Nejvyšší budova v Blansku dál chátrá.

Nejvyšší budova v Blansku dál chátrá. | foto: Radek Miča, MAFRA

Blanenský „výškáč“ chátrá dál, čeká se na jediné razítko

  • 3
Nejvyšší budova Blanska, které místní neřeknou jinak než výškáč, se měla do konce roku změnit k nepoznání. Chátrající desetipatrový kancelářský objekt, z něhož městu kvůli havarijnímu stavu postupně utekli nájemníci, totiž loni na jaře koupil soukromý investor, firma Liška Group.

A na konci letošního roku chtěl kolaudovat. Realita je ale naprosto odlišná.

Při klíčové části přestavby na budově přibudou dvě patra a na třech tisících metrech čtverečních zde mají vzniknout nové obchodní prostory, banka, prodejny, restaurace, ale i čtyřicítka bytů lepší kategorie nebo třeba parkovací dům.

Práce však ještě ani nezačaly. Zdánlivě kvůli maličkosti - jednomu razítku z ministerstva. Na něm totiž závisí prodej části pozemku patřícího k budově a sloužícího nyní jako parkoviště. Jde o pozemek státu, na němž hospodaří Okresní soud v Blansku.

"Je to neuvěřitelné, rok a půl jsme čekali a bude se čekat dál. Soud dokončil schvalování odhadu a kupní ceny i všeho dalšího, vše odeslal na kraj, tam to schvalovali, pak poslali na ministerstvo spravedlnosti, to pak na ministerstvo financí. Teď čekáme, až i to smlouvu schválí. Než to udělají, nedostaneme stavební povolení," vysvětluje sedmatřicetiletý Josef Liška, nový majitel blanenského výškáče.

Ministerstvo: Do dvou týdnů rozhodneme

Dvousetmilionová rekonstrukce budovy, stojící u hlavního kruhového objezdu a u ústí pěší zóny v centru města, se tak stále odkládá. A prodražuje. Kdy budou potřebné dokumenty schválené, netuší ani na ministerstvu. Vše přitom v tomto okamžiku stojí pouze na schvalovací doložce, kterou má ze zákona právo vydat jen ministerstvo financí.

"My jsme dostali kupní smlouvy letos v lednu a vyjádřili jsme s nimi souhlas, z naší strany prodeji nic nebrání. V únoru 2009 náš investiční odbor vše postoupil ministerstvu financí, které má ze zákona konečné slovo. Rozhodnout by snad mohlo v nejbližší době, kdy přesně, to ale neumím říci," vysvětlila mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.

Podle ministerstva financí je vše otázkou už jen několika dnů nebo týdnů. "Smlouvu posuzujeme a s výsledkem primárně seznámíme ministerstvo spravedlnosti. Počítáme, že se k ní vyjádříme zhruba do čtrnácti dnů," ujistil v pondělí Jakub Haas z ministerstva financí.

Kritérií, která úředníci při převodu státního majetku musí sledovat, je podle něj celá řada. "Jedná se o to, zda smlouva odpovídá právním předpisům, zda dotčený majetek skutečně patří státu a zda s ním v tomto případě ministerstvo spravedlnosti může hospodařit. Klíčové je také zhodnocení, zda kupní cena odpovídá minimálně obvyklé ceně v daném místě a čase," dodal Haas.

Všechna ostatní povolení mají

Právě na souhlas s prodejem teď Liška čeká. Až jej dostane, může začít vyřizovat stavební povolení. A to podle něj potrvá zřejmě déle než rok.

"Co jsme mohli udělat bez něj, jsme už udělali. Vyřídili jsme si demoliční povolení, udělali jsme stavební přípravy. Teď můžeme jen čekat. Už jsme částečně přestali komunikovat se zájemci o pronájem, protože jim nejsme schopni říci žádný termín a v jejich očích se stáváme neseriózními. A na město jsme podali žádost o souhlas s odsunem dokončení stavby," dodává Liška.

Otevírat se přesto bude. Do měsíce by v přízemí budovy měla začít fungovat nová kavárna. A Liška věří, že zbytek domu ji bude následovat do tří let.