Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blanenská slévárna má jako jediná v zemi prestižní evropské ocenění kvality

Víme první   8:50aktualizováno  8:50
Tak prestižním oceněním se zatím nemůže pochlubit žádná firma ani podnikatel z celé republiky. Evropské ocenění kvality, takzvanou European Quality Award, udělovanou Evropskou obchodní asociací, si za padesát let existence ceny převzal zatím jediný člověk. Milan Hlaváč, majitel a generální ředitel blanenské společnosti DSB Euro.

Milan Hlaváč - Nositel European Quality Award z Oxfordu | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Firma s půlmiliardovým obratem vyrábí součástky z šedé litiny, oceli a litinové umělecké výrobky. Z jejich dílny je například kašna na brněnském náměstí Svobody nebo obří socha Rastislava Štefánika na Slovensku.

Milan Hlaváč si ocenění v Oxfordu převzal koncem října. "Že bych se tím sám někde chlubil, to ne," vysvětluje šedesátiletý podnikatel.

Co vás napadlo, když jste zjistil, že cenu dostanete?
To byl neopakovatelný zážitek, stejně jako samo převzetí. Award v názvu totiž naznačuje, že se nemůžete přihlásit. Evropská obchodní asociace si informace sama zjišťuje a vyhodnocuje. Pořád je pro mě neuvěřitelné, že naši v evropském měřítku tak malou firmu našli a ocenili. Když jsem dostal pozvání na převzetí, považoval jsem to za nějaký žert.

Vtip to ale nebyl, jak jste se v Oxfordu sám přesvědčil...
To bylo něco nezapomenutelného. Byl jsem tam čtyři dny a první dva jsem jen nasával atmosféru. Ceny se předávaly v oxfordské Town Hall, kde jsou největší varhany v Evropě. Klasický ceremoniál, na nějž byl předepsaný žaket nebo frak a motýlek, vypadal jako audience u královny. A pak tam poprvé v historii zaznělo Česká republika a já uslyšel své jméno. Myslím, že mi to stále nedochází a ještě dlouho nebude.

Proč myslíte, že jste ocenění získal?
Nikdo to nevysvětloval. Vím ale, že v kritériích hrálo roli, že jsem jediný vlastník firmy, že kapitál v ní je ryze český, rozhodující byl i rozvoj firmy za poslední tři roky, samozřejmě kvalita a také zahraniční činnost. Vyvážíme víc než padesát procent výroby a myslím, že reference jsme získali hlavně v zahraničí.

Je pro vás cena zadostiučiněním?
Určitě. Slévárnu jsem kupoval před necelými čtyři roky, kdy to vypadalo, že se podnik zavře. Přitom historie slévárny sahá až do 15. století. Byli zde Gellhornové, Salmové, pak jak já říkám doba temna a potom já. Ale beru to jako ocenění celé firmy. Je to týmová práce. Sice podnik vedu a morálně, ekonomicky a finančně jej stabilizuji, ale sám bych nic nezmohl.

Myslíte, že vám cena pomůže v podnikání?
Určitě. Hlavně v zahraničí. Naštěstí na rozdíl od mnohých dalších nepropouštíme. Tvrdím, že jsem dal zaměstnancům vánoční dárek, nechystáme snižování stavu ani výroby. Je těžké být nejlepší a pak to udržet, už ale máme plán na další rok. Podle něj by se měla zvednout výroba co do objemu peněz i tun.

A co váš další projekt? Kromě výroby oceli a litiny chystáte i muzeum pod širým nebem.
Ano, chci bez ohledu na politický aspekt shromáždit sochy, které se tu vyrobily. Zrovna dnes se začala část navážet. Ceremoniál bude v půli prosince.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Najdete na iDNES.cz