Blansku přibyla další kamera. A lidé hlasují, kam s další

  14:03aktualizováno  14:03
Novou kameru, která sleduje vlakové a autobusové nádraží i nejrušnější ulici města, nyní osadili blanenští strážníci. Vyhlásili i anketu, v níž by lidé měli říci, kam dát další kameru a zda se ve městě cítí bezpečně.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

S pomocí čtrnácti bezpečnostních kamer dohlížela na klid a bezpečnost ve městě Městská policie Blansko. Před několika dny policisté získali další kameru, v pořadí patnáctou. Umístěná je na budově bývalého hotelu Svitava, objektu, v němž nyní město nabízí byty sociálního bydlení.

"Nový kamerový bod Svitavská II je umístěný na ulici Antonína Dvořáka. Vzhledem k výšce budovy s její pomocí můžeme sledovat nejen ulici Svitavskou a prodejny v ní, ale také část vlakového a autobusového nádraží," potvrdil ředitel městské policie Martin Lepka. V budově města policisté ušetří i za nájem.

Bezpečnostní kamery v Blansku

Kde jsou umístěny:

ulice Antonína Dvořáka, Bezručova, Dvorská, Jasanova, Hybešova, Okružní, Sadová, Smetanova, Svitavská, Rožmitálova, náměstí Republiky, náměstí Míru, Sportovní ostrov, zámek Blansko

Nová kamera přišla asi na 450 tisíc korun a osadit se ji podařilo hlavně díky dotaci z kraje. "Všechny kamerové body, které máme, jsou otočné. Jejich pořízení je sice nákladnější, jsme ale zase schopni zabírat nesrovnatelně větší teritorium než u pevných kamer nasměrovaných na jeden směr či problémovou lokalitu," vysvětlil Lepka.

Ubylo útoků vandalů a ničení majetku

Záznamy z kamerového systému vidí nepřetržitě na monitorech dozorčí služba, která dálkově také systém ovládá, na systémy jsou navíc kromě strážníků napojeni i státní policisté.

"S nimi jsme ve stálém kontaktu a díky kamerám jim pomáháme například při objasňování dopravních nehod, monitorování dopravy či poškozování majetku. Umíme pohlídat motoristy, u nichž je podezření, že řídí pod vlivem alkoholu, nebo ty, kteří se snaží ujet z místa nehody. Záznamy pak kolegům předáváme," popsal šéf blanenských strážníků.

Podle statistik díky kamerovému systému ubylo hlavně v centru města útoků vandalů a ničení majetku. I proto strážci zákona společně s vedením města plánují další rozšíření kamerového systému.

"Úplně celé území pokryto není a asi nikdy nebude, kamerový systém ale chceme postupně dál rozšiřovat, s ohledem na náklady alespoň tehdy, když se nám podaří získat dotace. Stejný postup chystáme i na příští rok," potvrdil starosta Blanska Lubomír Toufar.

Místo pro další kameru pomohou vybrat i lidé z Blanska

Kde by se mělo nové snímací zařízení objevit, ještě není rozhodnuto. Městští policisté se proto obrátili na místní s pěti anketními otázkami, s jejich pomocí chtějí zjistit, jestli si lidé nové kamery přejí a kde by je chtěli umístit. Ale také zda se díky kamerovému systému cítí ve městě bezpečněji.

"Myslím, že nyní už je pokrytí na velice dobré úrovni a problémové lokality jsou vesměs zmonitorovány. Přesto nás zajímá, jaký je názor občanů, a na výsledky ankety určitě budeme brát zřetel," potvrzuje Martin Lepka.

Místo, které v anketě zvítězí, ale přesto nemá zaručeno, že kamerový bod v příštím roce získá. Strážníci nové umístění budou vybírat také po konzultaci s policií a s ohledem na počty páchaných přestupků nebo dopravních nehod.

Kamera by se podle plánů mohla objevit na budově radnice nebo na Starém Blansku. Nově získané peníze by měly jít také na obnovu stávající techniky a zlepšování kvality záznamu a přenosu.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Před třiceti lety šlo o podvod. Teď bude koncert Marillion opravdový

Osmapadesátiletý kytarista kapely Steve Rothery

Britská rocková legenda Marillion vystoupí v Sono Centru. Bude tam i řada těch, kteří se na ně těšili už před 30 lety....

Vznikají nová strojírenská centra. Studenty čeká cestování za praxí

Ilustrační snímek

Lepší startovací pozici na pracovním trhu chce Jihomoravský kraj vytvořit studentům. Zakládá proto nová strojírenská...

Břeclav začala sázet stromy, aby mohla postavit vytoužený obchvat

Nová alej v Popicích bude sloužit jako přirozený větrolam

Břeclav začala pracovat na kompenzačních opatřeních, která musí splnit, aby mohla postavit obchvat města. Část jeho...

Najdete na iDNES.cz