Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blanenská slévárna odlila i obřího Štefánika, teď bojuje o přežití

  11:37aktualizováno  11:37
Slévárna v Blansku je nejstarším nepřetržitě fungujícím podnikem svého druhu v zemi. Funguje od konce 17. století, její výrobky mají po celém světě. V minulých letech vyrobila obří sochu pro Bratislavu i kašnu na náměstí Svobody v Brně. Teď se ale topí v dluzích.

Druhá blanenská slévárna otevřela v roce 2008 výstavu umělecké litiny. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Druhá slévárna Blansko (DSB Euro) zásobovala automobilový průmysl i strojírenství od Japonska přes Německo až po USA. Z Blanska směřovaly nejen odlitky na vodní turbíny, velké obráběcí stroje nebo ocelolitinové výrobky do automobilek, jméno ve světě má i blanenská umělecká litina.

Osmimetrového Milana Rastislava Štefánika má Bratislava, na brněnském náměstí Svobody chodí denně tisíce lidí kolem v Blansku vyrobené kašny s verši básníka Jana Skácela.

Přesto nyní podniku hrozí krach. Firma totiž dluží přes 130 milionů korun a nemá na splácení, Krajský soud v Brně na ni proto na žádost bývalého majitele Milana Hlaváče vyhlásil úpadek.

Pohledávky přesahují 100 milionů korun

„Věřitelé teď měli měsíc na přihlášení svých pohledávek, evidujeme jich 120, pohledávky mají ve výši 134 milionů korun,“ potvrdil Jan Mašek z kanceláře insolvenčního správce.

Krajský soud v Brně nyní bude rozhodovat o tom, jestli na firmu vyhlásí konkurz. Naději ale necelé čtyři stovky zaměstnanců přece jen mají. Slévárnu totiž převzal nový majitel - společnost Piacera. Ta DSB Euro přejmenovala a chce ji reorganizovat.

Nový podnik Ernst Leopold pojmenovaný podle Arnošta Leopolda Gelhorna, který v Blansku roku 1698 založil první hamr, chce s novým jménem nastartovat také novou výrobu a v budoucnu i obnovu zchátralého areálu táhnoucího se několik kilometrů podél říčky Punkvy od Blanska směrem do Moravského krasu.

„Firmu chceme dál provozovat, máme zájem ji oddlužit, reorganizovat a investovat do ní tak, aby se znovu postavila na nohy a aby továrna dlouhodobě fungovala. Jsou zde zkušení znalci z oblasti slévárenství a metalurgie, kteří umějí věci, které u nás nejsou moc obvyklé,“ potvrzuje nový jednatel Zdeněk Tužička.

Peníze na dluhy nový majitel má, zaměstnanci se i tak bojí

Věřitele chce firma Ernst Leopold uspokojit do konce tohoto roku. Platit by jim měla z výnosu nových zakázek. Pokud se to nepodaří, volné peníze na umoření dluhů nový majitel slévárny údajně má.

Rozjezdu výroby nic zásadního nebrání ani podle insolvenčního správce. „S novým majitelem komunikujeme a spolupracujeme. Vyhlášení úpadku nemá zatím na běžný chod podniku vliv,“ potvrdil Jan Mašek z kanceláře insolvenčního správce.

Sami zaměstnanci ale tak optimističtí nejsou. O potížích a úpadku se dozvěděli až poté, co podnik převzala nová firma. A tomu, že slévárna začne zázračně vzkvétat, moc nevěří. Na rozdíl od nového majitele totiž tvrdí, že se změnou vlastníka přišli o část platu.

Zaměstnanci odcházejí

„Firma teď funguje z měsíce na měsíc, není dost práce, obchodní oddělení ji dlouhodobě neumí sehnat a nové lidi na obchod nikdo nenabral. Pokud se zvedne umělecká litina, možná si vydělá na provoz, naplnění práce v ocelárně a v šedé litině to ale nevyřeší. A platy šly dolů, možná ne tabulkově, ale v reálu ano. Všichni přišli o osobní ohodnocení, takže odchází lidé, kteří to opravdu umí - slévači, metalurgáři. A nové sem nikdo nedostane,“ popisuje jeden z dlouholetých zaměstnanců, který chtěl zůstat v anonymitě, jeho jméno ale redakce zná.

Oficiálně zatím odešla necelá dvacítka lidí, zhruba stejný počet zaměstnanců nyní nový majitel hledá.

„Jsme jeden z nejlepších podniků z hlediska poměru kvality materiálů, ceny a výkonu, lákáme na historii, která trvá přes tři století, moderní zaměstnanecké výhody, plat adekvátní výkonu i odměny za nadstandardní zakázky,“ ujišťuje mluvčí podniku Ernst Leopold Ivan Lukáš.

Že se výrobu podaří udržet, věří i vedení Blanska. „Slévárna do Blanska historicky patří, kdyby zanikla, byla by to velká škoda. A také problém ohledně trhu práce,“ uvedl starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD).
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz