Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o syna skončil jeho sebevraždou

  6:51aktualizováno  6:51
Obrovská rodinná tragédie poznamenala jednou provždy vztah exmanželů z Hodonína. Jejich šestnáctiletý syn loni v květnu spáchal sebevraždu. Matka jej našla doma zastřeleného. Tvrdí, že k sebevraždě chlapce dohnal právě jeho biologický otec, který ho ustavičně psychicky týral.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Teď se bojí, aby se něco podobného nestalo i jejich mladšímu synu Ondřejovi. Chce, aby soud jednou provždy zakázal otci se s malým chlapcem stýkat.

Radka Galambošová se s Jiřím Šrámkem rozvedla už před osmi lety. Oba syny dostala do péče. Od té doby prý její exmanžel děti jen využívá k tomu, aby jí ubližoval.

Exmanžel nás napadá na ulici, líčila matka
"Napadá mě přímo na ulici, na veřejnosti nás pronásleduje s vulgárními výkřiky, a to i před synem. Čeká tam, kde se pohybujeme," popsala chování svého bývalého manžela Galambošová.

Právě to se podle ní podepsalo na psychickém stavu jejich staršího syna Jiřího, který vyústil v jeho tragickou smrt.

"Jirka byl unavený, vyčerpaný, zničený mladý člověk. A s Ondrou je to jako přes kopírák. A to já jako rodič nemůžu dovolit. Dítě má právo na šťastné dětství," tvrdí Radka Galambošová.

Při útěku před exmanželem také poznala svého současného muže Jiřího Galamboše. "Několikrát jsem jí poskytoval azyl u sebe v práci. Přišla s pláčem, potrhanými vlasy i oběma dětmi s tím, že ji na ulici napadl manžel," popsal situaci, která se opakovala několikrát. Letos v září se vzali. A všichni tři žijí ve společné domácnosti.

"Když byla manželka dýl v práci, staral jsem se o Ondru já. Udělal jsem mu večeři, zkontroloval úkoly. Skoro každodenně přiváděl otec Ondřeje za ruku domů. Vždy za ním chodil zásadně mimo dobu stanoveného styku. A Ondru nechtěl pustit domů. Prý ho nevydá mně, ale jen matce," popsal svůj vztah k Jiřímu Šrámkovi.

Po schůzkách s otcem Ondřej plakal
Vždy pak zavolal policii. Ta pak našla Ondru s jeho otcem někde v ulicích Hodonína a malého Ondru musela přivézt domů. "Po těchto akcích byl Ondra velmi roztěkaný a plakával," popisuje Jiří Galamboš.

Malý Ondra je dnes v zotavovně v Luhačovicích. Od šesti let trpí chronickým zánětem slinivky břišní. Podle lékařských expertů u tak malých dětí nemoc způsobují právě stres a psychické problémy.

"Opravdu se bojím o jeho život," tvrdí matka dítěte. "Chci od něj otce udržet co nejdál," dodává.

Pod jakým tlakem chlapec, který chodí teprve do třetí třídy, skutečně je, dokládají Galambošovi na několika příkladech. Chlapce prý otec ustavičně pronásleduje.

"Ondra měl za den 42 nepřijatých hovorů na mobilu. Už ten telefon ani nebral. Byl úplně na dně," popisuje Radka Galambošová.

Ondřejův otec práci nemá, o syna se ale postarat chce
Jiří Šrámek dnes bydlí v hodonínském azylovém domě. Už několik let je bez práce a žije pouze ze sociálních dávek.

Přesto však tvrdí, že je schopný se o syna postarat, a naopak se s ním chce stýkat ještě častěji než dosud. "Sám mě o to žádal, abychom spolu byli alespoň o víkendech častěji," tvrdí s tím, že má ještě teď v mobilu uloženy prosebné SMS zprávy od syna.

Podíl na smrti staršího Jiřího zcela odmítá. Případ ostatně stále ještě vyšetřuje policie. Zatím bez jakéhokoliv závěru.

"Pan Galamboš stále podává nějaké námitky. Lže, aby odvrátil pozornost od své vlastní odpovědnosti. To on nezajistil své zbraně, které měl doma schované jen pod kabátem. Děti si s nimi běžně hrály. Řekl mi to Ondřej," tvrdí Jiří Šrámek. Právě Galambošovu pistoli Jiří použil k tomu, aby se zabil.

Jiří Šrámek svého mladšího syna naposled viděl o prázdninách. "Ondra se ke mně měl. Měl jsem z toho dobrý pocit. Choval se moc hezky ke mně i k prarodičům. Ale když jsem ho pak o pár dní později potkal u lékaře, byl zaražený. Prý mu maminka řekla, že jsem blázen a že jsem schopen ho zabít. Vyvolávají v něm jen pocit strachu ze mě," tvrdí chlapcův biologický otec.

To, jaký vztah má hoch k oběma rodičům, by měl posoudit soudní znalec z oboru dětské psychologie a psychiatrie. Teprve on by měl navrhnout, zda styk otce s dítětem skutečně zakázat.

"Dítě by nemělo být prostředkem vyřizování účtů dospělých. To se na psychice dítěte vždy odrazí," míní soudkyně Renáta Bílová.

--------------------------------------------------------------------------------
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Trest pro boxera Plachetku za znásilnění platí, obnovy procesu nedosáhl

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Odsouzený boxer Ľudovít Plachetka před Krajským soudem v Brně neuspěl s žádostí o obnovu procesu. Za znásilnění...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz