Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bitvu s velkou vodou může rozhodnout i vyvlastnění pozemků

  15:59aktualizováno  15:59
I jižní Morava patří k regionům, kde dokážou přívalové deště a jarní tání způsobit řadě lidí velké vrásky na čele. Do Nikolčic dokonce stéká voda ze tří okolních kopců. Vesnice na Břeclavsku proti vodnímu živlu vybudovaly čtyři poldry a postaví jich dalších pět.

Poldry v Lovčičkách - Na mnoha místech jižní Moravy se budují protipovodňová opatření. | foto: Monika Tomášková

Do protipovodňových opatření se nyní pouštějí i další obce v kraji. Někde staví poldry, jinde hráze, zvětšují se koryta řek i potoků a zpevňují se i svahy. A peníze jim pošle i kraj.

"Jedna řada poldrů je již hotová a druhá se dokončuje. A pak se ještě pustíme do dalších opatření. Například uprostřed jedné stráně necháme upravit terén tak, aby z ní voda stékala jen do nově vybudovaných poldrů," uvedl starosta Nikolčic Vojtěch Konečný.

Lovčice
Nákladní automobily už odvážejí zeminu i z areálu bývalého koupaliště v Lovčičkách na Vyškovsku. "Děláme tam retenční nádrž, která by měla zachytit vodu při přívalových deštích. Už se několikrát stalo, že zatopila nejen zahrádky, ale i rodinné domky. Začali jsme koncem února a za tři měsíce by už mohla být hotová," uvedl lovčický místostarosta Miroslav Šmíd.

Obec na nádrž dostala od kraje tři a půl milionu a další milion a půl zaplatí ze své pokladny. "Chceme tak zabránit škodám na majetku obyvatel obce," dodal místostarosta.

Nebezpečný potok
V Rájci-Jestřebí na Blanensku při velkých deštích zlobí Svitava a potok Býkovka. Voda se pak dostane až do sklepů některých domů a obec toho chce jejich obyvatele v budoucnu ušetřit. "Zvýšíme hráz potoka a chystáme i zařízení, aby se voda nemohla dostat do vesnice kanalizací," vysvětlil místostarosta Antonín Hříbal.

V Rohatci na Hodonínsku mají ještě o starost víc. Netrápí je jen přívalové deště, ale i tání sněhu v Jeseníkách. I při něm se totiž pořádně zapotí. "Letos nám tyto záplavy snad nehrozí, ale už jsme se s nimi potýkali několikrát a chceme se lépe připravit," uvedl rohatecký starosta Miroslav Králík. Obec chce kolem její části postavit hráz dlouhou přes jeden a půl kilometru.

Vyvlastňování
Budování protipovodňových opatření může od letoška ulehčit zákon, který umožní v případě potřeby některé pozemky i vyvlastnit. "To je ale hrubý zásah do vlastnických práv a nechceme ho využívat. Na budování hráze sice potřebujeme pozemky desítek majitelů, ale chceme to vyřešit ke spokojenosti všech. Požádali jsme už proto o jednoduchou pozemkovou úpravu," dodal Miroslav Králík.

Peníze od kraje padnou i na jiné projekty. Třeba v Bulharech zajistí svah nad řekou, na kterém stojí několik domů. Velké akce proti vodě chystá i Slavkov u Brna, který již vloni nechal vyčistit a rozšířit koryto řeky Litavy a nové protipovodňové nádrže chtějí vybudovat například i nedaleké Bučovice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz