Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blanenští mohou volat policistům na mobil

  7:32aktualizováno  9:32
"Zavolej svému policistovi". I tak by se dala nazvat dohoda, kterou uzavřela policie na Blanensku se starosty místních obcí. "Novinka by měla lidem zjednodušit život," tvrdí mluvčí blanenské policie Iva Šebková.

Policistům na Blanensku mohou lidé volat do terénu na mobilní telefon | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Lidé, kteří se dostanou do problémů, totiž mohou zavolat policejní hlídce přímo do auta, ve kterém právě kontroluje terén. Čísla policie zveřejnila na webových stránkách.

"Hledali jsme cestu, jak pořídit policistům v terénu mobilní telefon. A starostové z okolních obcí se zase ptali, jestli je možnost, jak se spojit s policisty, kteří mají právě službu, aby nemuseli volat přes ústřednu," vysvětlila Šebková.

Obce teď přispívají policistům na nové mobilní telefony i provoz. A starostové i místní mohou volat hned čtyři čísla. Jako první začali novinku testovat v Boskovicích, pak následovaly Letovice a Blansko, nyní se přidala i Černá Hora.

"Pokrytá jsou všechna čtyři místa, kde má okresní oddělení Blansko svá obvodní oddělení. Zajištěný je celý okres. Hlídka, která je v terénu, má mobil u sebe. Může se ale stát, že nezasáhne hned, protože je jinde v regionu," vysvětlila Šebková.

Linka 158 funguje dál
I dál mohou lidé v nouzi volat linku 158. Na ní by i nyní měli hlásit vážné trestné činy, například vraždu nebo těžkou dopravní nehodu. Na mobil by měli oznamovat události, které snesou odklad a u nichž má domluva přímo s hlídkou smysl.

"Je to pro nás zjednodušení. Dřív jsme měli nepřetržitou linku, kam se dalo volat, teď už to tak není a v noci je těžké dopátrat se, kde se hlídka pohybuje. Dalo by se to sice přes ústřednu, je to ale zbytečně složité a nemá smysl zapojovat tolik lidí, jen abych sehnal kontakt na policistu ve službě," vysvětlil starosta Černé Hory Bohumil Hlavička, proč vedení obce přispěje na pořízení telefonu, ale i na proplácení účtu za telefon. Podobné je to i v ostatních městech. V Blansku už je zadarmo i volání z mobilu hlídky se strážníky.

"Podle mě je to dobrý nápad, asi ale potrvá, než se to zavede a lidé si zjistí, kam volat. Myslím si, že budou stejně dál používat linku 158, je to nejjednodušší, ani já nehodlám pátrat po jiném spojení," reagovala třeba Gabriela Henková z Ráječka.

Mobily se přesto už osvědčily i v praxi, třeba při pátrání po pytlácích na Boskovicku. "Hlídka mohla být v kontaktu s oznamovatelem, zásah byl pohotovější, lépe se také dohledávalo místo, kde je potřeba zasáhnout," dodala Šebková.

telefonní čísla na hlídky

Blansko - 602 464 793
Boskovice - 725 777 908
Letovice - 724 179 202
Černá Hora - 724 302 663

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Najdete na iDNES.cz