Blansku přibyla další kamera. A lidé hlasují, kam s další

  14:03aktualizováno  14:03
Novou kameru, která sleduje vlakové a autobusové nádraží i nejrušnější ulici města, nyní osadili blanenští strážníci. Vyhlásili i anketu, v níž by lidé měli říci, kam dát další kameru a zda se ve městě cítí bezpečně.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

S pomocí čtrnácti bezpečnostních kamer dohlížela na klid a bezpečnost ve městě Městská policie Blansko. Před několika dny policisté získali další kameru, v pořadí patnáctou. Umístěná je na budově bývalého hotelu Svitava, objektu, v němž nyní město nabízí byty sociálního bydlení.

"Nový kamerový bod Svitavská II je umístěný na ulici Antonína Dvořáka. Vzhledem k výšce budovy s její pomocí můžeme sledovat nejen ulici Svitavskou a prodejny v ní, ale také část vlakového a autobusového nádraží," potvrdil ředitel městské policie Martin Lepka. V budově města policisté ušetří i za nájem.

Bezpečnostní kamery v Blansku

Kde jsou umístěny:

ulice Antonína Dvořáka, Bezručova, Dvorská, Jasanova, Hybešova, Okružní, Sadová, Smetanova, Svitavská, Rožmitálova, náměstí Republiky, náměstí Míru, Sportovní ostrov, zámek Blansko

Nová kamera přišla asi na 450 tisíc korun a osadit se ji podařilo hlavně díky dotaci z kraje. "Všechny kamerové body, které máme, jsou otočné. Jejich pořízení je sice nákladnější, jsme ale zase schopni zabírat nesrovnatelně větší teritorium než u pevných kamer nasměrovaných na jeden směr či problémovou lokalitu," vysvětlil Lepka.

Ubylo útoků vandalů a ničení majetku

Záznamy z kamerového systému vidí nepřetržitě na monitorech dozorčí služba, která dálkově také systém ovládá, na systémy jsou navíc kromě strážníků napojeni i státní policisté.

"S nimi jsme ve stálém kontaktu a díky kamerám jim pomáháme například při objasňování dopravních nehod, monitorování dopravy či poškozování majetku. Umíme pohlídat motoristy, u nichž je podezření, že řídí pod vlivem alkoholu, nebo ty, kteří se snaží ujet z místa nehody. Záznamy pak kolegům předáváme," popsal šéf blanenských strážníků.

Podle statistik díky kamerovému systému ubylo hlavně v centru města útoků vandalů a ničení majetku. I proto strážci zákona společně s vedením města plánují další rozšíření kamerového systému.

"Úplně celé území pokryto není a asi nikdy nebude, kamerový systém ale chceme postupně dál rozšiřovat, s ohledem na náklady alespoň tehdy, když se nám podaří získat dotace. Stejný postup chystáme i na příští rok," potvrdil starosta Blanska Lubomír Toufar.

Místo pro další kameru pomohou vybrat i lidé z Blanska

Kde by se mělo nové snímací zařízení objevit, ještě není rozhodnuto. Městští policisté se proto obrátili na místní s pěti anketními otázkami, s jejich pomocí chtějí zjistit, jestli si lidé nové kamery přejí a kde by je chtěli umístit. Ale také zda se díky kamerovému systému cítí ve městě bezpečněji.

"Myslím, že nyní už je pokrytí na velice dobré úrovni a problémové lokality jsou vesměs zmonitorovány. Přesto nás zajímá, jaký je názor občanů, a na výsledky ankety určitě budeme brát zřetel," potvrzuje Martin Lepka.

Místo, které v anketě zvítězí, ale přesto nemá zaručeno, že kamerový bod v příštím roce získá. Strážníci nové umístění budou vybírat také po konzultaci s policií a s ohledem na počty páchaných přestupků nebo dopravních nehod.

Kamera by se podle plánů mohla objevit na budově radnice nebo na Starém Blansku. Nově získané peníze by měly jít také na obnovu stávající techniky a zlepšování kvality záznamu a přenosu.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Brno po letech opět zmodralo, ODS se vrací na radnice městských částí

V brněnské ODS oslavují výsledek komunálních voleb, v nichž strana skončila...

Téměř dva týdny po volbách je jasné, že po propadu v roce 2014 získává ODS opět ztracené pozice na radnicích brněnských...

Děti s rakovinou rozveselí socha opilého divočáka i liška ze zavařovačky

Socha opilého divočáka, která má rozveselit dětské pacienty Masarykova...

Zvířecí sochy s nevšedními příběhy nově zpříjemňují pobyt dětským pacientům Masarykova onkologického ústavu v Brně....

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz