Blansko přišlo o nádraží u firmy Metra a v dopravě nastaly komplikace

  6:51aktualizováno  6:51
Zmatky v dopravě, na které se chystají i policisté, v Blansku způsobí změna autobusových jízdních řádů. A za ní stojí zrušení nádraží Metra, které nahradí zastávky na hlavním tahu městem.

Blansko mění autobusové jízdní řády kvůli zrušení nádraží Metra. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Policejní hlídky proto obsadí hlavní příjezdovou cestu do Blanska ve směru od Rájce-Jestřebí. Dopravci přišli o možnost využívat nádraží Metra, firma jim totiž vypověděla nájem.

Právě kvůli tomu budou na ulici Poříčí od začátku února nově zastavovat všechny autobusové linky jedoucí na Boskovice i Černou Horu a dál.

"Kvůli zrušenému nádraží očekáváme komplikace v dopravě. Autobusy sem budou v ranních i dopoledních špičkách najíždět ve velkém počtu, zvýší se i pohyb chodců, očekáváme, že to povede k dopravním zmatkům. Nasazeny zde proto budou hlídky, aby dopravu řídily," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.

Nové zastávky u čerpací stanice Unicorn, které leží několik set metrů od původního nádraží Metra, budou využívat linky blanenského ČAD i boskovického Vydos Busu.

Odpoledne ze zastávky pěšky

Na ranní spoje do Boskovic budou moci cestující přestupovat i z MHD, tu dopravce nově protáhne z Blanska přes Zborovce až do Horní Lhoty. Sem linky z Poříčí přijedou cestující nabrat. Bohužel jen ráno, odpoledne budou muset cestující na nové zastávky pěšky.

"Metra nám nečekaně vypověděla smlouvu o dlouhodobém pronájmu. Bohužel se nepodařilo vyjednat ani pokračování za zvýšené nájemné do vhodnější doby, třeba konce června, aby byl dostatečný prostor jednat dál nebo zřídit vhodnější novou zastávku, na tu je potřeba stavební povolení a další nezbytnosti," vysvětlil ředitel ČAD Blansko Jiří Šebela.

"Až v lednu, kdy už bylo pozdě, nabídli prodloužení nájmu do dubna, to by ale nic nevyřešilo," dodává.

Údržba nádraží firmu příliš zatěžovala

Metra Blansko, tradiční výrobce elektrických měřicích přístrojů, nabídla dopravcům autobusové nádraží k odkoupení. To by ovšem muselo zabezpečit město nebo kraj jako objednatelé dopravy. A s ohledem na cenu a fakt, že část plochy zabírá parkoviště pro zaměstnance firmy, se dohoda nekonala.

Vedení podniku se však brání. "Nájemní smlouva s ČAD měla asi význam, když Metra měla pět tisíc zaměstnanců, nyní jich máme zhruba 150 a posledních několik let jsme se o nádraží starali od zimní údržby až po boj s vandaly, kteří opakovaně ničí autobusovou zastávku. Nechceme nikomu škodit, ale taková náplň nemá být v popisu práce soukromé firmy," vysvětluje ředitel správy majetku Metra Blansko Jiří Podaný.

Zrušené nádraží Metra

"Má to smysl spíš pro obyvatele Blanska, kteří bydlí v okolí, my jsme zaměstnancům vydali 120 parkovacích karet. I uvolněné nádraží asi využijeme na další rozšíření parkoviště," dodal Podaný.

Vedení Blanska zase řeší, co s novými zastávkami. "Z dlouhodobého hlediska tato situace a umístění zastávek není udržitelná," vysvětlila Šebková.

Dopravce i vedení města už proto jednají o náhradním řešení. "Současné zastávky jsou platné. Zjišťujeme ale možnosti zřídit zastávku u autoškoly před stavebninami a na druhé straně u učiliště Metra, zadal jsem prověření těchto možností a zpracování projektu. Uvidíme. Když to půjde dobře, od června by zde mohly fungovat nové," řekl místostarosta Blanska Jiří Crha.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Muž si spletl jména žen, uraženou partnerku pak napadl v kostele

Věřící v St. Mary's Cathedral v Dublinu. Ilustrační foto

Na služebně znojemské městské policie hledala útočiště žena, kterou její partner napadl v kostele. Jako důvod rozepře...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Kultuře v Brně mohou přinést peníze firmy, říká budoucí radní Fišer

Pětatřicetiletý Marek Fišer se netají tím, že jako velký propagátor legalizace...

Poté, co Markéta Gregorová (Piráti) odmítla post v nové brněnské koalici, stane se radním pro kulturu její kolega z...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz