1954. Takhle vypadal tým Rudé hvězdy krátce po svém vzniku (nahoře třetí zleva Vlastimil Bubník, po jeho levici Slavomír Bartoň a Bronislav Danda). | foto: Archiv

Dva útoky a tři beci. Pro první zápas Komety to stačilo

  • 7
Byl u toho. Dnes dvaaosmdesátiletý Bohumil Prošek jako první se svými spoluhráči navlékl před šedesáti lety dres brněnské Rudé hvězdy - dnešní Komety. Lidé je nejdřív moc nemuseli, přesto se nakonec stali brněnskými hokejovými legendami.

Jednou z nich je i bývalý útočník Bohumil Prošek. "V Brně byly dva tábory a najednou jim Rudá hvězda, kterou postavilo tehdejší ministerstvo vnitra, sesbírala nejlepší hráče," líčí Prošek, kterého tehdy převeleli do Brna z Bratislavy, kde válel za Červenou hviezdu.

Rodák z Kladna tak byl u prvopočátků jednoho z nejznámějších hokejových klubů v Česku. Tehdy brněnské barvy hájila jen hrstka borců. "Bylo nás asi čtrnáct, z toho Franta Vaněk dostal tyfus a Zdeněk Návrat měl potíže s játry," vzpomíná Prošek.

I historicky první domácí mistrovský zápas odehrála parta z Brna pouze s torzem. "Hráli jsme na dva útoky a tři beky," říká hokejový pamětník k duelu, v němž Brňané vyhráli 14:3 nad Plzní.

Dnes dvaaosmdesátiletý Prošek se podílel na výhře dvěma góly. "Danda a Bubník byli výjimeční hráči. Ti ten zápas rozhodli, my ne," poukazuje skromně útočník s odstupem, kdo byl hlavním strůjcem drtivých triumfů.

Kometa a její poprvé

Vůbec první zápas odehrála tehdejší Rudá hvězda Brno v Praze proti TJ Spartak Šverma Jinonice.

Přátelský duel vyhráli hosté 4:2, jejich historicky první gól vstřelil Slavomír Bartoň.

První mistrovské utkání odehráli Brňané 16. listopadu 1953 v Karlových Varech, kde zvítězili 6:1.

Poprvé doma se předchůdce Komety představil 27. listopadu 1953, kdy v Přeboru republiky rozdrtil Spartak Plzeň LZ 14:3. Čtyřmi góly se blýskli Slavomír Bartoň a Vlastimil Bubník.

Hned v první sezoně v roce 1954 Rudá hvězda s Proškem v sestavě získala v Československu stříbro a díky výkonům si naklonila brněnské publikum.

"Nebyla to nenávist, ale moc nás lidi nemuseli. Pak už nám fandili a začali nám říkat Kometa a to zůstalo dodnes," líčí Prošek.

"Naše snaha hrát hokej byla stoprocentní. Hráli jsme ho pořád jak magoři a za rozkaz jít do Brna jsem byl moc rád," vzpomíná muž, který působil i u pohraniční stráže v Poběšovicích na Domažlicku.

Kromě čtyř titulů si Proška pamatují fanoušci i díky jeho obětavé hře. "Byl úžasný dříč a střelec. Vždycky věděl, kam si stoupnout," popisuje archivář brněnského klubu Jiří Klíma, který vzpomíná i na jeho legendární fintu.

"Jel s pukem na čepeli a zničehonic do ní kopl. To byla ohromná rána." Právě tenhle trik se naučil Prošek během slovenského angažmá. "Nebyl to kop, ale zapáčení hokejky," upřesňuje brněnské křídlo.

"Tohle dělal kdysi Gabriš, tehdy nejmenší hokejista. Ale potom nám to zakázali, protože to bylo nebezpečné, a když to někoho trefilo, mohlo ho to i zabít. Tehdy helmy nebyly, leda pokud si ji někdo sám vyrobil," podotýká Prošek.