Monika Picmausová u soudu za rozšiřování padělaných bankovek

Monika Picmausová u soudu za rozšiřování padělaných bankovek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Blanenská galerka se k falešným bankovkám nezná

  • 1
Zkoušet si vylepšit životní úroveň falešnými bankovkami je hazardem, jehož fatální důsledky si aktéři mnohdy neuvědomují. Až desetiletý trest hrozí jednatřicetileté Monice Picmausové z Blanska, kterou obžaloba viní, že předloni v říjnu platila dvěma padělanými dvoutisícovkami.

"Nic špatného jsem neudělala, peníze mi dali známí Jakub Turínský a Miroslav Kudry venku, kde byla tma. Já byla unavená z nevyspání, ničeho jsem si nevšimla," hájila se nezaměstnaná uživatelka pervitinu.

Jednu černobílou dvoutisícovku dala barmance v herně, dalším padělkem stejné hodnoty splatila dluh známé Anastázii Vdolečkové a dostala nazpátek tisícikorunu. Právě tato svědkyně už k soudu podruhé nepřišla, a zmařila tak vynesení verdiktu.

Verzi Picmausové potvrdil její partner Tomáš Karásek. Ten řekl, že falzifikáty dostali od Turínského.

"Prodal jsem byt a Kubovi půjčil pět tisíc. On mi je tehdy vrátil. Byl u toho ještě Miroslav Kudry. Ty peníze jsem dostal já a z důvodu špatného pohybu ruky jsem je dal Monice. Nebylo to vědomě," krkolomně argumentoval.

Pak prý dvojice odešla do herny zahrát si automaty, kde Monika falešnou černobílou dvoutisícovku rozměnila.

Blanenské podsvětí

Předseda senátu Daniel Plšek nechal předvést výlupky blanenského podsvětí, Turinského a Kudryho. Ti do soudní síně dorazili v poutech, jelikož momentálně pobývají za mřížemi.

Ani jeden však prezentovanou peněžní transakci Picmausové a jejího přítele nepotvrdil. "Karáskovi jsem nic nedlužil, nic mi nepůjčoval," ubezpečoval Turínský, který sedí za šíření drog. Kudry vzápětí potvrdil, že on u žádného vracení dluhu nebyl.

Recidivista platil padělanými stokorunami

Nepřítomnost důležitých svědků oddálila rozsudek také v dalším případu pochybných padělků, z nichž je obžalován pětadvacetiletý Patrik Štefanik z Hartvíkovic.

Sotva ho v létě roku 2007 pustili z vězení, kde seděl za loupež, pokusil se zaplatit v Třebíči třemi falešnými stokorunami a jednou padesátikorunou.

"Jsem smolař, naletěl jsem. Ty falešné stokoruny mi dali kamarádi," rozčiloval se recidivista, který si momentálně v Praze odpykává další trest ve věznici na Ruzyni.

Štefanik podle obžaloby zaplatil falešnými penězi loni v březnu v restauraci. Obsluhující Vietnamec až po jeho odchodu zjistil, že jsou bankovky padělané.

Ve druhém případě dal obžalovaný kamarádovi falešnou stokorunu, aby s ní zaplatil v supermarketu. Pokladní Delvity v Třebíči však padělek poznala a zavolala policii. Ani jeden z napálených včera k soudu nedorazil.

"Hlava mi nebere, proč musím pořád jezdit k soudu. Svědci mají strach. Kdyby byli svědci frajeři, přišli by," lamentoval obžalovaný nad protahujícím se řízením.

Znalci označili vyrobené stokoruny za méně zdařilé kousky, které nebylo těžké poznat. Šlo o barevné reprodukce natištěné inkoustovou tiskárnou a amatérsky slepené dohromady.

Štefanikovi hrozí jako zvlášť nebezpečnému recidivistovi až 13 let vězení.