Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno ožije vánočními trhy, ve Slavkově nejdřív musí vyhrát Napoleon

  15:42aktualizováno  15:42
Zatímco Brno už se noří do předvánoční atmosféry a v pátek odpoledne už se rozsvítí vánoční strom na náměstí Svobody, ve Slavkově nejdříve zacinkají zbraně při vzpomínkách na vítězství Napoleona. Na vánoční výzdobu si tak ještě pár dní musí počkat.

Slavkovem nejdřív projdou císaři, pak až advent. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Pokyn k zahájení tradičních vánočních trhů v Brně dá v pátek v 17 hodin rozsvícení šestnáctimetrové jedle na náměstí Svobody. Stánky se lidem otevřou také na Moravském náměstí a v Radnické ulici. Chybět naopak budou na opravovaném Zelném trhu, odkud se trhovci přesunuli právě na „Moravák“. Kvůli menšímu prostoru tak letos trhy budou ještě rušnější než dříve.

Na rozdíl od minulých let navíc letos není možné kvůli trhům výrazněji omezit tramvajovou dopravu na náměstí Svobody. „Důvodem je oprava ulice Milady Horákové, kvůli které nemůžeme dopravu ve špičkách odklonit. Provoz budou monitorovat dispečeři,“ vysvětlil vedoucí dopravního odboru brněnského dopravního podniku Jan Seitl.

Výjimkou je pouze den zahájení vánočních trhů, dále akce Česko zpívá koledy 10. prosince a víkendy, kdy se tramvaje číslo 4, 9 a x9 vydají místo přes náměstí Svobody ulicí Husovou.

Rozsvítí se i další stromy

Návštěvníci se mohou těšit na 62 stánků na náměstí Svobody. Dalším útočištěm stánkařů je Radnická ulice a Moravské náměstí, kam se přesouvají i dřevěné „budky“ ze Zelného trhu kvůli rekonstrukci, kterou prodloužily náročné archeologické práce. Kvůli většímu množství stánků na Moravském náměstí tam tak letos není kluziště.

Provozní doba trhů je na Moravském náměstí od 10 do 20 hodin, na náměstí Svobody od 9 do 21:45 hodin. Konec vždy oznámí noční trubač, kterého ztvární členové brněnské filharmonie nebo orchestru Janáčkovy opery. Trhovci budou rozmanité výrobky nabízet do 23. prosince.

Začátek adventu oznámí rozsvícení stromů i v jiných jihomoravských městech. Dvanáctimetrový smrk stříbrný se v neděli v 16:50 hodin rozsvítí na Horním náměstí ve Znojmě. Poté zazní koledy v jazzové úpravě, spolu s místním pěveckým sborem vystoupí také hlavní hvězda večera, Václav Neckář.

První adventní neděli se rozzáří strom také v Boskovicích, kde na Masarykově náměstí od 16 hodin začne doprovodný program a celé náměstí si zazpívá koledu Narodil se Kristus Pán.

Nejdřív císaři, pak až Vánoce

To ve Slavkově u Brna musejí s vánočním programem i výzdobou počkat. Nejdřív je na řadě rekonstrukce bitvy tří císařů s rozsáhlým doprovodným programem. Město si tak tradičně připomene, jakým způsobem se tu před 209 lety odehrál boj mezi francouzským císařem Napoleonem a jeho protivníky, rakouským císařem Františkem I. a ruským carem Alexandrem I.

Už v pátek v 17 hodin do Slavkova přitáhne rakouská armáda, poté přijede rakouský císař a ruský car na zámek. Na jeho nádvoří se pak uskuteční historická lidová slavnost.

„Akce bude připomínat památné setkání obou panovníků na zdejším zámku v předvečer bitvy. Lidé, kteří na nádvoří dorazí, si pak s nimi můžou třeba i zatancovat,“ uvedl starosta Slavkova u Brna Michal Boudný.

Sobotní program ukáže život ve městě takový, jaký byl tehdy. „Na vánočním jarmarku se návštěvníkům představí tradiční řemeslníci, jako kováři, koláři, řezbáři, perníkáři i svíčkaři,“ dodala mluvčí Slavkova Veronika Slámová. Během dne lidé zhlédnou ukázky výcviku armád. V 17 hodin francouzská armáda po krátké přestřelce obsadí radnici a doloží tak vítězství Francouzů.

Součástí vzpomínkových akcí bude i rekonstrukce bitvy pod Santonem u obce Tvarožná, která začne ve 14 hodin. V armádách tří císařů tu proti sobě stane devět set vojáků. Ve 20 hodin bude vojsko defilovat městem, program skončí multimediálním představením s ohňostrojem v zámeckém parku.

Neděle bude patřit bitevní ukázce připomínající boje v Sokolnicích na Brněnsku. Vzpomínkové akce zakončí pietní akt v památníku na Mohyle míru.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Ústav pro duševně nemocné pachatele pomohli zmodernizovat sami chovanci

Brněnský detenční ústav prošel modernizací, pro pachatele zřídili další místa.

Jediné dva detenční ústavy v Česku, kde jsou zavření často nebezpeční duševně nemocní pachatelé trestných činů, jsou...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Najdete na iDNES.cz