Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bobrům zvoní hrana. Odstřelovat se nesmí, hrozí jim ale smrtící injekce

  6:05aktualizováno  6:05
Bobři, kteří se usadili v zámeckém parku v Lednici, mají nůž na krku. Nebo spíš hlaveň pušky. Povolení k odstřelu, o který Národní památkový ústav žádal, protože zvířata devastují zámecký park, ochránci přírody neudělili. Nevyloučili však možnost, že by v parku mohli bobry usmrcovat humánnějšími způsoby. Třeba smrtící injekcí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jenže si dali podmínku. Nejprve musí v parku dokázat, že už vyčerpali všechny ostatní možnosti, jak se bobra zbavit.
"Abychom mohli výjimku z ochrany bobrů povolit, nesmělo by existovat jiné řešení, jak se s problémem vypořádat. To však existuje. Je jím funkční oplocení parku," vysvětluje Pavel Dedek, zoolog Správy CHKO Pálava, který žádost o odstřel bobrů vyřizoval.

V Lednici už přitom jeden plot proti bobrům stojí. Obklopuje část parku v okruhu zhruba tří kilometrů a stál něco přes půl milionu korun.

Ekologové: Postavte další plot
Podle Dedka je ovšem tento plot z drátěného pletiva naprosto nefunkční. Bobr jej jako překážku snadno zdolá. A tak ekologové chtějí plot nový.

"My nemůžeme povolit odstřel tam, kam bobr stále znovu a znovu migruje. Střílel by se pořád dokola," vysvětluje Pavel Dedek s tím, že v parku by nezlikvidovali jen ty bobry, kteří už tam řádí, ale desítky dalších kusů, které by po vodě nově přicházely. Podle něj existuje jediné řešení. Postavit nový plot. Pak bude možné bobra v parku odchytit a odvézt úplně mimo území.

A pokud selže i nové oplocení, pak je možné uvažovat o smrtících injekcích. "V takovém případě může Národní památkový ústav požádat o výjimku znovu," potvrdil. Správce parku Oto Bernad však tvrdí, že ochránci přírody požadují stále nová a nová opatření, jen aby nad bobrem nemuseli vynést osudný ortel.

Mají na svědomí škody za miliony
Zvířata přitom jen za letošní rok způsobila v zámeckém parku škody za další dva miliony korun. "Jsme v patové situaci. A přiznám se, že jsme z toho už trochu letargičtí," posteskl si Bernad. Podle něj se snaží plnit všechny požadavky ochránců přírody. Právě proto ostatně park obklopil drátěný "protibobří plot".

"Všichni jsme od počátku věděli, že proti bobrovi nemůže takový plot park dostatečně chránit," míní Bernad. Hlavním přístupovým bodem bobra je podle něj řeka. A tu zahradit nelze.

"Můžeme možná břehy, na které bobr vylézá, trochu znepřístupnit. Ovšem i takové opatření je funkční jen do té míry, do které jsme schopni se o ně starat," vysvětluje s tím, že rozhodně nemá dost zaměstnanců na to, aby denně obcházeli celé oplocení i břehy a kontrolovali, zda jsou v pořádku. "Stačí, aby v noci foukl vítr, spadla větev a ohradník nefunguje," vysvětluje.

Bude ještě co chránit?
Ochránci přírody si podle něj hlavně kryjí záda. Aby měli jistotu, že usmrcení je opravdu poslední možnost, jak bobra zlikvidovat. Podle Bernada k tomuto rozhodnutí stejně jednou dospějí. "Ale vidím to na dlouho. Otázka je, zda pak bude ještě co chránit," tvrdí. "Možná pak někoho v UNESCO trkne, že Lednici mohou vyškrtnout, protože ta památka totálně zchátrala," dodává.

Bobří zuby likvidují lednický park zběsilou rychlostí. Jejich populace se tady navíc úspěšně rozrůstá. I podle kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové je zabíjení bobrů jedinou šancí, jak vzácné dřeviny před bobřími zuby zachránit. "Dokud se nemohou střílet, není to řešení definitivní," podotkla před časem s tím, že každý plot je jen další zoufalý pokus.

Vodní hlodavec bobr evropský decimuje park už několik let. Zničil už několik vzácných stromů, které v okolí zámku stály třeba i víc než století. Bobr je v České republice chráněný. Pokud by se Národnímu památkovému ústavu podařilo získat od ochránců přírody povolení k jeho zabití, šlo by o vůbec první takový případ v České republice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Najdete na iDNES.cz