Roh ulice Rožmitálovy a náměstí Svobody na konci padesátých let minulého

Roh ulice Rožmitálovy a náměstí Svobody na konci padesátých let minulého století. | foto: archív blanenského muzea

Blanenské muzeum shání fotografie míst, která už z města zmizela

  • 5
Krásné secesní vily, které dřív zdobily Blansko, padly kvůli přestavbě podle vzoru tehdejších sovětských měst. Muzeum Blanska by chtělo rozšířit svoji sbírku fotografií, a obrátilo se proto nyní na obyvatele. Muzejníci si totiž chtějí okopírovat jejich snímky dokumentující historii města.

"Vidíme v tom šanci na obohacení sbírky," říká Jindřich Čeladín z Muzea Blanska. Podle něj jsou například hodně zajímavé fotografie, které zachycují město před velkým bouráním v 50. a 60. letech minulého století.

Zámek v Blansku v padesátých letech minulého století

Zbořený most u hotelu Macocha v roce 1945

"Blansko nemělo štěstí na představitele města, kteří by se snažili zachovat původní ráz centra města. Naopak ti blanenští se ho snažili přebudovat po vzoru tehdejších sovětských měst," říká Jindřich Čeladín. A při tom horečném bourání podle něj padlo i hodně krásných secesních vil. Zajímavé jsou také fotografie dokumentující výrobu blanenské umělecké litiny, například odlévání velkých figurálních plastik z přelomu 19. a 20. století.

Muzeum snímky převádí do digitální podoby

Hodně fotografií místních hutí a strojírenských výrobků muzeum získalo z pozůstalosti známého blanenského občana Richarda Polanského a díky Společnosti pro identitu měřicí techniky má fotograficky zdokumentovanou i historii blanenské Metry.

Továrna firmy Ježek za první republiky

Služby města Blanska v 70. letech dvacátého století

Muzeum snímky převádí do digitální podoby a z těch nejzajímavějších chce příští rok uspořádat výstavu.

"Pracovně ji už nazýváme Zmizelé Blansko a chtěli bychom lidem ukázat objekty, které už ve městě nestojí," říká Jindřich Čeladín.