Poldry v Lovčičkách

Poldry v Lovčičkách - Na mnoha místech jižní Moravy se budují protipovodňová opatření. | foto: Monika Tomášková

Bitvu s velkou vodou může rozhodnout i vyvlastnění pozemků

I jižní Morava patří k regionům, kde dokážou přívalové deště a jarní tání způsobit řadě lidí velké vrásky na čele. Do Nikolčic dokonce stéká voda ze tří okolních kopců. Vesnice na Břeclavsku proti vodnímu živlu vybudovaly čtyři poldry a postaví jich dalších pět.

Do protipovodňových opatření se nyní pouštějí i další obce v kraji. Někde staví poldry, jinde hráze, zvětšují se koryta řek i potoků a zpevňují se i svahy. A peníze jim pošle i kraj.

"Jedna řada poldrů je již hotová a druhá se dokončuje. A pak se ještě pustíme do dalších opatření. Například uprostřed jedné stráně necháme upravit terén tak, aby z ní voda stékala jen do nově vybudovaných poldrů," uvedl starosta Nikolčic Vojtěch Konečný.

Lovčice
Nákladní automobily už odvážejí zeminu i z areálu bývalého koupaliště v Lovčičkách na Vyškovsku. "Děláme tam retenční nádrž, která by měla zachytit vodu při přívalových deštích. Už se několikrát stalo, že zatopila nejen zahrádky, ale i rodinné domky. Začali jsme koncem února a za tři měsíce by už mohla být hotová," uvedl lovčický místostarosta Miroslav Šmíd.

Obec na nádrž dostala od kraje tři a půl milionu a další milion a půl zaplatí ze své pokladny. "Chceme tak zabránit škodám na majetku obyvatel obce," dodal místostarosta.

Nebezpečný potok
V Rájci-Jestřebí na Blanensku při velkých deštích zlobí Svitava a potok Býkovka. Voda se pak dostane až do sklepů některých domů a obec toho chce jejich obyvatele v budoucnu ušetřit. "Zvýšíme hráz potoka a chystáme i zařízení, aby se voda nemohla dostat do vesnice kanalizací," vysvětlil místostarosta Antonín Hříbal.

V Rohatci na Hodonínsku mají ještě o starost víc. Netrápí je jen přívalové deště, ale i tání sněhu v Jeseníkách. I při něm se totiž pořádně zapotí. "Letos nám tyto záplavy snad nehrozí, ale už jsme se s nimi potýkali několikrát a chceme se lépe připravit," uvedl rohatecký starosta Miroslav Králík. Obec chce kolem její části postavit hráz dlouhou přes jeden a půl kilometru.

Vyvlastňování
Budování protipovodňových opatření může od letoška ulehčit zákon, který umožní v případě potřeby některé pozemky i vyvlastnit. "To je ale hrubý zásah do vlastnických práv a nechceme ho využívat. Na budování hráze sice potřebujeme pozemky desítek majitelů, ale chceme to vyřešit ke spokojenosti všech. Požádali jsme už proto o jednoduchou pozemkovou úpravu," dodal Miroslav Králík.

Peníze od kraje padnou i na jiné projekty. Třeba v Bulharech zajistí svah nad řekou, na kterém stojí několik domů. Velké akce proti vodě chystá i Slavkov u Brna, který již vloni nechal vyčistit a rozšířit koryto řeky Litavy a nové protipovodňové nádrže chtějí vybudovat například i nedaleké Bučovice.