje slibuje modernější pojetí komunikace. Na modrý nápis se zvýrazněným...

Najdete na iDNES.cz